Numaradan Yer Tespiti Mümkün mü?

Numaradan Yer Tespiti Mümkün mü?

Birçok kullanıcının merak ettiği konulardan bir tanesi de, telefon numarasından yer tespiti yapılıp yapılmayacağıdır. Kullanıcılar, merak ettikleri kişilerin cep telefonu numarasından, o anki konumlarını görmek istiyorlar.

O zaman “Numaradan Yer Tespiti” mümkün mü, oluyorsa nasıl ve hangi şartlarda olabilir, sizin için araştırdık ve olası yöntemler ile sizlere sunuyoruz.

Normalde ceza muhakemesinde belirtilen kanuni şartlar oluşmuşsa adli makamlarca ilgili operatöre Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı aracılığıyla bir yazı yazılarak telefon numarası üzerinden kişinin anlık ya da geçmişe dönük yer ve konum bilgisi tespiti yapılabilmektedir.

Bunun dışındaki yapılacak telefon numaradan yer tespiti yapma işlemi hukukun dışına çıktığından zaten onunla ilgilenmeyeceklerdir.

Ancak yine de bilmeniz gereken farklı alternatifler bulunmaktadır. Bunlar

1) Google Latitude öncelikle yerini bulmak istediğiniz kişinin ve sizin üye olmanız gerekir. Aynı zamanda listesinde ekli olmalısınız. Bu sayede o kişinin yerini anlık olarak görebilirsiniz.

2) Android işlemcili sisteme sahip cihazlar için SPY casus yazılımları ile anlık ve geriye dönük konum bilgisine ulaşılabilir.

telefon yer tespit

3) Telefon iPhone ise “Find My Iphone” uygulamasına üye olup Apple Store kullanıcı adı ve şifresini biliyorsanız me.com adresi üzerinden bu kişinin nerede olduğunu görebilirsiniz.

4) “IPlogger” isimli program üzerinden link numarası takip edilerek kişiye bir resim ya da benzeri ileti gönderilebiliyor. Türkiye’nin kodu 0090 devamına ilgili telefon numarasını sonra yazdıktan sonra yerini öğrenmek istediğiniz kişi linki tıkladığında resmi görüyor. Logged ıps bölümüne girildiğinde ip adresini kopyalanabilir.

Ayrıca telefonların çoğunda olan bir özellik var şöyle ki; mesajlar kısmına girilir, ayarlardan CB etkinleştirme açıldıktan sonra ilgili kişiye SMS yazılır mesaj gönderdikten sonra ilk 30 dakika CB yolu ile mesajlar gelir. Geldiğinde aramaya CB yazıldığında CB mesajları olarak çıkıyor ve numaradan yer tespiti gerçekleşir. İlk denemede biraz geç gelebilir.

Yorum yapın