Meizu M5 İncelemesi

Meizu M5 İncelemesi

Akıllı telefon üreticisi Meizu üst seviye modellerinin yanı sıra fiyat olarak daha uygun modellerde üretmeye devam ediyor. Orta segment sınıfının biraz daha üstünde bir cihaz olan Meizu M5 ile neler yapabiliriz onlara bakacaz. İsterseniz ilk olarak cihazın üreticisi olan Meizu’dan bahsedelim ve sonrasında telefonun detaylı incelemesine birlikte bakalım. Çin merkezli bir firma olan Meizu ilk olarak piyasaya 2003 yılında bir MP3 çalar ile giriş yaptık, firmanın ilk akıllı telefonu ise 2011 yılında satışa sunuldu. Fiyat performans açısından dönemin en iyi akıllı telefonu olan Meizu M9 ile bir ivme yakalayan Meizu 2013 yılında ise bu alanda karlılığı yakaladı ve başarısını ürettiği modellerle devam ettiriyor.

Cihazın tasarımsal ve genel özelliklerine bakarsak Meizu M5, Android işletim sisteminin son sürümü olan Android 7.0 versiyonunu kullanıyor ve Flyme adında bir basit arayüze sahip. 138 gram ağırlığında olan telefonun siyah, altın, mavi, yeşil ve beyaz olmak üzere 5 farklı renk seçeneği yer alıyor.

Meizu M5’in ekran özelliklerine bir inceleme yaparsak 5.2 inç ekran boyutuyla ideal bir ekran boyutuna sahip olduğunu görüyoruz artık giriş seviye modellerde bile ekran boyutu oldukça yüksek oluyor bu firmalar tarafından bir artı gibi gözüksede artık piyasaya küçük ekranlı modeller giriş yapmıyor bu yüzden telefon seçiminde pek alternatif sunulmuyor ancak Meizu M5 standartlaşan 5.5 inç ekran boyutunun aksine biraz daha küçük bir ekran boyutuyla geliyor. Ancak ekran boyutu bizim için alternatif sunsada ekran çözünürlüğü biraz hayal kırıklı yaratıyor çünkü cihazın 720×1280 px ekran çözünürlüğü bulunuyor. 282 piksel yoğunluğuda cihazın ekran özelliklerinin oldukça düşük seviyede olduğunu bize tam olarak bir açıklama şeklinde oluyor. Cihazın ekranı LCD teknolojisine sahip ve ışık sensörü gibi temel özelliklerden bazılarına sahip.

Meizu M5 kamera özellikleriyle biraz olsun fark yaratacak mı bakalım. 13 MP arka kamerasının yanı sıra 5 MP ön kamerası bulunuyor. Zamanlayıcı, dijital zoom ve coğrafi etiketleme gibi yazılımsal özelliklere sahip olan arka kameranın otofokus ve görüntü sensörü gibide donanımsal özellikleri mevcut. Cihazın kamerası ile video paylaşımı ve görüntülü konuşma yapılabiliyor. Cihazın kamera özellikleri bu şekilde ve bizi biraz olsun tatmin ediyor çünkü ekran özelliklerine göre cihaz biraz olsun fark yaratan bir akıllı telefona dönüşmüş durumda.

Şuana kadar bizim için cihazın ne kadar değerli olduğunu ölçümleyecek bir ekstra özellikle karşılaşmadık ancak donanımsal özellikler bizim için çok önemli. İlk olarak depolama alanına bakalım cihazın 32 GB ve 16 GB modellere sahip iki farklı versiyonu bulunuyor ve bu modellerin depolama alanları microSD kart kullanarak daha da genişletilebiliyor. Cihazda ayrıca 3 GB RAM bulunuyor ancak 16 GB dahili depolama sunan modelinde ise RAM 2 GB olarak belirlenmiş. 16 GB depolama sunan modeli tercih edilebilir bir model gibi gözükmüyor çünkü eski tip bundan 2-3 yıl öncesinde piyasaya sürülen modellerden bir farkı yok neredeyse. Aslında cihaz için en önemli özellik işlemci ve bizde şuan cihazın işlemci modeline bakacaz. Telefonda 64-bit ARM Cortex A53 işlemci modeli kullanılmış ve sistem yongası ise MediaTek MT6750 MP2 olarak seçilmiş Meziu M5’in grafik işlemcisi ise ARM Mali-T860 olarak seçilmiş. Tabiki bu modeller cihazın pekte iş yapamayacağı düşüncesini oluşturabilir ancak işlemci ve grafik işlemcisi orta seviye modeller ve artık üreticileri de bu alanda önemli deneyim kazanmış durumdalar birçok önemli modelde ise buna yakın işlemci modelleri tercih edilmiş durumda. Tabi ki bu modeller ile çok üst seviye mobil oyunlardan verim almak mümkün değil ancak cihazı çok işlevsel ve detaylı kullanabilirsiniz. 3070 mAh batarya ile de cihazı gün boyu kullanabilirsiniz ve model için pil gücü oldukça güzel zaten cihazın üst seviye özelliklerinin olmaması pil gücünden tasarruf edeceğinizin bir garantisi ve bu şekilde gün boyu cihazı çok rahat kullanabilirsiniz.

Cihaz hakkında son yorumlarımızı yapalım. Cihazın ülkemizde satışının olup olmayacağı belli değil ancak internet üzerinden satın alabilir ve kullanabilirsiniz.

Meziu M5’in artı ve eksi yönlerini bir araya getirirsek ilk olarak eksi yönlerine bakalım; ekran özellikleri genel olarak eksi yönde olsa bile en önemli eksiklik piksel yoğunluğunun düşük olması diğer detaylara göz yumulabilir. Artı özelliklerine bakarsak; 5.2 inç ekran boyutunun olması, hafif bir cihaz olması, 3 GB RAM ve çift sim kart desteğinin bulunması cihazın artı özellikleri arasında yer alıyor.

Yorum yapın