OnePlus 3T İncelemesi

OnePlus 3T İncelemesi
Hong Kong merkezli telefon üreticisi OnePlus yeni amiral gemisi OnePlus 3T ile ipleri elinde tutmak istiyor. Henüz 3 yıllık bir marka olmasına karşın Asya, Amerika ve Avrupa’da inanılmaz bir başarı yakaladı ve bu başarılı ivmesini OnePlus 3T ile devam ettirmek istiyor. Alternatif akıllı telefonlar yerine tercih edilesi bol özellikli telefonlar üretmeyi tercih eden OnePlus pazarda ki önemli rakiplerine karşı gelmek istiyor. İsterseniz OnePlus 3T’nin incelemesini detaylı bir şekilde yapalım ve cihazın başarılı olup olamayacağını birlikte yorumlayalım.

 

İlk olarak cihazın tasarımsal ve genel özelliklerine bakarsak OnePlus 3T, Android’in son sürümünü kullanırken OxygenOS 3.5 kullanıcı arayüzüyle fark yaratmaya çalışıyor. 158 gram ağırlığında olan cihaz ekran boyutuna göre piyasa ortalamasının 8 gram üzerinde bir ağırlıkta bulunuyor ancak alüminyum gövde olması bu ağırlığın daha da artmasının önüne geçmiş zira metal kasa tercihi cihazın en az 5-6 gram daha ağır olmasına neden olabilirdi. Tabi ki birkaç gramlık ağırlık kimileri için pek önemli gibi gözükmesede bu rakamların ne kadar minimumda olması o kadar iyi bir özellik olarak yorumlanabilir zira telefon kapağıyla birlikte cihaz 200 gram ağırlığına ulaşabilir özellikle bayanlar için bileklerinde sorun teşkil edebilir. OnePlus 3T siyah ve gri olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle satışa sunulacak.

OnePlus 3T’nin ekran özelliklerine bakarsak bizi 5.5 inç gibi artık standartlaşmış bir ekran boyutu karşılıyor. Ekranın 1080 x 1920 piksel çözünürlüğü bulunurken 401 piksel yoğunluğuyla fotoğraf ve oyunları daha net bir şekilde görüntülememize olanak sağlıyor. Super Amoled teknolojisi ve Gorilla Glass 4 yani çizilmeye karşı dayanıklı cam telefonun diğer ekran özellikleri arasında bulunuyor. Son olarak ışık ve yakınlık sensörü yine telefonun ekranın temel özelliklerinden bir tanesi.

Kamerasıyla biraz olsun fark yaratmak isteyen OnePlus 3T, 16 MP arka ana kameraya ve LED flaşla birlikte 1.12 mikron piksel boyutuna sahip. Arka kamerasının kristal lens kapağı bulunuyor ve donanımsal olarak yine optik görüntü sabitleme gibi ince bir detayı yer alıyor. Kameranın yazılımsal özellikleri arasında ses aktivasyonu dijital görüntü sabitleme ve zamanlayıcı gibi ufak ama önemli özellikleri bulunuyor. 3 farklı çekim modu ile görüntülerinizi büyüleyici hale getirebiliyorsunuz. Video kaydında ise tercih size kalmış ister 4K video kaydı yapın isterseniz 1080 p ya da 720p hiç fark etmiyor OnePlus bu konuda sizin özgür davranmanız için video kayıtlarının görüntü kalitesini sizin belirleyebilmeniz için ufak bir detaylandırma yapmış. Kamerada en önmli ve fark yaratan detay ise arka kameranın bir kopyasının ön taraftada bulunması evet yanlış duymadınız OnePlus 3T’de ön kamera tam 16 MP çözünürlüğe sahip bu gerçekten devrim diyebiliriz çünkü bu özelliği sunan çok nadir akıllı telefon bulabilirsiniz.

Geldik donanımsal özelliklere çünkü kamera özelliklerinin donanımsal özellikler ile aynı seviyede olması cihazın tamamen eleştiri almadan tercih sebebi olmasını sağlayabilir. İlk olarak sistem yongasına bakıyoruz Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro kullanılmış işlemcisi ise 64-bit dört çekirdekli 2350 MHz hızında çalışıyor bunu tek kelimeyle muhteşem diyerek geçiştitiyorum birazdan daha detaylı olarak yorumlayacam. Cihazın grafik işlemcisi Adreno 530 olarak tercih edilmiş. Diğer donanımsal özellikleri arasında ise 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanı bulunuyor. Cihazın işlemcisi hakkında ufak birşeyler söylemek istiyorum tam anlamıyla bir canavar cihazı oyun telefonu olarak yorumlasak yanlış olmaz.

3400 mAh batarya cihaz için doğru bir tercih olmuş olur çünkü bu cihazı 5 dakika kullanarak bırakmak neredeyse mümkün değil.

Depolama alanın iki farklı modeli bulunan OnePlus 3T’nin fiyatlarına bakarsak 128 GB dahili depolama alanı sunan modeli 479 dolardan satışa sunulacak depolama alanı 64 GB olan modeli ise 439 dolardan satışa sunuluyor.

OnePlus 3T’nin artı ve eksilerine bakarsak aslında eksi yöne pek bir özellik sıralayamayız ancak cihazın ekran özellikleri biraz daha üst seviyede olabilirdi ekran çözünürlüğü gibi. Artılarını ise sıralamakla bitmez tasarımsal yapısından donanımsal özelliklerine kadar birçok özelliği artı puan alır ancak en önemli artısı 16 MP ön kamerasının olması diyebiliriz.

Yorum yapın