Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Facebook güvenliği denildiği zaman birçok kişi “benim hesabımın şifresi çok zor, kimse kıramaz” gibi söylemlerde bulunuyor. Aksine Facebook güvenliğinizi sağlamak sadece parola ayarlama ile sınırlı değildir. Günümüz çerçevesinde Facebook hesap güvenliğini sağlayabilme adına ciddi anlamda adımlar atıyor ve üst düzey seçenekler sunuyor. Ancak kullanıcılar da bunlardan habersiz. Facebook güvenliğiniz sağlama konusunda parolanız, email adresiniz, telefon numaranız gibi birçok unsurun önemi vardır. Yine Facebook içerisinde yer alan farklı cihazlardan giriş yapıldığı zaman haber verme fonksiyonu da çok kullanışlıdır. Bütün bunların güvenliğini sağlama konusunda da sizleri şimdi aydınlatacağız.

Parola, Email Güvenliği

Facebook hesabınızın güvenliği sağlamak adına dikkat etmeniz gereken unsurlar bunlardır. Email adresinizin en az iki ayda bir olarak aktif kullanılıyor olması gerekmektedir. Aktif olarak kullanmazsanız eğer Hotmail servisini kullanıyorsanız hesabınız silinecektir ve kısa süre içerisinde birileri tarafından da tekrar aynı isimde kayıt yapılabilmektedir. Bunun neticesinde Facebook üzerinden gönderilecek bir parola sıfırlama bağlantısı beraberinde parolanız rahatlıkla kırılabilir. Bütün bunların yanı sıra, yine parola güvenliği de çok önemlidir. Parolanız içerisinde bir küçük, bir büyük harf olmak üzere alfabetik harfler, sayılar ve son olarak özel karakterler kullanılmalıdır. Yine email parolanız için de aynı kurallar geçerlidir. Parolanızın zor olması güvenlik adımlarınızdan sadece ilkidir. Yine email adresinizi de kolay kolay kimseyle paylaşmamalısınız. Unutmayın, kırılamayacak parola yoktur.

Facebook Telefon Güvenliği

Yine telefon güvenliği de en önemli unsurlardandır. Bazı kişiler email adresi kullanmak yerine sadece telefon numaralarını kayıt ediyorlar ve olası bir unutma durumunda direkt olarak sıfırlama mesajı almayı tercih ediyorlar. Yine bu da oldukça güvenlidir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta telefonunuza karşı yapılabilecek virüs saldırılarıdır. Bilmediğiniz uygulamaları, play store dışından asla indirmemelisiniz ve kurmamalısınız. Yine en önemlisi telefonunuza bir android antivirüs kurmanız gereklidir. Yine eğer eski model akıllı olmayan telefonlara sahipseniz bu gibi güvenlik önlemlerini almanıza gerek yok. Yine email adresinizi de kesinlikle telefon ile bağlamalaısınız.

Yorum yapın