İletişim : 0422 311 12 00
[Çözüm] Windows 10 Kapanmıyor, Yeniden Başlatıyor.
windows 10 kapanmıyor

Windows 10 da bilgisayarı kapat seçeneğini tıkladığınızda bilgisayarınız kapanmayıp yeniden mi başlatılıyor ?
O halde çözüm için lütfen yazımızın devamını okuyup ,  yapılması gereken işlemleri adım adım dikkatlice uygulayınız.

Windows 10 Kapanmıyor Yeniden Başlıyor.

Laptop veya masaüstü bilgisayarınıza Windows 10 kurulu ise bilgisayarı kapat seçeneğinizi seçtiğinizde bilgisayarınız yeniden başlatılıyor olabilir.

Bunun nedeninden bahsetmek gerekir ise ; Otomatik kurtarma sisteminin devreye girmesinden kaynaklı olmasıdır.
Otomatik kurtarma sistemi, bilgisayarınız çalışırken, sistem de oluşan hataları bilgisayarı kapat dediğinizde otomatik olarak devreye girmesi ile sistem hatalarını düzeltmeye çalışması nedeni ile yeniden başlatma komutunu devreye almasıdır.

Windows 10 Kapatma Sorunu Çözümü

Çözüm için 2 farklı yol vardır.
1 . %90 ihtimal ile kurtarma kısmından otomatik yeniden başlat seçeneğini kapattığımız da sorun ortadan kalkmış olup bilgisayarı kapat dediğiniz de bilgisayarınız kapanacaktır.

Adımlar :
1 – Masa üstünden Bilgisayarıma sağ tıklayıp  özellikler seçeneğini tıkladıktan sonra , açılan pencerede sol tarafta Gelişmiş Sistem Ayarları yazısına tıklayınız.
2 – Açılan pencere’de üst kısımda bulunan Gelişmiş Sekmesine geçiniz.

3 –  Burada bulunan Başlangıç ve Kurtarma bölümünde bulunan Ayarlar (3. Ayarlar butonu) tıklayınız, Açılan pencerede Sistem Hatası bölümünde yer alan Otomatik olarak yeniden başlat Seçeneğindeki Tik’i kaldırın (boş olacak) ve ardından Tamam, Tamam seçeneklerini kullanarak çıkın. Bilgisayarı kapat seçeneğini tıklayın ve bilgisayarınızın kapandığını, yeniden başlatılmadığını göreceksiniz.

Eğer yukarıdaki çözüm, sorununuzu çözmedi ise, güç planlarını düzenle kısmından, kapatma butonuna tıkladığınızda yapılması gereken işlemin bilgisayarı kapat seçildiğinden emin olun.
Güç seçeneklerini düzenlemek için kısayol : Windows tuşu + R ‘e basın, çalıştır ekranına Powercfg.cpl  yazıp Enterleyin, güç seçeneklerini düzenleme ekranı açılacaktır.
Windows tuşu (Sol altta ALT’nin yanında bulunur genelde Windows simgesi vardır.)

 

18 Temmuz 2018 tarihinde kategorisine eklendi. 488 kez okundu