NVDIA Akıllı Trafik Çalışmaları

Trafik. Kimsenin hoşuna gitmiyor, ama hepimiz onunla baş etmek zorundayız.

Dünya şehirleri daha yoğun nüfuslu bir hale geldiğinde, bilim adamları ve girişimciler, tıkanıklığa, kirliliğe ve araba dolu bir dünyanın diğer ürünlerine çözüm arıyorlar.

Bu ayın başlarında yapılan GPU Teknoloji Konferansı’ndaki iki oturumda, veri, derin öğrenme ve akıllı video analizinin trafikte rahatlama ve dünya genelinde şehir sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltme konularında oynayabileceği rolü vurgulandı.

Trafiğin Giderek Artan Döngüsü

Ontario, Kanada merkezli Miovision CEO’su Kurtis McBride, geliştiricilerle dolu bir odaya, trafik akışını biraz daha kolaylaştırmak için şirketin çabalarını ve yüzde 40’lık yıllık büyümesini anlattı.

Miovision’ un Açık Şehir platformu, mevcut şehir altyapısından ve şirketin kendi video kameralarından veri alır ve ondan fikirler üretmek için yapay zeka uygular.

Örneğin, şirketin Akıllı Kavşağı, şehir otobüslerini daha fazla hareket ettirmek için trafik ışığı zamanlamasını optimize eder ve kırmızı ışıklarda daha az beklenilir. Verimli otobüs hatları ne kadar çok olursa, insanlar arabalar yerine onları tercih edecektir. Yollardaki daha az sayıda araba, daha az trafik, daha düşük emisyon ve bu otobüslerin yollarını etkin bir şekilde yönetmeleri için daha fazla alan anlamına geliyor.

Bu kendi başına sade bir döngüdür, ancak daha da geliştirilebilir. Miovision’un iş modeli, müşterilerine kaliteli bilgi satılmasına bağlı. Şirket kameralar ve şehir altyapısından elde ettikleri ham verileri analiz etmek için derin sinir ağları kullanıyor. Topladıkları ham veriler ne kadar iyi olursa ağlarını eğitebilirler. İyi eğitimli şebekeler, müşteriler için daha iyi veri sağlar. Ve işte bu, başka bir güzel döngüdür.

GTC’ den beri Miovision, video akışlarını analiz etmek için NVIDIA Metropolis platformuyla ön çalışma başlatmıştı ve özellikle bir modül üzerindeki Jetson TX2 yapay zeka süper bilgisayarının çalışmalarına nasıl yardımcı olacağı konusunda heyecanlıydı. Şirket, Kuzey Amerika’daki şehirlerdeki Jetson TX2’de çalışan Open City’in küçük çaplı denemelerini planlıyor. Ve TX2’nin geliştirilmiş enerji verimliliği onları tamamen güneş ışınlarına karşı etkileyebilecek gelecekteki çözümlere bakıyor.

McBride, Jetson TX2’nin yalnızca 7 Watt gücüyle çalışmasını gerekçe göstererek “TX2 yapay zeka mini bilgisayarını kullanarak güneş enerjili çalışmalar yapmak için hazırız dedi. ” Muhtemelen bunu bir yada iki nesil önceden farkettik ve biz bunu yaptığımızda güneş enerjisi vasıtasıyla belediyeler için dağıtım masraflarını azaltacaktır.”

Yeşil Dalgaları Bisiklete Adapte Etmek

Akıllı trafik akışı sadece araba ve otobüsler için değil. Ekonomist, matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Edward Zimmerman, gelecek yıllarda bisikletçiler için “yeşil dalgalar” oluşturmak ve derin öğrenmeyi kullanmaya devam eden çalışmaları hakkında GTC katılımcılarına seslendi.

Yeşil dalga, trafik düzenleyicileri ile gidip geldiğinizde üzerinize gülümseyerek duran sanki bir yeşil ışıkla seyir halinde olan harikulade bir fenomendir. Zimmerman’in açıkladığı gibi, yeşil dalgalar, yüksek trafik alanındaki bisikletliler ve yayalar üzerinde otomobillere ve otobüslere öncelik vermeyi tasarlayan zamanlama kalıpları ve algoritmalar sonucunda kurguya oranla daha önemli bir bilim dalıdır.

Kendine güvenen “veri adamı” Zimmerman, şehir bisikletlileri için isteğe bağlı yeşil dalgalar oluşturan düşük maliyetli sistemleri geliştirmek için Almanya merkezli sinyal ekipmanları üreticisi olan GESIG ile birlikte çalışıyor. Proje, Jetson TX1 platformunun GPU gücünü ve enerji verimliliğini, trafik ışıklarına yerleştirilen kameralardan gerçek zamanlı verilerle beslenen sinir ağları vasıtasıyla bisikletlileri tanımlamayı amaçlıyor. Ağlar daha sonra bisiklet binicilerine yeşil dalgalar vermek ve fırsatları belirlemek için verileri analiz ediyor – ideal olarak bunu zaten kendi dalgalarını kullanan toplu taşıma araçları ile uyumlu yapıyor.

Miovision’un McBride gibi, Zimmerman NVIDIA Metropolis platformunu ve Jetson TX2’nin geliştirilmiş enerji verimliliğini, güneş enerjili istihbarata doğru atılmış bir adım olarak görüyor – bu durumda, tamamen güneş ışınlarıyla beslenen akıllı trafik ışıkları şeklindedir. Projenin bir çeşidi, Almanya’daki Bonn kentinde test edildi ve çalışmalar sırasında yeşil dalgaların Avrupa’ya ve ötesine yayılması için planlar yapıldı.

Yorum yapın