İlk iPhone Serisi Özellikleri Ve Gelişimi

İlk iPhone ortaya çıktığı yıl olan 2007 yılı akıllı telefon teknolojileri için milat sayılabilecek yıl oldu. Bu sektörü başlattı diyebileceğimiz firma Apple, iPhone ismini verdiği akıllı teknolojiye sahip ilk telefonunu piyasaya sürerek, cep telefonu dünyasına yep yeni bir soluk getirerek, rekabeti körükledi ve rekabet edemeyen pek çok firmanın batmasına yol açtı.

2007 senesinin Ocak ayında Steve Jops sahneye çıktığında tüm ilgi onun üzerindeydi çünkü yepyeni bir teknoloji ve telefondan bahsediyordu. O dönem Sony Ericsson, Blackberry ve Motorola’nın modelleri dünyada çok popüler, özellikle Blackberry’nin kızaklı ve tuşlu modelleri iş adamları için yeni bir sınıf olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktaydı. Steve Jops bu firmaların ipini sahneye çıktığı anda çekti ve bu teknolojiye “bir sonraki büyük şey” adını verdi.

Tanıtım sonrası tüm dünya bu yeni teknolojiyi konuşmaya başladı ve iPhone o tanıtımdan sonra herkesin merak ettiği telefon olmaya ve çılgın gibi ön sipariş almaya başladı. Şimdiye kadar 14 adet model çıkartan iPhone’un ilk serisinde yaşanan bu gelişime aşağıda değindik.

İlk iPhone Özellikleri

3,5 inç gibi oldukça küçük bir ekrana sahip olan ilk iPhone, o dönemin tercihleri doğrultusunda 3,5 inç olarak üretildi, en yeni modeli ile kıyasladığımızda arada 2 inç gibi azımsanmayacak fark olduğunu görüyoruz.

İlk iPhone çözünürlüğü 320 x 480 pikseldi. O dönemin en iyi telefonlarından bile yüksek çözünürlüğe sahipti. iPhone 7 plus’a baktığımızda ise 1920 x 1080 piksel çözünürlük görüyoruz. Çözünürlük anlamında on yılda gelinen nokta gerçekten inanılmaz.

Teknik Özellikleri Beğeni Toplamıştı

İlk seride yer alan teknik özellikler ise bit hayli ilgi çekici cinsten olmuştu. Dönemin telefonlarına göre oldukça yüksek bir teknoloji barındırdığı bilinen akıllı telefon içerisinde tek çekirdek sistemli ARM 11 işlemcileri yer alıyordu.

Bu işlemciler ise 412 MHz hızında çalışıyordu. Dönemine göre bir hayli beğeni toplayan bir performans değerine sahip olan işlemcilerin yani sıra grafik birimi olarak ise PowerVR MBX serisi kullanılmıştı. Ayrıca içerisinde 128 MB eDRAM olduğu da bilinen akıllı telefonun Apple’ın uzunca bir süre vazgeçmediği 16 GB hafıza boyutuna da sahip olduğunu belirtelim.

iPhone

İlk iPhone tamamı ile camdan oluşan bir ön yüze sahipti. Arka kısmı ise metal yoğunluklu bir alaşımdı ve o zamanlar için bu model telefon piyasada hiç yoktu, çok beğeniliyordu. Şimdi geldiğimiz noktada bu görüntüyü Apple çok fazla değiştirmedi ve ekstra olarak su geçirmezlik özelliği ekledi.

2007 yılında telefon kameraları yeni yeni doğru dürüst fotoğraf çekmeye başlamıştı. Bu durumdayken iPhone 2MP kamerası ile piyasaya çıkınca herkes için hayal gibi bir şey olan telefondan güzel fotoğraflar çekmek düşüncesi gerçek olmuştu. Şimdi geldiğimiz noktada profesyonel makinalar ile yarışmakta iPhone kameraları.

 

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın