Gmail İle Android Telefon Üzerinden Ödeme Yapma

Google Wallet, Google tarafından yayınlanmış olan bir sanal cüzdan projesidir. 2011 yılında kullanıma sunulan uygulama akıllı telefonlarda Google Play üzerinden indirilerek kullanılabileceği gibi hizmet doğrudan Gmail üzerinden de kullanılabilmektedir. Yayınlanan son güncelleme sonrasında artık Android cihazlardan sadece Gmail kullanarak Google Wallet kullanılabilmektedir.

 

Aslında Google Wallet sistemi kullanılan eski bir sistem değil. Uzunca bir süredir kullanılan ve köklü bir geçmişi olan bir sistem olarak karşımıza çıkmakta. Fakat ülkemizde yeni yeni yayınlaşmaya başlayan cüzdan uygulamaları arasında Google Wallet serisinin pek fazla yer bulamadığını da belirtmek gerekiyor.

Google bu durumu değiştirmek ve Google Wallet serisini daha kullanışlı bir hale getirmek için yine uzunca bir süre önce beklenen güncellemelerden birisini yayınlamış ve artık web Gmail uygulamaları üzerinden doğrudan herhangi bir ek uygulamaya gerek kalmadan Google Wallet kullanımına izin vermişti. Google tarafından sunulan bu hizmet ile Gmail ile para transferi yapmak mümkün hale getirilmişti. Uygulamanın kısa süre içerisinde yaygınlaşmasını sağlayan yeni sistemden sonra Google tarafından Google Wallet için yeni bir adım daha attı.

Android Üzerinden Gmail İle Google Wallet Kullanımı Mümkün

Gmail uygulaması için yayınlanan yeni güncelleme ile beraber artık Android işletim sistemlerinde kullanılan Gmail uygulamasına da Google Wallet sisteminin entegre edildiği duyurulmuştu. Yapılan güncelleme ile beraber kullanıcıların doğrudan sanal cüzdan uygulamasını da kullanabilecekleri belirtildi. Kullanıcılara sunulan sanal cüzdan uygulamasını mobil uygulamaya gerek kalmadan sadece mail servisi üzerinden kullanmak ise büyük kolaylıklar sağlamış oldu. Peki yeni sistem nasıl kullanılıyor? Google Wallet mobil platformlarda nasıl mail ile doğrudan kullanılabilecek?

Gmail Google Wallet özelliği
Google Wallet uygulamasını Gmail üzerinden kullanmak

Android Gmail Üzerinden Ödeme Yapma ve Alma

Yayınlanan yeni güncellemeden sonra Android işletim sisteminde de kullanılabilir duruma geçen Gmail özelliğini kullanmak için yapılacak işlemlerde oldukça basit. Tasarımsal herhangi bir değişikliğin olmadığı uygulamada özelliği kullanabilmek için yapılması gereken işlemler şöyle;

Öncelikle standart şekilde mail gönderim hizmetinde kullanılan Gmail uygulamasını açmanız gerekiyor. Ardından ise yine standart bir şekilde sanki mail gönderirmiş gibi mail gönderim penceresini açmanız gerekecek.

E-posta oluşturma penceresini karşınızda gördükten sonrada yapmanız gereken işlem oldukça basit. Sadece buradan görsel, metin ya da herhangi bir eklenti eklemek için kullandığınız “ekle” bölümünü kullanmanız gerekecek. Ekle bölümüne giriş yaptıktan sonra ise buradan yeni güncelleme sonrasında karşınıza çıkacak olan “para gönder” sekmesine tıklıyoruz.

Bu işlemden sonra mail uygulaması doğrudan Google cüzdan uygulamasına bağlantı kuruyor. Bunun için ekstra olarak Google Wallet yüklemenize gerek yok. Yeni güncelleme ile zaten mail servisine eklenmiş oldu. Burada karşınıza gelen ekrandan bakiye girmeniz istenecek. Bakiyeniz ne kadar ise bu miktar içerisinde göndermek istediğiniz miktarı seçmeniz yeterli olacak. Bu işlemden sonra gönderim yaptığınız cüzdan hesabına doğrudan bakiye gönderilmiş olacak. Para ise doğrudan banka hesabına da aktarılabiliyor.

Özellik Ne Zaman Kullanıma Giriyor?

Uzun süredir Google mobil mail servisleri için beklenen uygulamanın güncelleme ile duyurulmasının hemen ardından söz konusu özelliğin ne zaman kullanıma gireceği de merakla beklenmeye başlandı. Bu konuda Google yaptığı açıklamada şu an için sadece sistemin Amerika için yayınlandığını belirtti. Yani uygulamanın mobil versiyonu bir nevi test aşamasında. Eğer bu aşamada başarı elde edilirse kısa süre içerisinde özelliğin tüm bölgeler için güncelleme olarak sunulacağı da belirtiliyor. Kolay kullanımı sayesinde söz konusu özelliğin epey bir tercih edileceğine ise kesin gözü ile bakılıyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın