Google Lens Teknolojisi

Mayıs ayında üretime geçirileceği vurgulanan Google Lens teknolojisi nihayet dağıtılmaya başlandı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yapay zeka tanımının etkin bir şekilde kullanıldığı Google Lens ne işe yarıyor ve teknolojiye ne gibi bir fayda sağlayacak? Sizler için değinelim.

Lens teknolojisi, Google’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve nihayet dağıtıma geçirdiği projeler arasında yer alıyor. Pixel özelliği bulunan yeni nesil telefonlarda işlenmeye başlanan bu teknoloji ile artık gündelik hayat çok daha kolay olacak. Zira telefonlarınızda bulunan Google Lens teknolojisi, algılamış olduğu objeler hakkında işlemler yapma yetkisine sahip olacak.

Google Asistant Özelliği

Google’in efsanevi çalışmalarından olan Asistan özelliği sayesinde, aygıt görmüş olduğu fotoğrafı farklı açılardan algılayabilecek. Basit bir şekilde ifade edecek olursak, yakın zamanda düzenlenecek bir sempozyum ile ilgili bir fotoğraf gördüğünüzde, yapay zeka teknolojisi bunu algılayabilecek ve size bu sempozyuma katılmak için bilet bilgilerini ekranınıza getirebilecek.

lens

Akıllı kamera olarak algılayabileceğimiz; içinde yapay zekanın barındığı bu sistem, gelecek hakkında önemli detaylar vadediyor. Daha önce dünyada denenmemiş bu teknolojinin yeni telefonlarda dağıtımı yapılması sosyal medyada da bir paylaşım çılgınlığına neden oluyor!

Kameranız Kamera Olmaktan Çıkacak

Algılamış olduğu fotoğrafları bir dizin haline getirerek, görmüş olduğu nesneler hakkında önemli bilgiler sunan yapay zeka teknolojisi, yıl içerisinde bizzat Google CEO’su olarak görev yapan Sundar Pichai tarafından tanıtılmıştı.

Dizin işleme yeteneği sayesinde fotoğrafta gördüğü nesneler hakkındaki bütün detayları size iletebilecek olan bu teknoloji, üstün çalışmalar sonucunda tasarlandı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve geleceğe dair büyük umutlar vadeden bu teknoloji, nihayet dağıtılmaya başlandı.

lens

Fotoğrafını görmüş olduğunuz ünlünün kim olduğunu size söyleyecek olan akıllı kameranız, aynı zamanda görmüş olduğunuz ve adını bilmediğiniz hayvanların ya da yemeklerin de ismini öğrenmenize yardımcı olacak. Dışarıda görmüş olduğunuz bir restoranın fotoğrafını çekerek menü bilgisi, menü fiyatları ve müşteri yorumları gibi bilgileri de edinebilmeniz cabası. Sistem uzmanlar tarafından ‘çağın ötesinden gelmiş bir zeka ürünü’ olarak algılanıyor.

Dağıtıma Başlandı Bile

Google’in sağlamış olduğu dijital asistan sistemi sayesinde, Google Home’de yapay zeka teknolojisinden faydalanmak ve etkileşim kurmak mümkün olmuştu. Yapılan yeni açıklamalarla beraber Google Lens teknolojinin Pixel ve Pixel XL cihazlarda da kullanıma açıldığı bilgisi verildi.

İnternet üzerinde konu ile alakalı yapılan yorumlar incelendiğine birçok platformda bu teknoloji ile ilgili çok fazla bilginin bulunduğunu söylemek mümkün. Özellikle Reddit gibi platformlarda çalışan kullanıcıların birçoğu Google Lens teknolojisinin bir anda fotoğraflar bölümünde yer aldığını iddia etmekte. Bununla beraber, Pixel XL kullanıcılarının önemli bir kısmı da Fotoğraflar bölümünde Lens uygulamasını görmediğini iddia etmekte.

lens

Ortaya atılmış olan teknolojinin, cep telefonunuzun ekranından çok daha fazlasını görmenize imkan verecek bir teknoloji olması, görenleri oldukça şaşırtıyor. 1995 yılında internetin aktif olarak kullanılmasından sonra insan eliyle var edilmiş olan teknolojiler, geleceğe umutla bakılmasını sağlayan önemli detaylar arasında yer alıyor. Google Lens teknolojisinin 2018 Nisan-Mayıs ayları arasında doğrudan lisanslı olarak Pixel aygıt cihazlarda uygulama olarak yer alması da beklenen detaylar arasında yer alıyor.

Yorum yapın