Dünyanın İlk 3D Yazıcı Köprüsü

Hollandalı şirket teknolojinin ilk büyük ölçekli testinde , yapıyı parça parça birleştirmek için robot yazıcıları kullanma planlarını açıkladı. Şirket ,gelecek inşaat alanlarında standart olabilecek bir yöntem olan , Dünyanın ilk üç boyut baskılı köprü inşa etme planını,Amsterdam Kanalı üzerinde harekete geçirdi.

MX3D Mühendislik Şirketi açıklamasında ,Eylül ayında projeyi başlatmayı umut ederek ;” üç boyutlu çelik yapıları çizebilen robot yazıcıları kullanarak ,Amerika’nın merkezinde su üzerine bir yaya köprüsü yapacağız” dedi.

Plan ;köprü kenarlarında akan ,kanal boyunca devam eden yürüyen robot kollu yazıcıları içeriyor. Esas olarak,kendi destek yapısını ince havadan geçirerek bastırıyor. Özel olarak tasarlanmış robot kollar , bilgisayar programlarını kullanıp gelişmiş bir tasarım çizerek yapıyı özenle parça parça birleştirmek için metali 1500 dereceye kadar(yaklaşık 2700 Fahrenhait) ısıtmaktadır. Köprü tasarımcısı Joris Laarman “Temel ilke çok basit.

Endüstriyel bir robot koluna gelişmiş bir kaynak makinası bağladık.” dedi. “Şimdi biz bu makinaları çalıştırmak için kendi akıllı yazılımımızı kullanıyoruz.Çünkü her seferinde farklı olabilecek çok karmaşık metal şekiller basabiliyorlar.”

Laarman , projenin ayrıca Heijman İnşaat Şirketi ve Aoutodesk Yazılımınıda içerdiğini belirtti.
MX3D sözcüsü Eva James ; robotik kollar bugüne kadar daha küçük metal yapılar basmak için kullanıldı.

Ama köprü,teknolojinin ilk büyük ölçekli kurulumu olacak.
Köprünün inşaat alanlarında kullanılan tekniğe doğru ilk adım olacağının umulduğunu,özellikle bunların yüksek binalarda olduğu gibi tehlikeli görevleride içerdiğini belirtti.

köprü

Bu teknik ayrıca ,robot kolları destek olarak yazdırdıkları yapıyı kullandıkça iskele ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.Tasarımcılar şuan Amsterdam şehir konseyi ile 2017 yılının ortalarında tamamlanması beklenen projeye bir mekan bulmak için görüşmelerde bulunuyor.
Laarman ” Digital imalatın ve yerel üretimin geleceğine fazlasıyla inanıyorum ” dedi.”Bu yeni bir işçilik biçimidir “.”Bu köprü 3D baskının nihayetinde ,büyük ölçekli nesneler ve sürüdürülebilir metaryaller dünyasına nasıl girdiğini gösterebilir ” dedi.

Amsterdam Kent Konseyi sözcüsü Charlene Verweij ,Hollanda’nın başkentinin projeye destek verdiğinisöyledi.”Köprünün nereye inşa edileceği konusunda görüşmeler sürüyor ” dedi.

Yorum yapın