Akıllı Telefonlarda Genel Olarak Neden Lityum İyon Piller Kullanılıyor?

Akıllı telefon tercihi yaparken kullanıcıların önem verdikleri ve diğer birçok özelliği önüne geçen önemli kriterler var. Akıllı telefonlarda genelde bu şekilde dikkat edilen kriterler teknik özellikler konusunda oluyor. Ne kadar hızlı? Ne kadar depolama alanına sahip? Kamera özellikleri neler? Gibi birçok teknik detay konusu akıllı telefonların tercihinde oldukça önem verilen konular olarak gösteriliyor.

Fakat tüm bunların dışında akıllı telefonlarda en çok öne çıkan konuların başında şüphesiz pil süreleri geliyor. Zira kullanıcılar ilk olarak da zaten akıllı telefonlarının şarj sürelerinin ne kadar dayanabileceğine bakıyor. Artık şarj dayanma süreleri uzun olan akıllı telefonların diğer birçok özelliği geride olsa bile rakiplerinin önüne geçip tercih edilebildiğini de biliyoruz.

Pil Konusuna Akıllı Telefonlar Ne Kadar Önem Veriyor?

Aslında pil dayanama sürelerinin tüketiciler için bu kadar önemli konulardan olması tabi ki doğrudan akıllı telefon üreticilerinin de bu konuda çalışmalar yapmasına neden oluyor. Özellikle Samsung, HTC, Lenovo ve Asus gibi teknoloji devlerinin pil kapasitesi konusunda çok daha etkili çözümler sunmaya başladığını da biliyoruz. Bu noktada genel olarak akıllı telefon markalarının tercihi ise Lityum iyon piller oluyor. Peki neden Lityum iyon piller birçok markanın ilk tercihi? Lityum iyon piller ile gelen ayrıcalıklar neler?

Şöyle ki bu pillerin tercih edilmesinin ana nedeni pilden daha fazla performans almaktır. Hem akıllı telefonlarda hem de tablet serilerinde tercih edilen Lityum iyon piller performans konusunda eski seri pillere göre çok daha yüksek performans değerlerine ulaşabilmekte. Tabi kimi durumlarda bu performans farkı ve birazda markaların güç tutkusu çok daha olumsuz sonuçlara neden olabiliyor ki bu durumlar nedeniyle akıllı telefonlardan kendi kendine alev alma sorunları ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Bunun dışında Lityum iyon piller neden tercih ediliyor şeklinde bir soruya cevap verebileceğimiz bir diğer seçenek ise bu pillerin şarj süreleri. Zira eski serilerde kullanılan pil şarj sürelerinden farklı olarak Lityum iyon piller çok daha hızlı bir şekilde şarj olabiliyor. Son dönemde gelen hızlı şarj desteklerinin de bu sayede zaten uygulanabildiğini biliyoruz. Hatta şöyle ki modellere göre değişmekle beraber bazı akıllı telefonlar sadece dakikalar içerisinde şarj olabiliyor.

Gelelim bir diğer ayrıcalığa. Son dönemde ne kadar sekteye uğramış olsa da aslında Lityum iyon piller eski serilere göre daha sağlam piller. Daha sağlamdan ziyade aslında daha uzun ömürlü ifadesini kullanalım. Zira dış etkiler ve kullanım durumlarına göre değişmekle beraber doğru bir kullanım yaparsanız pil ömrü en az akıllı telefonun ömrü kadar devam edebiliyor. Tabi bir kez daha hatırlatalım bunun için doğru kullanım oldukça önemli.

Ekstra Hafiflik İle Tasarım Etkisi

Bunun dışında Lityum iyon piller daha hafif ve daha ince tasarıma sahipler. Tabi ki pillerin daha hafif ve daha ince olması artık akıllı telefonlarında daha ince modellerinin yapılmasını daha ince modellerin ve tasarım değişikliklerinin öne çıkmasını sağladığını da söylemek gerekiyor.

Tüm bunlarla beraber artık yavaş yavaş Lityum iyon pillerin dönemi de bitmeye başladı. Belki de ilerleyen dönemlerde bu pillerden de çok daha yüksek pil teknolojileri de görmeye başlayacağız gibi. Yeni seri akıllı telefonlarda bakalım markalar bunun için yeni adımlar atacak mı? Ya da bu pillerin yeni versiyonlarını görmemiz mümkün olacak mı?

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın