Çocuklarınız İçin Güvenli Sosyal Medya Oluşturmak

Çocuklarınız İçin Güvenli Sosyal Medya Oluşturmak

Bilindiği gibi günümüzün çocukları her zamankinden daha fazla sosyal medyaya meraklıdır. Gençlerin% 80’i çevrimiçi bunun birçok örneğini sokakta gezerken görebiliyoruz. Baktığımız her 10 gencin 7-8 inde elinde telefonla bir şeyler paylaşma bir şeyler yazmanın peşinde. Çevrimiçi olarak yetişmenin faydaları vardır, ancak yeni riskleri de beraberinde getirir. Siber zorbalık, aşırı konuşma ve akran baskısı arasında, bir çocuğun bir sosyal ağın kötüye kullanımı ciddi bir soruna dönüşebilir. İnsanlar arasında iletişim kopukluklarına kadar gidebiliyor.

Bir ebeveyn iseniz aslında göreviniz çok zor.

Birçok ebeveyn için, çocuğunun sosyal medya kullanımı endişe verici gözükmese de birçok kötülüğü beraberinde getiriyor. Ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekir. Çocuklarına doğru yaklaşımla sosyal medyanın iyi yönlerini kötü yönlerinden bahsetmek gerektiğini unutmamalıdır. Son kez daha hatırlatıyoruz iyi bir yaklaşımla!

Kendinizi Sosyal Medya Hakkında Eğitin.

sosyal medya güven

Bir ebeveyn olarak öncelikle sosyal medya konusunda kendinizi eğitmeniz gerekir. Çocuklarınıza sosyal medya kullanımı hakkında yaklaşımlarda bulunurken bunlara dikkat etmelisiniz. Siz ne kadar biliyorsanız sosyal medyayı çocuklarınıza karşı da ikna gücünüz o kadar etkili olacaktır.

Çocuklar tarafından aktif kullanılan sosyal ağları sizlerle paylaşıyoruz.

Facebook

Twitter

Instagram

Snapchat

Youtube

Tumblr

2. Bir yaş sınırı oluşturun.

sosyal medya yaş sınırı

Çocuklarınızın şu anda sosyal medyayı kullanmasına izin vermezseniz,  Size karşı çok farklı tepkiler verecektir. Bundan kurtulmanın en iyi yolu da çocuğunuzun sosyal medyayı kullanması için bir yaş sınırı belirlemeniz. Bu onu hem sakinleştirecektir. Hem de sabrını o yönde kullanmasına sebep olacaktır.

Çocuklarınızın sosyal medyayı kullanmasına izin vereceğiniz yaşa karar verirken çoğu sosyal ağın bir hesap oluşturmak için kullanıcıların 13 yaş ve üstünde olmasını gerektirdiğini unutmayın. Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçları 13 yaş üstü olmayanların hesap oluşturmasına ne kadar izin vermese de bu kural ülkemiz tarafından birçok kez çiğnenmektedir.

3. Sosyal Medyanın Tehlikelerini  Ve Olumlu Yönlerini Çocuklarınıza Anlatınız

sosyal medya ortamı

Çoğu çocuk sosyal medyayı kullanmanın getireceği sonuçların farkında değil. Şahsi bilgilerinin ne kadar kolay bir şekilde başkalarının eline geçme ihtimalinin olduğunun farkında olmadıkları için sosyal medya çocuklar için büyük risk içerir.

Bir ebeveyn olarak sosyal medyanın olumlu yönlerinin olabildiği gibi olumsuz yönleriniz de olduğundan bahsetmeniz gerekir. Çocuklarınızla sosyal medyanın tehlike yönleri hakkında konuşarak, bir fotoğraf yayınlamadan veya konumlarını başkalarıyla paylaşmadan önce iki kere daha düşünmeleri gerektiğini söyleyiniz.

4. Bilgisayarı Evinizin Ortak Bir Alanına Koyun.

sosyal medya evde

Bilgisayarınız çocuğunuz odasında mı? Hemen yerini değişiniz. Bunu derhal yapmanızı öneririz.

Bilgisayarınızı çocuğunuzun yatak odasında tutmak yerine, evinizdeki merkezi ve açık bir yerde saklayın. Bu şekilde, çocuğunuzun sosyal medya kullanımını kolayca gözleyebilirsiniz. Çocuğunuzun sosyal medya kullanımı kontrolünüzün altında olacaktır. Konuştukları kişileri, paylaştıkları resimleri ve hangi sitelere de girdiğini görmüş olacaksınız.

5. Sosyal Medya Kullanımı İçin Kurallar Belirle

Bir dizi yönerge veya kural oluşturmak, çocuğunuza olumlu sosyal medya alışkanlığı kazandırmanın mükemmel bir yoludur. Örneğin, çocuğunuzun hafta boyunca sosyal medyaya ne kadar zaman harcadığı konusunda bir zaman sınırı koyun. Siz ve çocuğunuzun birlikte çevrimiçi olması ve sosyal medya güvenliği uygulaması için özel zamanlar ayarlayabilirsiniz.

Çocuklarınıza kesinlikle katı kurallar koymayın. Bugün o kurallara uymak zorunda kalacaklardır. Ama o sizin sıkıştırdığınız fanustan çıktıktan sonra kendini çok farklı bir dünyada bulacaktır. Çocuğu dış dünyaya karşı yabancılaştırmış olacaksınız. Bunu yapmamanızı öneririz.

Tavsiye Edeceğimiz Ürün

Artık kontrolün sizde olma devri başlıyor. Çocuklarınızın internet başında neler yaptığını mı öğrenmek istiyorsunuz? Hangi sitelere giriyor? Kimlerle konuşuyor? En yakın arkadaşları kim, kötü bir arkadaşı mı var? Hepsini öğrenmenin tek yolu Pcjan programıyla hemen elinizde. Kolay ve kullanışlı özelliğiyle dışardan başka bir bilgisayarla da bağlanma özelliğine sahip olan Pcajan anlık yazışmaları, şifre girişlerini görebileceğiniz mükemmel bir program. Artık çocuğunuzdan haberiniz olacak. Bu ürünü kaçırmamanızı öneririz.
Teknoltan farkıyla…
Detaylar için tıklayınız

Yazılım ve kurulum ücreti ; 1500 TL
6 Aylık Lisans ve Güncelleme.
Max : 10 adet yönetici bilgisayarınız olabilir.
Sınırsız bilgisayar izleyebilirsiniz.
Sürekli destek önceliği.

Yorum yapın