IOS Cihazlar’da Night Shift Gece Modu Nasıl Kullanılır?

IOS Cihazlar’da Night Shift Gece Modu Nasıl Kullanılır?

Gece Modu yani Night Shift IOS cihazlarda bildirimlerin flaşının çakmasını, telefonu titretmesini, aramaların çalmamasını, telefonun herhangi bir bildirim için herhangi bir şekilde uyarı vermemesini sağlar.

Peki, Bu Night Shift Özelliği Nasıl Kullanılır?

Şöyle ki; bunu IOS cihazınızın Ayarlar sekmesine girerek de yapabileceğiniz gibi denetim merkezinden de yapmanız mümkün. Denetim merkezinde yer alan ay şeklindeki küçük buton ile Gece Modunu aktifleştirebilir ya da kapatabilirsiniz. Ayarlardan ise Gece Modunu zamanlı bir şekilde açabilirsiniz. Örneğin saat 20.00-07.00 arasına Gece Modunu kurabilir ve siz uyurken ya da bir işle meşgulken telefonunuzun sizi rahatsız etmemesini sağlayabilirsiniz.

Night Shift en çok geceleri uyurken rahatsız edilmemek ya da mesai ve okul saatleri içinde sorun çıkartmaması için kullanılıyor fakat ya birinden önemli bir çağrı gelirse? İşte bunun için de çözüm çok basit. Hızlı arama listenizdeki herhangi biri sizi Night Shift modundayken ararsa telefonunuz çalar. Peki ya arayan kişi hızlı arama listenizde değilse ama size ulaşmada ısrarcıysa? Dört aramadan sonra telefonunuz otomatik olarak o numaradan gelen aramaları Night Shift modu dışına alır. Yani Gece Modunda biri sizi beş kez ararsa, telefonunuz beşincisinde çalacaktır.

Bu modu rahatsuz edilmemek için, telefonunuzdan gelen bildirimlerle uğraşmak istemediğiniz için, telefonunuzun sizi rahat bırakmasını istediğiniz için kullanabilirsiniz. Şarj tasarrufu sağlar, bildirimleri kilit ekranı açtığınızda görürsünüz fakat size hiçbir şekilde titreşimi ses ya da flaş ile bildirim geldiği belirtilmez.

Bu modun ayarını kaldırmak için yine ayarlara girerek ‘rahatsız etme’ tuşun basmanız ve açılan ekranda ‘elle’, ‘zamanlama’ gibi sekmelerle ayarınızı yaptıktan sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın