Google Hummingbird Sinek Kuşu Algoritması

Google Hummingbird Sinek Kuşu Algoritması

Google şirketinin, Hummingbird sinek kuşu algoritması arama sorgularına bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Anahtar kelime temalı bir ulaşım sağlayan kullanıcılar, emir kipleriyle sonuçlara ulaşabilecek ve bilgiye daha çabuk erişilebilecek. Örnek vermemiz gerekirse, ‘’Fenerbahçe kaç kez şampiyon oldu?’’ benzeri sorulara Google üzerinden hemen ulaşabileceksiniz.

Hummingbird sisteminin arama sonuçlarına olan etkisi %90 civarında tahmin edilmektir. Bilindiği gibi, Google firmasının kullanıcılarına kaliteli bir hizmet verebilmek adına Penguin, Caffeine ve Panda isimlerindeki algoritmalar çıkarmıştır. Güncellemeler ve eksik ayrıntılar sebebiyle Hummingbird diğer adıyla sinek kuşu ortaya çıkmış ve başarılı sonuçlar elde etmiştir. Bu sistem sayesinde, hem bilgiye hızlı ulaşım, hem de detaylı bir şablon şeklinde görebilme şansına sahip oluyorsunuz.

Google Hummingbird Sinek Kuşu Algoritması Nedir?

Google firmasının, kullanıcılarını memnun etmek ve bilgiye direk ulaşım yaratmak adına, sinek kuşu algoritmasını ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bir arama terimini doğrudan değil, diyalog etkileşimi ve dolaylı bir sorguyla gerçekleştirebilecek ve kısa sürelerde erişim sağlayacaksınız. Örnekler üzerinden gitmemiz gerekirse; Ankara’da hava durumu, Beyoğlu’nda Adidas mağazaları, en yakındaki benzin istasyonu, Eskişehir ve İstanbul arası kaç km gibi sesli sorgularla başarılı sonuçlara ulaşacaksınız. Soru zamirine dayalı bir diyalog etkileşimiyle birlikte, en temel ve doğru bilgi kaynağından yararlanacaksınız.

Hummingbird Algoritmasında Bilmeniz Gerekenler?

Bu sistemle birlikte, özellikle seo sektöründe yer alan kişi ve uzmanların nasıl verim alınır? Nasıl kurtulabilir? Ve nasıl çalışma yapılmalıdır? Gibi teoriler ortaya attığı bilinmektedir. Seo paylaşımlarının ortaya çıkması sonucunda, bunun amatörce bir yaklaşım olduğu da bilinmektedir. Bu sebeple, bu tür insanlara itibar etmemeli ve uzak durmalısınız. Hummingbird sinek kuşu algoritması nedir? Diye soruyorsanız, en doğru bilgiye ulaşmalı ve web sitenize işlem yapmalısınız.

Hummingbird Algoritması İle İlgili Öneriler

İçeriğinizin başka bir web sitesiyle aynı olmamasına dikkat etmeli ve özgün içeriklerle beslenmelisiniz.

Kopya içeriklerin cezai işlemler gerektirdiğini ve özgün içeriklerle birlikte ziyaretçi sayısını arttırabileceğinizi bilmelisiniz.

Yer bildirimi yapmayı aklınızda bulundurmalısınız. Web sitenizde Google haritası bulundurmalı ve sorguları genelleştirmek için alanları daraltmalısınız. Kullanıcı sayısını arttırmak ve sitenizle ilgili sağlıklı kazançlar elde etmek istiyorsanız, aramalarda ön planda olmalısınız.

Web sitenizdeki soru-cevap ve yorum bölümlerini bulundurmalı, kullanıcılarınızın ilgi odağı olmalısınız.

Paylaşım seçeneğini açık tutmalı ve sosyal medya üzerinde bir etki bırakmalısınız. Böylece tıklanma ve ziyaretçi oranınız artacaktır.

Hummingbird Algoritması Bizlerden Neler İstemektedir?

Sosyal içerikleri kullanın mesajı seçeneği bulunmaktadır. Sosyal medya ve ağlar üzerinde paylaşımlar yapmalı ve organik hit kazanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi en doğru ve uygun hale getirmeli, makalelerinin anlam opsiyonunu çoğaltarak aramalarda ön sıralarda yer almalısınız. Spam içeriğe düşmemeye dikkat etmeli, resim ve yazı karakteri toplamınızı gözden geçirmelisiniz. Google firmasının büyük bir adım olarak gördüğü Hummingbird algoritması, büyük bir kolaylık sunmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken noktaları da belirtmektedir. Kullanıcı odaklı tasarımlar gerçekleştirmeli ve ziyaretçilerinizin ilgi odağı olmalısınız.

Hummingbird Güncellemesinin Seo Sektörüne Etkileri Nelerdir?

Google firmasının yeni güncellemeleri, bilgi vaadinde bulunmayan ve küçük çapta olan siteleri geri plana atmaktadır. Arama ve sorgulama işlemlerinde; wikipedia siteleri, GPS konumu bulunan hizmetler, haber kaynaklı siteler ve Youtube gibi dev oluşumlarda daha etkili olabilmektedir.

İçeriğin gittikçe değerini yitirmesi, sosyal networklerin popülerlik kraldır söylemini ortaya çıkarmıştır.

Google Plus, ayrıntılı içerikler ve görsel bilgileri baz almaktadır. Bu sebeple, küçük sitelerin pek bir ayrıcalığı bulunmamaktadır.

Yeni politika ve güncellemeler sonucunda; Spam çalışmalarının geri planda kaldığı bilinmektedir. İnternet sitesinin sosyal popülerlik seviyesi, çabuk iletişim şansı ve servislere uyumlu olması daha bir ön plana çıkmaktadır.

Google firmasının güncel girişimleri, sorgulama sonuçlarından verim alamadığı varsayarsak; Yandex ve Bing gibi projelerin büyük avantajı olacaktır.

İnternet kullanıcılarının arama motorundan direkt olarak bilgiye ulaşması, Google firmasının etkinliğini arttırırken, farklı sitelere düşen pay miktarı gittikçe azalmaktadır.

İnternet sektörünün firma ve şahıs gelirlerini düşüreceği gibi kendi kullanıcılarını içerisinde barındıran Google, ekstra bir kazanca sahip olacaktır.

GPS verisi, konum, sesli arama, Mobil kullanımı uyarlamanın fazla olmasından dolayı artış gösterecektir. Mobil teknolojilere uyarlama şansı olmayan hizmetler ve firmalar arka planda kalacaktır.

Google Glass’ın ön hazırlığı olan akıllı aramalar, yeni bir ürünün kullanılma sıklığını da beraberinde getirecektir.

Google firmasının Foursquare’den bir sonraki reklam hedefi olan GPS konumu anlık olarak gerçek reklamcılık sektörüne karşılık verebilecektir.

Sor ve cevap al teknolojisi sebebiyle, arama trendleri etkilenecek ve SEO çalışmaları büyük ölçüde sekteye uğrayacaktır.

Bilgi erişiminin kolay olması sebebiyle Google yerelleşecek ve yerel pazarda büyük kazanımlar elde edecektir. Bununla birlikte, birçok site ve kuruluş büyük bir zarara uğrayacaktır.

Hummingbird sinek kuşu algoritması hakkında birçok bilgiye kavuştuğunuzu düşünüyor ve her açıdan detaylı bir şekilde aktardığımızı hissediyoruz. Google firmasının, yeni sürprizler ve kolaylıklar sunmasının da kaçınılmaz bir gerçek olduğunu eklemek istiyoruz.

Yorum yapın