Instagram Hesapları Nasıl Hackleniyor? Instagram Geçekten Güvenli Mi?

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile beraber en çok gündeme gelen konulardan birisi sosyal medya olmaya başladı. Akıllı telefonlar üzerinden en çok kullanılan uygulamalar olarak dikkat çeken sosyal medya uygulamalarının bu kadar gündeme gelmesi ile beraber sosyal medya uygulamalarına artan ilgi yeni şirketlerin oluşmasına da neden oldu. Tabi sosyal medya dediğimiz zaman ilk akla gelen şirket Facebook. İlk olarak ana Facebook uygulaması ile yola çıkan sosyal medya devi şimdilerde WhatsApp, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının da sahibi. Tüm bu uygulamalar içerisinde ise son dönemde adeta yıldızı parlayan bir uygulama var. Görsel yönü ağır bastığı için kısa sürede daha popüler olan uygulama Instagram.

 

Sanal albümünüz olarak kullanabildiğiniz Instagram üzerinden fotoğraflarınızı, videolarınızı ve hatta gelen son güncellemelerle beraber kendi oluşturduğunu albümlerinizi bile paylaşabiliyorsunuz. Tüm bu yönleri ile büyük ilgi görüyor olsa da görsel paylaşımı özel hayatın gizliliğini de daha fazla ön plana çıkarıyor. Haliyle Instagram aslında hacker gruplarının da ilgi odağında olan uygulama yorumunu yapsak yanlış olmaz. Peki ama bu kadar güvenlikli sistemlere karşın Hackerlar Instagram hesaplarını nasıl ele geçiriyor? Instagram’da güvenliğimizi nasıl sağlarız.

Sahte Linklerle Gelen SMS

Hacker gruplarının en sık kullandığı yöntem sahte SMS yöntemi. Instagram numaranızı ve kişisel bilgilerinizi kullandığınız bir program olduğu için herhangi bir bilgilendirme de kullanıcılarla iletişime geçebiliyor. Hatta doğrulama kodlarını almak içinde bu şekilde yöntemler kullanılıyor. Fakat hacker grupları bu durumun farkında. Sahte SMS yönteminde kullanıcılara Instagram adı ile bir SMS gönderiliyor.

Hatta inandırıcı olsun diye birçok mesajda kullanıcı adı bölümü de yer almakta. Gelen mesajda şifrenizi değiştirildiği ve acil müdahale istendiği yönünde bilgiler veriliyor. Aynı mesajda kısaltılmış link sistemi ile gönderilmiş olan bir Instagram linki görüyorsunuz. Bu sahte linklere tıkladığınız da karşınıza tıpkı Instagram şifre ekranı gibi bir ekran geliyor.

Fakat aslında bu ekran sahte oluşturulmuş bir ekran. Kullanıcı bu ekrana bilgilerini girdiğinde maalesef Instagram hesabı da ele geçirilmiş oluyor. Bu gibi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmamak için Instagram tarafından da uyarılar yayınlanmakta. Öncelikle Instagram asla SMS ile kısaltılmış link gönderip sizden tıklamanızı istemiyor. Yani böyle bir durum ile karşılaşmanız halinde en iyi çözüm mesajı hemen silmek olacaktır.

instagram hesap güvenliği

Takip Ve Hile Programları

Çok kısa bir süre önce Instagram profilinize kimlerin baktığını gösteren bir uygulama gündeme gelmişti. En çok kullanılan uygulamalardan biri olmasın karşın daha sonra yapılan taramalarda aslında programın sahte bir yazılım olduğu ve kullanıcıların hesaplarını ele geçirmek için kullanıldığını gördük. Googlebu durum sonrası hemen uygulamayı mağazasından bile kaldırmıştı. İşte benzeri durum birçok uygulama içinde geçerli.

Özellikle Instagram’da takipçi kazanmak için kullanılan bu tip uygulamaların Instagram hesaplarının çalınmasına neden olduğunu biliyoruz. Hatta bu konuda hakkında geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük virüs programlarından biri olan ESET söz konusu uygulamaların Instagram hesap bilgilerini çalmak için kullanıldığını açıklamış ve uygulamaların tam listesini yayınlamıştı. Öyle ki bu programları kullanmak için programlar sizden giriş bilgilerinizi istiyor ve uygulama Instagram uygulamalar bölümüne ekleniyor. Haliyle hesaplarınızın bilgileri çok kolay bir şekilde çalınabiliyor.

Uygulama İzinlerine Dikkat Edin

Gün yüzüne çıkmış olan diğer bir yöntem ise uygulama izinleri. Instagram ile hiçbir alakası olmayan bir uygulama indirdiğiniz bile uygulamayı indirirken ya da kurarken sizden istediği izinleri kontrol etmeniz gerekli. Birçok uygulama sosyal medya hesaplarınızdan tutunda kişisel bilgilerinizin erişimlerine kadar izin istemekte. Yükleme ekranında verdiğiniz bu izinler sonrasında Instagram hesabınızın güvenliğini de kendi elinizle kapatmış oluyorsunuz. Haliyle önce uygulamayı ardından da istediği izinleri kontrol etmekte yarar var.

instagram hesap güvenliği

Instagram Hesap Güvenliğimiz Nasıl Sağlarız?

Yukarıda saydığımız tüm konulara dikkat etmek ilk aşama olacaktır. Bunun dışında güvenliğiniz konusunda dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar daha var.

1.Şifrelerini çok daha güvenli hale getirin. Mutlaka şifreleriniz içerisinde ekstra karakter kullanımı ve özel karakter kullanımı yapın.

2.Belli aralıklarla şifrelerinizi değiştirin. Google tarafından da mailleri için önerilen sistem sayesinde şifre güvenliğiniz çok daha artmış olacak.

3.Başka bir cihazda oturum açtığınızda mutlaka başka cihazlarda açılan oturumlarınızı kapatın. Eğer sürekli bildirimlerinizi takip etmek gerekmiyorsa akıllı telefonunuzda da sürekli olarak oturumunuzu açık tutmayın.

4.Son olarak Instagram kısa süre önce iki adımlı güvenlik sistemini devreye soktu. Instagram ikili koruma sistemine geçip iki adım koruma ile daha güvenli Instagram kullanımı yapabilirsiniz. Instagram güvenliği konusunda bu adımlar oldukça önemli adımlar olarak gösterilebilir.

Yorum yapın