Google Pixel Etkinliğinde Duyurulan Her Şey

Google Pixel Etkinliğinde Duyurulan Her Şey

Google, madebygoogle etkinliğinin içeriği dolu dolu olmakla birlikte yaklaşık 2 saat sürmekle birlikte bu etkinlikte 5 ayrı cihazın tanıtımını da yapmış oldu. Google Pixel’in özellikleri, Google Home asistan destekli, Google Wifi sinyal problemi çözümlü, Daydream View sanal gerçekli gözlüğü ile HDR, 4K desteği olan Chromecast Ultra gibi birbirinden güzel ve yeni teknolojili ürünlerin tanıtımı yapıldı.

Bazı ürünlerin tanıtılması tahmin ediliyordu ancak tahmin edilmeyen haberi dahi sızmayan ürünlerde tanıtıldı. Etkinliğe damgasını vuran Google pixel telefonları olmuştur. Telefon dışında tanıtılan ürünler ülkemizde de yaşanan sorunlara çözüm getirebilecek özelliklere sahiptir. Bu ürünlerin bazı özellikleri Türkiye’de kullanıma açık değildir (Google Home’un Türkçe kullanımı yoktur) hatta bazılarının ise satışa sunulma konusunun net olmaması üzücü bir haberdir.

Tanıtılan Ürünlerin Özellikleri Nelerdir?

Google Pixel ve Pixel XL

Google’un ürettiği ilk akıllı telefon olarak tanıtılan cihaz Google Pixel’dir. Lansman sonrasında ortaya çıkan bilgiye göre üretim aşamasında son Nexus modelinde bulunduğu için HTC’de katkıda bulunmuş. Cihazın tasarımındanda bunu anlayabilmek olasıdır. Etkinlike telefonun kamerası ile ilgili örneklerin gösterimine geçmeden öncesinde DxOMark tarafından alınan puanı paylaşılmıştır. DxOMark, mobil telefonların fotoğraf ve video kalitelerini en ince ayrıntısına kadar test edip puan veren bir firmadır. Bu firmanın Google Pixel’e verdiği puan 89 ve bu puan Iphone 7, Samsung, HTC gibi büyük markaların amiral gemilerine verilen puanlardan biraz daha yüksektir.

4 Gb Ram, Snapdragon 821 işlemciye,5.5 inç Quad HD ekrana sahip olmakla birlikte 32 GB ve 128 GB depolama alan imkanı ile birlikte siyah, gümüş ve mavi renklerine sahip olarak piyasaya çıkmıştır. Satış fiyat ise 649 Dolardır.

Daydream View

Normal kulaklıklara göre yüzde 30 hafif, gözlük kullanan kişilerin dahi daha rahat kullanabileceği bu sanal gerçeklik gözlüğü, Carboard’dan farklı herhangi bir eşleşmiş kumanda ile de birlikte çalışmaktadır. Gözlükle uyumlu olan Google Pixel (sadece Google Pixel değil Samsung, LG, HTC, Asus, ZTE ile ortaklıktan bahsedilmekte), iki buton ile kontrol sistemine sahip olmakla birlikte hareket izleme de yapılabilmektedir. Kasım ayında satışa sunulan bu ürünün satış fiyatı 79 dolar’dır.

Chromecast Ultra

Yurt dışından temin edilerek ülkemizde de kullanılan bu ürün 4K ve HDR teknolojileri ile öne çıkmayı başarmıştır. Ek bağlantı seçenekleri için adaptör içerisine Ethernet portları bulunmaktadır. Gelişmiş WİFİ performansının yanı sıra bir önceki sürümlerden 1.8 kat daha hızlıdır. Kasım ayında satışa sunulan bu ürünün satış fiyatı 79 dolar’dır.

Google Home

Ses ile hareket eden hoparlör Google Home, etkinlikte dikkat çeken ürünlerden birisi olmayı başarmıştır fakat Türkçe dil desteği olmadığı için ülkemizde kullanımı zor görünmektedir. Google Asistan’ın desteklediği bu cihaz sorulan sorulara yanıt veriyor, müzik kontrolü yapabiliyorsunuz ya da bağlı cihazlarınızı ayarlayabilirsiniz. Şık tasarıma sahip olan bu cihaz favori uygulamaları da hafızasında tutabiliyor. Kasım ayında satışa çıkan bu ürünün fiyatı 129 dolar’dır.

Google WiFi

Kablosuz ağ sinyal sorununu çözüm bulmaktadır. Kablosuz ağ sinyalinin sadece modemin olduğu alanda değil evin her noktasında güçlü sinyale sahip olmasını sağlayarak çoklu erişim noktası bağlantısına da izin vermektedir. Kasım ayında satışta olan ürün fiyatı 129 dolar’dır.

Yorum yapın