iPhone Face ID Görünmeyen Tehlike.

Merhaba değerli “TEKNOLTAN” teknoloji takipçileri bu yazımızda iPhone Face ID teknolojisinin arka planda ne tür bir istihbarat çalışması yaptığından bahsedeceğiz.

Geçmişten günümüze Android ve İOS başta olmak üzere bir çok teknik özellik ile yıllarca insanların benzersiz tespit özellikleri data olarak tutuldu örnek vermek gerekirse, parmak izi özelliği ile milyonlarca insanın parmak izi dataları toplandı, Bunu nerede nasıl kullanabilirler derseniz bir çok şekilde kullanılabilir, milyonlarca insanın parmak izinin bulunduğu bir datadan bahsediyoruz yani Criminal bir incelemede herhangi birinin parmak izini bu büyük datadan eşleştirerek kişi tespit edilebilir ve takibe alınabilir olması yüksek bir olasılıktır.

Kullanıcı bazında oldukça güzel bir özellik olarak görünebilir ancak arka planda işler çok farklı işlemektedir. Tutulan bu dataları tabiki öyle Emiyet teşkilatları gibi kurumlar kullanmıyordur ancak istihbarat birimlerine servis edildiğinden emin olabiliriz.

iPhone X ile gelen Face ID teknolojisi ise parmak izinden çok daha ötede bir teknolojidir. Face ID teknolojisinde android sistemler pek fazla başarılı olamasa da İphone bu konuda oldukça başarılı bir teknoloji geliştirmeyi başarabilmiştir. Şu an tanımladığınız yüzünüzü yıllar sonrada tanıyabilecek kapasitede bir teknoloji geliştirilmiştir, tabi ki parmak izi dataları tutulduğu gibi Face ID datalarıda arka planda tutulmaktadır.

Kısacası arka planda yapılan çalışmalar ve İstihbarat birimlerine servis edilen bu datalar ile aranan kişinin bulunması , sokakta yürürken bile güvenlik kameralarından tepist edilebilmesi ve takibe alınması düşünemediğimiz kadar basit bir hale gelmektedir.

Yorum yapın