İnşaat Sektöründe Yeni Teknoloji Hadrian X

İnşaat Sektöründe Yeni Teknoloji: Hadrian X

Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerle beraber üretim konusunda artık çok daha az maliyetli ve çok daha hızlı sistemler geliştirilmeye başlandı. Özellikle insan gücüne ihtiyaç kalmamasını sağlayarak iş gücünden kazanç sağlayan robotik sistemler bu alanın en çok konuşulan teknolojilerinden de biri haline geldi. İlk olarak üretim konusunda oldukça olumlu sonuçlar veren 3D yazıcı sistemleri üretim konusunda yapay zekayla beraber bir hayli çözüm sunmaya başlamış ve yavaş yavaş hemen her alanda kullanılmaya başlamıştı.

Şimdi ise 3D yazıcı sistemlerinin mantığından yararlanarak çok daha gelişmiş üretim araçları oluşturulmaya başlandı. Bu alanda son adım ise Hadrian X robotları olarak gösterilebilir. Zira artık yavaş yavaş kullanıma geçen Hadrian X robot sistemleriyle beraber artık inşaat alanında da otomasyon robot sistemlerinden yararlanılacağı da ortaya çıkmış oldu.

Çalışma Prensibi 3D Yazıcılarla Aynı

Her ne kadar Hadrian X inşaat robotları çalışma sistemi olarak 3D yazıcılarla benzeri bir sisteme sahip olsa da robotların aslında üretim aşamasında değil iş gücü aşamasında devreye girdiğini söylemek gerekiyor. Üzerinde yer aşan sensörler sayesinde çok kısa bir süre içerisinde inşaat için kullanılan tuğlaların yapısını algılayabilen robot, yine çok kısa bir süre içerisinde istenen düzene göre sıfır hata ile tuğlaları dizebiliyor.

Hadrian X robotlarının tuğla dizme hızı ise oldukça yüksek. Zira yapılan ilk testlerle beraber Hadrian X robotlarının sadece 1 saat içerisinde 1000 adet tuğlayı hatasız bir şekilde dizebildiği de belirtiliyor. Ardı ardına yapılan testlerde 1000 adet tuğlayı başarılı bir şekilde dizebilen robotun bu başarısıyla beraber artık yavaş yavaş inşaat alanlarında da kullanılması bekleniyor.

Seri Üretime Geçilecek Mi?

Robotların gerek tuğla dizim hızı gerekse de çok düşük maliyetlerle bu işlemleri gerçekleştirebiliyor olması Hadrian X robotlarının seri üretime geçip geçmeyeceği de merak konusu oldu. İnşaat sektörüne büyük bir yenilik getireceği düşünülen yeni robotların maliyet planlamasının yapılmasıyla beraber sektörde kullanılmak üzere seri üretime geçeceği de düşünülüyor. Fakat şu an için Hadrian X robotlarının inşaat alanında ne kadar söz sahibi olacağını söylemek zor.

Yorum yapın