Exif Pilot ; EXIF, IPTC ve XMP verilerini düzenleme, görüntüleme !

EXIF (exchangeable image file) Dijital makineyle veya telefon ile çekilmiş olan fotoğraf sadece görüntü (imaj) dosyasından ibaret değildir. Fotoğrafın hangi makine veya telefon ile, hangi lensle, ne zaman, nerede, hangi diyafram ve estantene hızıyla çekildiği gibi daha onlarca değeri bünyesinde barındıran bir dosyayı da bu görüntü dosyasının içinde barındırır. Bu dosyaya “exchangeable image file” değiştirilebilir resim formatı EXIF denilmektedir. EXIF çekilen fotoğrafın değerlerini ve bilgilerini okumamızı sağlarken aynı zamanda bize çekime ilişkin ipuçları ve detayları da vermektedir.

Exif bilgileri ne işimize yarar ; Başta, resmin (Görüntünün) hangi makine (telefon) ile çekildiğini, nerede çekildiğini, çekim tarih / saatini  ve bir çok benzersiz özelliğini veya oluşturulan görüntünün hangi ortamda hangi bilgisayarda oluşturulduğunu, onlarca detaylı başlık ile bizlere sunar. Bu bilgileri Kriminal incelemeler başta olmak üzere bir çok farklı alanda kullanılabilir.
Bir diğer kullanım alanlarından biri ise search engine optimization “SEO” alanında kullanılmasıdır. Bir resmin özgünlüğü “Google” botları tarafından exif bilgileri ile kontrol edilir. eğer resmin veya görüntünün üzerinde yaptığınız çizimsel değişiklikler exif bilgilerini değiştirmeyecek dolayısı ile google resmi alıntı olarak görecektir, resim özgünleştirme için kullanabileceğiniz bir uygulamadan bahsedeceğiz.

Makalemizde exif bilgilerini kolayca nasıl görebileceğimizi ve değiştirebileceğinizi, bunun için hangi programı kullanacağınızı anlatacağız.

Exif Pilot Editör Nedir: EXIF, IPTC ve XMP verilerini düzenleme, görüntüleme imkanı sağlayan gelişmiş bir uygulamadır.

Aşağıdaki adresten programı indirebilirsiniz.
Download : http://www.colorpilot.com/load/exif.exe 

Kullanımı oldukça kolay ; kurulumu yaptıktan sonra programı açıp sol taraftan resmi seçin, ardından sağ alt taraftan Edit EXIF/IPTC/XMP butonunu kullanın açılan pencerede bütün exif bilgilerini görebilir değiştirebilir ekleme çıkarma işlemi yapabilirsiniz.

Fotoğraf meta verileri, genellikle bir fotoğraf çekildiğinde veya bir bilgisayar programı kullanılarak bir görüntü oluşturulduğunda dijital görüntü formatlarına yerleştirilir.

Veriler bilgi ortaya koyuyor; meta veri formatına bağlı olarak, fotoğraf çekmek için kullanılan kamera, yer, tarih ve saat ile poz süresi, FNumber veya Flaş kullanımı gibi teknik bilgiler hakkında bilgi verebilir.

Exif Pilot editörü, Microsoft Windows’un 32-bit ve 64-bit sürümleri için ücretsiz bir programdır. Windows 10 da dahil olmak üzere Windows’un tüm sürümleri ile uyumludur.

Programın kullanılabilmesi için programın sisteme kurulması gerekir. Program arayüzü sol taraftaki sistem klasörlerini, orta bölmedeki etkin klasörün dosyalarını ve seçilen görüntünün bir önizlemesini ve sağdaki bölmede EXIF ​​/ IPTC / XMP verilerini görüntüler.

Bölmeleri, bilgilerin görüntülenme alanını artırmak veya azaltmak için yeniden düzenleyebilir veya görünüm menüsünü kullanarak üç bölmeden herhangi birini gizleyebilirsiniz. Bu, örneğin fotoğrafları düzenlemek istemediğiniz klasörü seçtikten sonra yararlı olabilir.

Yorum yapın