Bitcoin Nedir? Bir Bitcoin kaç Türk Lirası Ediyor?

Bitcoin son zamanlarda en çok gündem yaratan para birimi olmaya devam etmekte. Avustralya’nın doğu kısmında Büyük Okyanusun ise güneyinde yer alan bir ada ülkesi olmakta olan Vanuatu ilginç bir vatandaşlık kampanyası başlattı. 44 Bitcoin ödeme yapan herkese vatandaşlık vereceğini açıklaması dünyada büyük yankı uyandırdı.

Vanuatu veri bilgi Merkezi Genel Müdürü olan James Harris ise, konuyla ilgili vermiş olduğu yazılı açıklamada ülkede yeni teknolojilere adaptasyon olmak için böyle bir adım attık dedi. Sadece 250 bin kişinin yaşamış olduğu ada ülkesi olan Vanatu vatandaşı olmak isteyenler yaklaşık olarak 43.50 BTC ödemek durumunda. Bugün itabiriyle Borsada 1 BTC yaklaşık olarak 4.600 dolar bandında işlem görmektedir, eğer sizde ben btc kullanmıyorum nakit vererek  Vanuatu vatandaşlı olmak istiyorum derseniz yaklaşık 200.000 dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekmektedir.
110 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunan, İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı Vanuatu’da yaşamakta olanlar, içlerinde İngilterenin, Rusya ve Bir çok Avrupa Birliği üyelerinin de bulunduğu 110 ülkeye vizesiz ve rahat bir şekilde seyahat edebiliyorlar.Vanuatu vatandaşları vergiyi de dünya ülkelerine göre göre oldukça düşük ödemekte. Özellikle de çifte pasaportu olanlar.

Bitcoin Nedir? Bir Bitcoin kaç Türk Lirası Ediyor?

İnternet dünyasında son zamanlarda gözde haline gelen ve Dünyanın yeni para birimi olarak gözükmekte olan sanal para birimi Bitcoin (BTC) 2008 yılının sonlarında Satoshi Nakamoto tarafından kodlanılarak kuruldu. Kuruluşundan hemen sonra birçok tartışmayı ve hukuki olayıda beraberinde getirmiş  olsa da,büyük firmalar tarafından tam destek görmektedir. Her ülkenin kendi para birimleriyle alınıp satılabilir btc, hiçbir bir aracı kurumuna gerek olmaksızın  transferi yapılabilen bir tür yeni nesil dijital para birimidir. Dolar ve Euro’ya alternatif olabileceği lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Btc’nin bağlı bulunmuş olduğu bir güç yada belirli bir merkezi bulunmadığı için fiyatını katiyetle arz ve talep koşulları ile belirlenmektedir. Bitcoin görmüş olduğu talep ile artmakta, talep azalınca ise fiyat düşmekte.  Bir yıl önce 1 BTC yaklaşık olarak 1,361.68 TL civarlarında seyretmekteydi. 22 Ekim tarihi itibarıyla yeni bir yükselişe imza atan Bitcoin, 20,500 TL seviyesine kadar yükseldi.
Yeni yıla gireceğimiz gece ise 1 BTC’nin yaklaşık olarak 25,000 TL olması beklenmektedir

Yorum yapın