Network Address Translation (NAT) Nedir ?

Network Address Translation (NAT), bir ağ cihazının, düzenli olarak bir güvenlik duvarının, bir özel ağ içindeki bir makineye (veya bir grup gruba) ortak bir adres verdiği yönteme denir.

Network Address Translation (NAT), paket üstbilgilerinde bulunan dahili IP adreslerini, İnternet üzerinden gönderilmek üzere ortak IP adreslerine çevirmek için kullanılan bir mekanizma. NAT, yalnızca tek bir (veya sadece birkaç) kiralık genel IP adresini kullanarak eksiksiz bir İnternet ağına bağlanmak gibi birçok avantaj sağlar.

Network Address Translation, Internet’le iletişim kurmaya devam ederken RFC 1918’de açıklanan özel IP adreslerini özel bir ağda kullanmanızı sağlar. NAT, IP adresleme tasarımını ve ağ topografyasını İnternet’ten gizleyerek ağı korur. Aynı zamanda, bağlantıları kısıtlayarak güvenlik sağlar, böylece sadece iç güvenli ağdan başlayan bağlantıların Internet’ten yeniden ağa girmesine izin verilir. Bu nedenle, çoğu saldırgan otomatik olarak atılır.

NAT, firewalls, routers, gateways, ve proxies gibi bir çok donanım aygıtı ve yazılım ürünlerinde görülebilir. Yalnızca IP ağlarına uygulanabilir ve Ağ katmanında (katman 3)’de çalışır.

Yorum yapın