BlackBerry DTEK60 İncelemesi

BlackBerry DTEK60 İncelemesi

Bir zamanların efsanevi akıllı telefon üreticilerinden olan BlackBeryy uzun zamandır dokunmatik telefonlar üretiyor ancak istediği satış başarısını bir türlü elde edemiyordu. Ancak yazımızda tanıtacağımız ve detaylı incelemesini yapacağınız yeni amiral gemi BlackBeryy DTEK60 bu durumu değiştirebilecek mi zaman içerisinde görecez. Markadan biraz bahsedelim Kanada menşili bir marka olan BlackBeryy tuşlu modelleriyle milyonlarca cihaz satmıştı ancak Samsung, LG, Apple ve hatta sonrasında HTC gibi markaların dokunmatik cihazları karşısından tıpkı Nokia gibi çok savunmasız kalmış ve parlak döneminden sonra oldukça sıkıntılı dönemler geçirmişti ve sonrasında rakiplerine karşı modeller piyasaya sürmüştü ama markanın durumuna çözüm bulamamamıştı. BlackBeryy DTEK60 üst seviye bir akıllı telefon ve zor dönemler geçiren BlackBeryy için bir ilaç olabilecek mi bakalım. İsterseniz hemen cihazın incelemesine geçelim.

BlackBeryy DTEK60’ın tasarımsal ve genel özelliklerine bakacak olursak, model Android işletim sistemini kullanıyor bilindiği gibi dokunmatik modellerinden önce kendi işletim sistemi BlackBeryy OS ile piyasaya ürün çıkarıyordu ancak rakipleri karşısında zor duruma düştükten sonra artık Android modeller ile piyasaya ürün sürmeye başladılar. 168 gram ağırlığında olan BlackBeryy DTEK60’ın ana gövdesi ve aksanı tamamen camdan oluşuyor. Sadece siyah renk ile piyasaya çıkacak olan cihaz 2,97 mm gibi oldukça ince bir model.

Üst seviye bir model olduğundan bahsetmiştik ve dolayısıyla üst seviye özelliklerinin de yer alması oldukça doğal bakalım ekran özelliklerinde üst seviye özellikler sunuyor mu. İlk olarak ekran boyutuna bakarsak 5.5 inç ekran boyutunun olduğunu görüyoruz BlackBeryy ün yaptığı tuşlu modellerinden tam 3inç ekran kullanıyordu neredeyse yeni cihazları o modellerinin aksine ekran boyutu olarak oldukça büyük. 1440 x 2560 piksel ekran çözünürlüğü bulunan BlackBeryy DTEK60’ın 534 ppi piksel yoğunluğu yer alıyor. Ekran camı çizilmelerde kırılmaya karşı ekstra özelliklere sahip ayrıca ekranın ışık ve yakınlık sensörü gibi temel detayları yer alıyor. Şuana kadar ekran özelliklerine bakarsak cihazdan bekleyebileceğimiz tüm özelliklerin yer aldığını görebiliyoruz.

BlackBerry DTEK60 kamera özellikleriyle bizlere neler sunuyor isterseniz bu sefer ona bakalım. Tam olarak 21 megapiksel arka kamerası yer alan telefonun çift ledli flaşı bulunuyor. Donanımsal olarak otofokus ( faz algılama ) özelliği yer alan telefonun kamerasında yazılımsal olarak ise dokunarak odaklama, yüz algılama, zamanlayıcı, dijital zoom ve coğrafi etiketleme gibi özellikleri bulunuyor. Kamera ayarları ile pozlama telafisi, ISO kontrolü ve beyaz dengesi ayarlanabiliyor. Çekim modları ise oldukça çeşitli BlackBeryy DTEK60’ın kamerası ile HDR ve panorama gibi çekimler yapılabiliyor. Kamera ile 4K video kaydının yanı sıra 1080p ve 720 p gibi daha düşük kaliteye sahip çekimler yapmak mümkün. Dijital görüntü sabitleme, görüntülü arama ve tek tıkla video paylaşımı gibi özelliklerde yine cihazın kamera özellikleri arasında bulunuyor. 8 megapiksel ön kamerasının olduğunu eklemeden geçmeyelim ve ön kamerasının flaş, HDR ve geniş açı modlarının olduğunuda belirtelim.

Geldik donanımsal özelliklere bakalım bu kadar gelişmiş özellikler nasıl bir donanımsal bir özellik ile buluşturulmuş. Qualcomm Snapdragon 820 sistem yongasının üzerine dört çekirdekli 64 bit 2150 MHz Kryo işlemci kullanılmış ve Adreno 530 grafik işlemcisiyle desteklenmiş. 4 GB RAM kullanan telefon 64 GB dahili depolama alanına sahip ve bu depolama alanı microSD, microSDHC ve microSDXC kartlar ile 2 TB depolama alanına dönüştürülebiliyor. Bu şuanki teknoloji ile oldukça maliyetli olabiliyor ancak cihazın teknolojisi buna imkan tanıyor. Evet bahsettiğimiz donanımsal özellikler bir BlackBerry modeli için oldukça güzel çünkü bu özellikler ile istediğimiz oyunu üst seviye özelliklerde oynamak mümkün. Cihazın kullanıcı tarafından değiştirilebilir 3000 mAh bataryasının da bulunduğunu ekleyelim.

4G ve NFC gibi diğer detayları olan BlackBerry DTEK60 çift sim kart özelliğini desteklemiyor ancak bu çoğu kişi için önemsiz bir detay olabilir.

Cihazın fiyatı 499 dolar olarak belirlenmiş yani cihaz ülkemizde 2000 tl etikete sahip olacak .

BlackBerry DTEK60’nın artı ve eksi özelliklerini yorumlarsak; ilk olarak eksi özellikleriyle başlayalım diyecem ama böyle bir modele eksi bir özellik yakıştırmak doğru olmaz o yüzden direk olarak cihazın öne çıkan artı özelliklerine bakalım. 5.5 inç ekran, 0.28 inç gövde, yüksek piksel yoğunluğu ve 4 GB RAM öne çıkan özellikler arasında bulunuyor.

Yorum yapın