Akıllı Telefonları Şarjda Bırakmak Zararlı Mı?

Akıllı telefonların yaygınlaşması birçok kullanımı da değiştirmeye başladı. Cep telefonlarının kullanımına ilk başlandığı dönemde moda olan birçok alışkanlık artık değişiyor. Eski nesil telefonlarda kullanılan ince uçlu şarj aleti dönemlerinin yerini şimdiler micro USB girişler aldı. Kısacası hem trendler değişti hem de alışkanlıklar.

 

Yeni alışkanlıklarla beraber artık kullanıcıların daha da dikkatli olması gerekiyor. Öyle ki şimdilerde kullanılan sistemler eski sistemlerle oranlandığı zaman çok daha tehlikeli ve çok daha sakıncalı sonuçlara neden olabiliyor. Bu noktada akıllı telefonlar için en büyük sorunu oluşturan noktaların başında ise telefon şarjları geliyor. Peki akıllı telefonları şarj ederken nelere dikkat etmek gerekli? Akıllı telefon şarjlarında önem verilen noktalar neler? Tüm doğru ve yanlış bilinen noktalarla ele alalım.

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmeli?

Öncelikle akıllı telefonların nasıl şarj edileceğini bilmek gerekiyor. Daha doğrusu doğru şarjın nasıl yapılacağını bilmek gerekli. Akıllı telefonlarda doğru şarj yapabilmek için ilk dikkat edeceğiniz nokta akıllı telefonunuzun orijinal şarj cihazını kullanmanız olacaktır. Orijinal şarj cihazlarının kullanılmaması durumunda akıllı telefonlarınızda kalıcı sorunlar yaşanabiliyor. Akım dönüştürücünün çalışmaması ürünün çakma olması, malzeme kalitesinin düşük olması ve daha birçok neden akıllı telefonlarınızda sahte şarj aleti kullanmamanız için geçerli olan nedenler. Bunun dışında şarj işlemi sırasında da dikkat edeceğiniz birçok nokta var.

Özellikle şarj sırasında akıllı telefonlarınızı başka bir elektronik ürün üzerine koymamanız gerekiyor. Akıllı telefon şarjlarında en çok yapılan yanlışlıklardan birisi bu. Bu durumun neden yanlışlık olduğu ve nasıl sonuçlanabileceğinden bahsedelim. Akıllı telefonlarınızı şarj ederken arka kısımda bir ısınma hissedersiniz. Telefonu kullanarak şarj ederseniz yani telefonlarınızın standart kullanımlarına devam ederken şarj ederseniz bu durumda da telefonların ısınma kapasiteleri bir hayli artmakta. Aşırı ısınan akıllı telefon eğer başak bir elektronik cihazın üzerindeyse bu durumda diğer cihazda kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor.

Ayrıca ısınma nedeniyle doğrudan sizin telefonunuzda da sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle genelde boş ve düz bir zeminde akıllı telefonunuzu kullanmadan şarj olmasını beklemeniz daha doğru olacaktır. Bu önlemler ne kadar önemsenmiyor olsa da son dönemde akıllı telefonların kendi kendine alev alması haberlerini takip ettiyseniz tüm bu ufak detayların pek de göz ardı edilmemesi gerektiğini görürsünüz.

akıllı telefonları doğru şarj etmek

Akıllı Telefonları Şarjda Bırakmak Sorun Yaratır Mı?

Şimdi en çok sorulan ve yanlış bilinen bir konu hakkında bilgi verelim. Genelde birçok kullanıcı akıllı telefonlarını şarja taktıkları zaman telefon dolar dolmaz anında şarjdan çekilmiyor. Bu durumda bir süre tam kapasitedeyken akıllı telefon şarjda kalmaya devam ediyor. Peki telefon sürekli şarj mı oluyor? Tabi ki bu sorunun cevabı hayır. Bilinenin aksine akıllı telefonunuz tam dolu olduğu anda şarj olma durumu kesiliyor. Adaptörler içerisinde yer alan sistemler sayesinde sürekli olarak telefon şarj edilmediği için ekstra bir güvenlik sağlanmış oluyor.

Fakat bu durum sadece orijinal şarj cihazları için geçerli olan bir durum. Zaten orijinal şarj cihazlarının bu derece pahalı olması ve her markanın kullanıcılarını bu konuda sürekli uyarmasının nedeni de bu. Diyelim ki akıllı telefonunuzda başka bir sahte şarj cihazı kullandınız. Bu durumda telefon tam dolu olsa bile sürekli olarak şarj edilmeye devam ediyor. Haliyle pil ısısı da sürekli olarak artmaya devam ediyor ve sonunda telefon alev alıyor. Kaldı ki bu haberleri son dönemde çok sık görmeye başladık. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde akıllı telefonlarınızın en doğru şekilde şarj edilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Yorum yapın