Kingston DataTraveler Ultimate GT Özellikleri ve Fiyatı

Depolama konusu akıllı telefonlarla beraber daha fazla önem kazanmaya başladı. Şöyle ki artık akıllı telefonların birçoğu profesyonel kamera özellikleri ile beraber geliyor. 2K hatta 4K çözünürlüklü resimler ve videolar çekebilen akıllı telefonlar haliyle çok daha yüksek bir depolama alanına ihtiyaç duyuyor.

Bu ihtiyaç akıllı telefonlarda yer alan 16 GB standart depolama alanlarını bile değiştirmeye başladı. Artık akıllı telefonlarda 256 GB gibi bir zamanlar düşünülemeyecek depolama alanları bile gündeme gelmeye başladı. Sadece akıllı telefonlarda değil genel olarak tüm depolama birimlerinde de daha yüksek kapasite görür olduk. Fakat Kingston DataTraveler Ultimate GT adı verilen yeni bir USB bellek işi biraz abartmış durumda.

Depolama Alanı Konusunda Yeni Bir Rekor

Kingston DataTraveler Ultimate GT serisini öne çıkaran özelliği ise sunduğu depolama alanı. Bu alanda bir rekora imza atan köklü firma Kingston şimdiye kadar USB bellek serilerinde kullanılmamış olan bir bellek boyutu sunmakta. Daha önce USB bellekler içerisinde görmediğimiz 2 TB değerinde hafıza sunması ile gündeme gelen seri bu alanda yeni rekorlara da imza atmış oldu.

2 TB veri işlemesi için maksimum hız değeri de sunan Kingston DataTraveler Ultimate GT serisi bu sayede tam dolu olarak kullanılsa bile herhangi bir donma ya da benzeri bir takılma sorunu yaratmıyor. Tabi yine de 2 TB tam dolu durumda test etmek gerektiğini de belirtelim. Depolama alanında maksimum değerleri sunan cihazın tek ayrıcalığı rekor kıran depolama alanı değil. Bunun dışında cihazın diğer USB bellek serilerinden ayrılan birçok özelliği de var.

Kingston DataTraveler Ultimate GT

 

Metal Dayanıklı Gövde İle Maksimum Dayanıklılık

2 TB gibi maksimum depolama kapasitesi sunacak olan cihazın bunun dışında diğer USB serilerinden çok daha sağlam bir yapısı olduğunu da ekleyelim. Tamamı metal alaşımlı gövde yapısına sahip olan cihazın metal kaplamalı gövdesi sayesinde düşmelere ve fiziksel etkilere karşı dayanıklı olması sağlanıyor.

Bunun dışında kasasında çizilme ve benzeri sorunlarında yaşanmaması için özel bir alaşımlı malzeme kullanılmış olan cihazın tüm bu özelliklerinin yanı sıra 70 saatlik 4K video kayıt imkanı sunması da zaten sağlamlığı ikinci plana atmış durumda.

Yeni Nesil Tasarım

Kingston DataTraveler Ultimate GT serisinin tasarımı konusuna gelecek olursak USB belleklerin biraz kalın ve biraz daha kaba olduğunu belirtebiliriz. Sunulan boyut miktarını düşünecek olursak bu tasarım kabul edilebilir olarak karşımıza çıkıyor. Köşeli kare bir tasarıma sahip olan cihazların standart bir kapağı dışında tasarımın başka bir detayı bulunmuyor.

 Kingston DataTraveler Ultimate GT

 

Dudak Uçuklatan Fiyat Aralığı

Kingston DataTraveler Ultimate GT cihazlarının kapasiteleri beklenen değerlerin çok daha üstünde 2 TB seviyesinde, bunun dışında serinin dayanıklılığı da yine maksimum seviyede. Fakat tüm bunları bir kenara bırakın USB belleklerin fiyatı yeni bir rekor daha sunmakta. USB belleklerin 1 TB versiyonu 7000 TL. 2 TB versiyonunun ise çok daha yüksek bir fiyat aralığının olduğunu belirtelim.

Fakat henüz bu seri için bir fiyat açıklaması yok. 5 yıl garantili olsa bile sağlam bir bilgisayar serinin bile üzerinde fiyata sahip olması Kingston DataTraveler Ultimate GT belleklerinin tercih edilme oranını epey düşürecek gibi. Belli bir kitlede kullanılması beklenen ürünlerin neden bu kadar yüksek bir fiyatının odluğu konusunda ise net bir bilgimiz yok.

Yorum yapın