Online Oyunlar Zararlı mı?

Online Oyunlar Zararlı mı?

Her yaştan insanın internet üzerinden oynadığı online oyunlar özellikle gençler ve çocuklar arasında çok popüler. Peki bu oyunların ne gibi zarar ve faydaları var konuya hiç bu açıdan bakmayı düşündünüz mü? Eğer cevabınız hayır ise o zaman bu konu üzerinde düşünme vaktiniz gelmiş demektir.

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen online oyunlar abartılmadan oynandığı takdirde hayal dünyalarını genişletmesi açısından faydalı olabilir. Fakat çocuklar vaktinin ne kadarını oyunlarla geçirmesi gerektiği konusunda sağlıklı kararlar veremeyeceği için bu tür oyunlar çocuklar için tehlikeli boyutlara evirilebilir.

Aslında çocuklar için doğru olan, çocuklarınızı bu oyunlardan mümkün olduğunca uzak tutmanız. Çünkü çocuklar oyunların büyülü atmosferine bağımlı hale gelebilir ve sürekli bu oyunları oynamak ister duruma getirebilir. Oyuna âşık olan çocuğun oyuna erişimini kısıtlamanız halinde çocuğunuz mutsuz olacak başka şeylerden zevk almaz hale gelecek ve içinde hep oyuna ulaşma arzusu olacaktır.

Bazı ebeveynler çocuklarla fazla uğraşmamak adına saatlerce bilgisayar üzerinde oyun oynamasına müsaade ediyorlar farkında olmadan çocuklarının sağlıklı gelişimine engel oluyorlar.

Bitmeyen Görevler – Sürekli Başarı Arzusu

Online oyunlarda eğer dikkat ettiyseniz bitmeyen görevler sonsuz bir döngü içerisinde tekrar etmektedir. Bir oyunda günlük görevleri tamamlamak gününüzün önemli bir bölümünü işgal edebilir. Yine online oyunlarda yaptığınız işlerin meyvesini toplamak için günün belirli saatlerinde sürekli oyuna girmeniz gerekecektir.

Oyunda bir üst kademeye geçmek için sürekli oyundaki hayali karakteri geliştirmek için zaman öldürmeniz gerekiyor. Fakat işin şu kısmını hepimiz atlıyoruz; online oyunlarda edindiğimiz kazanımların gerçek hayatta hiçbir karşılığı yok. Geriye dönüp baktığınızda o kadar yitip giden zamanınızın boşa gittiğini görüyorsunuz.

Bu tür zaman düşmanı oyunların beraberinde getirdiği en büyük tehlikelerden biri çocuğunuzu asosyal bir hale getirebileceği gerçeğidir. Oyunlarda gerçek hayattaki gibi acı, hüzün, kaybetme gibi olguların bulunmaması çocuklar için oyunları daha çekici hale getirebilir ve artık gerçek dünyadan zevk almamasına sebep olabilir.

Eğitici Oyunları Sevdirin

İnternet aleminde bulunan çoğu şey her ne kadar zararlı olsa da internetin hayatımıza getirdiği kolaylıkları göz ardı etmemiz haksızlık olacaktır. Çocukların online oyunlar gibi faydasız ve zaman kaybı olan işlerle vakit geçirmesi yerine eğitici oyunlar ile vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. İnternet dünyasında bir sürü eğitici oyunun halihazırda mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Çocuklarınız için en doğru olan oyun türünün kendi akranları ile gerçek dünyada olan oyunlar olduğunu söylemeden yazımızı bitirmek eksik olurdu. Çünkü çocuklar en çok arkadaşları ile oyun oynarken sosyalleşmeyi öğreniyor.

“Online Oyunlar Zararlı mı?” üzerine 2 yorum

  1. Şimdi şöyle bir şey var, spn paragrafta olduğu/belirtildiği gibi eğitici oyunlara yönelmeliyiz, böylece zarar ortadan kalkabilir diye düşünüyorum.

    Yanıtla

Yorum yapın