Bozuk Usb, (FlashDisk)’ten Veri (Dosya) Kurtarma

Veri bozulmasına, virüsler veya sürücünün bağlantı noktasına uygunsuz şekilde takılıp, çıkarılması ve sebep olan sayısız neden vardır. Bu nedenle, bozuk USB sürücüsünden dosyaları kurtarmanıza yardımcı olacak en kolay üç yöntem paylaşacağız.

Bozuk olan depolama cihazından (USB sürücü –  FlashDisk) verileri kurtarmak için en iyi yol aşağıda belirtilmiştir. Bugün, çoğunlukla dosyalarınızı USB ve bazı depolama sürücüleri vasıtasıyla paylaşıyoruz ancak bazı virüsler nedeniyle veya sürücünün bağlantı noktasından uygun olmayan bir şekilde çıkarılması durumunda veri bozulmasına neden olabilir ve düzgün çalışmamaya başlarlar. Ve onlara ait veriler erişilemiyor olabilir. Bu nedenle, bu bozuk sürücüye ait dosyaları kurtarmak için bir yöntemimiz var. Herhangi bir bozuk diskten tüm verilerinizi kurtarmak için yazının tamamını okuyun lütfen.

Bozuk USB Sürücüsünden Dosyaları Kurtarma

# 1 Yeni Sürücü Atama

Bilgisayarınız sabit sürücünüzü tanımazsa, depolama ortamınıza yeni bir sürücü harfi atamayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem işe yarayacak ve dosyaları kurtarmak için üçüncü taraf bir araca gereksinim duymayacaksınız. Yeni bir sürücü harfi nasıl atanır aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1.
USB (FlashDisk)’inizi bilgisayarınıza takın ve ardından Bilgisayarım’ı sağ tıklatın ve ardından “Yönet” seçeneğini seçin.
usbden veri kurtarma

 

Adım 2. Şimdi açılan ekranda bilgisayar yönetimi panelini göreceksiniz “Disk Yönetimi” seçeneğini seçmeniz gerekiyor .

ok

 

 

 

flashdiskten dosya kurtarmak

 

 

 

 

 

Adım 3.

Ardından “Disk Yönetimi” ni sağ tıklayın ve ardından ‘Sürücü Harfi ve Yolunu Değiştir’i seçin.
sürücü harfi değiştirAdım 4.

Şimdi yeni sürücü harfini atamak açılan menüden değiştir’i tıklayıp açılan pencereden yeni bir sürücü harfi seçip tamam diyerek kapatın.
bozuk diskten veri kurtarmak

Bu kadar! Bitirdiniz. Şimdi USB sürücünüzü çıkartın ve bilgisayarınıza tekrar takın ve bilgisayarınızın USB diskinizi tanıdığınızı göreceksiniz! Başaramazsa aşağıda bulunan bir sonraki yöntemle devam edin.

# 2 CMD Kullanarak Bozuk Depolama Aygıtından Tüm Dosyaları Kurtarma

Bu yöntem çok basit ve kolaydır ve verilerinize erişemediğiniz bozuk USB sürücüsünden tüm dosyaları kolayca kurtarmanıza olanak tanıyan düzgün bir  yöntemdir.
Devam etmek için aşağıdaki basit adımları uygulamanız yeterlidir.
Adım 1. Her şeyden önce, sürücünüzü bir bilgisayara yerleştirin ve Windows düğmesine (windows simgesi olan tuş / alt’ın yanında bulunur genellikle) basın ve cmd yazın. Şimdi Komut İstemi’ni sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin .

Adım 2. Burada”Chkdsk H:” (tırnaklar hariç) veya / f yazabilirsiniz ; “H” harfi benim bilgisayarımın  flashdiskme verdiği harfdir siz bilgisayarıma girerek bilgisayarınızın flashdiskinize hangi harfi verdiğini kontrol edin ve o harfi yazın.

Adım 3. Şimdi dosyalar ve klasörler doğrulanıyor işlem başlayacak ve orada yüzde olarak işlemi görebilirsiniz. Sürücünüzün Windows XP sürücüsü olmadığına dair bir hata mesajı alırsanız, Y yazıp enterleyin. İşlem tamamlandığında % sayma bitecek ve bir takım sonuçlar gösterecektir.

Adım 4. Yukarıda bahsedilen sonuçları gördüğünüzde, USB sürücüsüm iyi çalışıyor ve bozulma yok, eğer USB sürücünüz bozulmuşsa, kurtarılan verileri USB sürücülerinizdeki Lost.dir dizininde alacaksınız.

# 3 Yöntem; EaseUS Data Recovery:

Bu program yardımı ile bozuk olan flashdiskinizde veya hafıza kartınızda yada flashdiskinizde / hafıza kartınızda silinmiş kaybolmuş bir veriyi kurtarmak için kullanabilirsiniz.

Kullanımı ile ilgili detaylı bir video :

#4 Yöntem ;  Recuva

Recuva, kullanıcıların silinen dosyaları geri almalarına yardımcı olan başka bir dosya kurtarma yazılımıdır. Web üzerinde birçok dosya kurtarma aracı bulunmaktadır. Bununla birlikte, Recuva en etkili olanıdır. Bozuk USB sürücülerden dosyaları kurtarmak için Recuva’yı nasıl kullanabilirsiniz? İlgili Video ;

 

Yorum yapın