Nvidia Sürücüsüz Otomobilleri Ortaya Çıktı

Nvidia Sürücüsüz Otomobilleri Ortaya Çıktı

Geliştirilen otonom sistemleri bu döneme kadar genelde sıralanmış komut sistemleri ile oluşturuluyordu. Makinenin nasıl bir işlem yapacağı hangi görevleri yerine getireceği planlanıp bir işlem dizini oluşturuluyordu. Genel olarak bu şekilde işleyen otonom sistemleri son dönemde ise değişmeye başladı. Artık sadece sıralı komutları yerine getiren sistemlerden çok yapay zeka sayesinde kendi kendine belli konularda karar veren sistemlerde geliştirildi.

Ezberlenmiş hareket sistemlerinden çok oluşan durumlara göre farklı davranabilen ve kısmi olarak bir sonraki adımı düşünen makineleri de görmeye başladık. Son dönemde ise bu yeni sistem daha çok sürücüsüz otomobil alanında kullanılmaya başlandı. İlk olarak teknoloji devi Google, hemen ardından gelen Tesla, sonra Uber derken artık bir bir sürücüsüz otomobiller üzerinde de yeni otonom sistem çalışmalarını görmeye başladık.

Nvidia Sürücüsüz Otomobil Sektöründe

Bu alanda hizmet veren firmaların sayısının sürekli olarak artmaya başlamasıyla beraber son olarak grafik kartları ile adından sıkça söz ettiren Nvidia’nın sürücüsüz araç teknolojileri üzerinde yeni çalışmalar yaptığı ortaya çıktı. Nvidia tarafından yapılan açıklama ile bu alanda yapılacak çalışmalar doğrulanmış ve kısa süre içerisinde ilk denemelerin yapılacağı açıklanmıştı.

Şimdi ise Nvidia’nın yeni sürücüsüz otomobilleri ortaya çıktı. Yapılan açıklamalara göre Tesla ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirten Nvidia’nın sürücüsüz otomobillerinde yer vereceği sistemlerde ortaya çıktı.

Sürekli Öğrenebilen Araçlar Mı Geliyor?

Firma yetkililerine göre Tesla iş birliği ile beraber yapılacak olan yeni sürücüsüz araçların sisteminin şimdiye kadar piyasaya sürülen sürücüsüz araçlardan da epey farklı olacağı belirtiliyor. Zira Nvidia’nın iddiasına göre sürücüsüz otomobiller tek bir sistem üzerinde çalışmayacak.

Sürekli olarak öğrenebilen bir araç yapacağını açıklayan Nvidia, bu sayede trafik durumu ne olursa olsun araçların hemen her duruma göre karşılık verebileceği ve bu nedenle kaza oranlarının da bir hayli düşük olacağı belirtiliyor. Konu hakkında Tesla tarafından bir açıklama gelmezken Nvidia’nın sürücüsüz otomobillerinin beklenen sistemleri barındırması durumunda bu alanda bir ilk olacağı da düşünülüyor.

Yorum yapın