Google Chrome 57 İle Gelen Yenilikler Ve Güncelleme Yapma

Hem web sürümlerinde hem de mobil platformlar üzerinde en çok kullanılan tarayıcılar içerisine Google Chrome ilk sıralarda yer alıyor. Fakat son dönemde Firefox tarayıcısının attığı adımlar hem de Google Chrome tarayıcılarda yaşanan RAM tüketimi ve aşırı pil tüketimi gibi sorunlar Firefox tarayıcılarının biraz öne geçmeye başlamasına neden olmuştu.

Bu sorunu çözmek ve sektörde lider olmak için ise Google tarafından yeni güncellemeler geleceği duyurulmuştu. Artık bu sorunları tamamen çözmesi beklenen yeni güncelleme sürümü ise Google Chrome 57 sürümü oldu. Sadece web üzerinde değil tüm mobil platformlarda da yayınlanan güncelleme ne gibi değişiklikleri kullanıcılara sunuyor? Detayları ile ele alalım.

Hız Sorunu ve RAM Tüketim Sorunu İçin Yeni Çözüm

Google Chrome 57 güncellemesinin ilk dikkat çeken yanı hız sorununu çözmek için tarayıcı da yeni bir sistem kullanılması. Ayrıca hız sorununun yanında bu yeni sistemin RAM tüketim sorununa da çözüm oluşturduğunu belirtelim. Söz konusu sistemde tarayıcınızdan yeni bir sekme sayfası açtığınızda artık bu sekme sayfası sınırsız bellek kullanımı ya da gelişi güzel sistem kullanımı yapamayacak.

Google yeni güncellemesi sayesinde eğer açtığınız sekme video ya da ses içerikli değilse bu durumda sekmenin çekirdek kullanımı sadece %1 oranında sınırlandırılacak. Tabi ki siz sekmeyi kullanmaya başlayıncaya kadar geçerli olacak olan bu durum ile gereksiz yere ekstra bellek kullanımından da gereksiz yere pil kullanımından da kurtulmuş olacağız.

Video ve ses bulunan içeriklerde ise içeriğin kullanılmaya devam edebilmesi için böyle bir sisteme gidilmeyecek. Yine de genel olarak bu sekmelerde de ekstra iyileştirmeler görebiliyoruz.

Google Chrome 57

Tasarım İyileştirmeleri ve Yeni Izgara Gösterimi

Google Chrome 57 serisi ile beraber gelen güncelleme tasarım konusunda da değişikliklere gidiyor. Hem ana sayfa çerçevelerinin biraz daha oval hatlara sahip olmasını sağlayacak olan yeni güncelleme hem de arama motor sonuçlarında sonuçları çerçeve içerisine alma gibi ekstra tasarım artılarına da sahip oluyor. Tüm bunları kullanmak ise kullanıcıların istek durumlarına kalıyor. Fakat görsel sistemlerinde de genel bir iyileştirme ve performansa doğrudan artı sağlayan etkiler olduğunu belirtelim.

iOS Sürümüne Ne Gibi Yenilikler Getirdi?

Yeni güncelleme genel olarak bu değişiklikleri sunsa da bunun dışında yeni güncellemenin asıl değiştirdiği platform mobil platformlar oldu. Özellikle iOS işletim sistemi için yeni yayınlanan güncelleme sürümünde köklü değişiklikler göze çarpıyor. iOS için yayınlanan yeni Google Chrome 57 sürümüyle beraber artık iOS kullanıcıları Google Chrome üzerinden daha sonra oku sistemini kullanabiliyor.

Yani bir sayfa açtığınızda bu sayfayı sonra okumak isterseniz sayfayı sonra oku bölümüne kayıt ediyorsunuz. Doğrudan telefon hafızasına kayıt edilen sayfa ya da herhangi bir içerik sonrasında internet olmadan da rahatlıkla görüntülenebiliyor. Bunun için Google isterse kullanıcıların bütün bir sayfayı sonra oku bölümüne almasını isterse de sadece belli bir kısmını sonra oku bölümüne almasını da sağlamakta.

Google Chrome 57

Android İçin Ne Gibi Yenilikler Var?

Google Chrome 57 Android sürümünde en büyük yenilik pil tüketiminin azalması. Yeni güncelleme sonrasında gelen aktif sekme kullanımı ve RAM tüketiminin azalması Android işletim sistemlerinde tarayıcının ekstra pil tüketiminin önüne geçilmesini sağlamış durumda. Bunun dışında genel görüntü ve tasarımda da iyileştirmeler söz konusu.

Google Chrome 57 Sürümü Nasıl Yüklenir?

Mobil platformlarda doğrudan resmi uygulama mağazanız üzerinden tarayıcının güncellemelerini yapabiliyorsunuz. Bunun dışında web sürüm için güncelleme yapmak istiyorsanız bu durumda da öncelikle Menü kısmına gelmeniz daha sonra ise tarayıcınızın yardım kısmından “Google Chrome hakkında” kısmına girmeniz gerekiyor. Yeni güncelleme kontrollerini bu sayfa üzerinden yaparak yeni güncellemeleri kolayca yükleyebilirsiniz.

Yorum yapın