ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA ALANLARI

ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA ALANLARI

Elektronik Mühendisliği, teknoloji treninin lokomitifi konumunda olup diğer bölümler ise vagon görevi almaktadır desek herhalde doğru bir ifade olacaktır. Zira, teknolojinin tüm alanlarda gelişmesi ve ayakta durması, Elektronik Mühendisliğinin varlığı ile mümkün olmaktadır. Tüm teknolojik ürün ve icat, Elektronik Mühendisliğinin gelişmesine paralel olarak üretilmekte ve gelişmektedir. Bir televizyonun kumanda sisteminden tutun da, cep telefonlarının sinyal gücüne, tabletlerin ekran görüntüsünden alın da arabaların far sistemine değin yüzlerce alan, elektronik mühendisliğinin uygulama alanlarıdır.

Programable Logical Control (PLC) olarak bilinen Programlanabilir Mantıksal Kontrol sistemi, hemen hemen tüm teknolojik ürünlerin beyni konumundadır ve Elektronik Mühendisliği tarafından yönetilir. Bu program sayesinde, tüm teknolojik ürünlerin, ait olduğu yapının elemanı olarak görevini yapması sağlanır.  Yani bir kumandanın kendi işlevini yerine getirmesi, bir arabanın kullanım amacına göre hareket etmesi ve diğer tüm ürünlerin istenildiği ve icat edildiği üzere kullanılabilmesi, bir beyne gereksinim duyar ve bu beyin PLC ile kontrol edilir. Ve doğal olarak da PLC sistemi de Elektronik Mühendisliğinin yapı taşlarından biridir. Elektronik Mühendisliği, Uzaya fırlatılan uydunun da kontrol mekanizmasını elinde tutar. Uzaya fırlatılacak bir uydu ya da uzay mekiği, Elektronik Mühendisliğinin kontrolü altında fırlatılır, kontrolü altında frekans değerleri ve ölçüm mekanizması hesaplanır.

Elektronik Mühendisliğinin bir diğer uygulama alanı ise, bilgisayarlardır. Her ne kadar Bilgisayar Mühendisliğini daha çok ilgilendirse de, bu alan Elektronik Mühendislerinin aktif olduğu bir alandır. Özellikle Matlab ve C++ gibi program ve programlama dilleri, Bilişim Sektörünün can damarlarından biridir. Bu programlar, Elektronik Mühendisliğinin doğrudan etkin olduğu ve özellikle bir ürüne kodlama yaparken kullandıkları programlar olup, output (çıkış) değerleri ve sonuçları almaları için önemli elemanlar olarak kabul edilir. Hesaplama ve eşleştirme işlemleri için elektronik Mühendisleri, bu program ve programlama dillerini etkin olarak kullanır.

Günümüz Dünyasında, cep telefonları önemli icatlar olarak kabul edilir. İçerisinde birçok uygulama ve programlar mevcuttur. Kimi zaman fotoğraf çeker, kimi zaman mesajlar gönderir, kimi zaman ise İnternette sörf yaparız. Peki bunların hepsinde Elektronik Mühendislerinin bir “parmağı” olduğunu biliyor muydunuz? Çektiğiniz fotoğrafların, Piksel değerlerinin hesaplanmasında PPI formülünün nasıl kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Ya da gönderdiğiniz mesajların, baz istasyonlarına ulaşma sürecinin Elektronik Mühendisleri tarafından kontrol edildiğini şimdiye kadar kaç kişiden duydunuz? Bu baz istasyonları ile Uydular arasındaki doğrudan iletim ve senkronizasyonun hangi aşamasında Elektronik Mühendislerinden yararlandığını hiç düşündünüz mü? İşte bu ve daha bir çok aşamada, cep telefonlarının üzerinde epey emeği olan Elektronik Mühendislerini takdir etmek gerekir. Zira, şu an internette sörf yapabilmeniz de Elektronik Mühendislerinin Ulusal ve Uluslar arası Network ağını yapılandırmasına borçluyuz.

Görüldüğü gibi Elektronik Mühendisliği, sayısız Elektronik ve Bilişim ürün ve hizmetinde önemli bir bölüm olup, uygulama alanı sınırsızdır.

 

Yorum yapın