Akıllı Telefonlarda Batarya Kapasitesi Hangi Kriterlere Göre Değerlendirilebilir?

mAh (miliamper-saat), elektronik eşyalarda kullanılan pillerin sıfır derecesine gelip tamamen boşalana kadar cihaza sağlayabileceği enerji ölçüsü birimi olarak kullanılmaktadır. Genelde akıllı telefonlarda kullanılan birim, belli sürede iletin elektron sayısıyla elde edilen elektrik akımı olarak gösterilmektedir.

Akıllı telefonlarda çok sık karşılaştığımız mAh pil kapasitesi değeri artık birçok kullanıcının akıllı telefon alırken dikkat ettiği kriterlerden biri olarak bilinmektedir. Pil kapasitesi olarak karşımıza çıkan değerde en iyi performansı elde etmek için genelde en yüksek kapasiteli telefonlar tercih edilir.

Yani örnek vermek gerekirse 2000 mAh değerinde bir pile sahip olan akıllı telefonlara karşın kullanıcıların doğal olarak daha yüksek kapasiteli olan 3000 mAh kapasiteli pillerin yer aldığı akıllı telefonları tercih etmektedir. Peki pil kapasitesi değerlendirilirken sadece pilin mAh değerine bakmak yeterli mi? Yüksek mAh değerine sahip olan pillerle gelen akıllı telefonlar illaki daha fazla kullanım süresi mi sunar? Daha detaylı inceleyelim.

İdeal Pil Kapasitesi Nasıl Seçilir?

Öncelikle akıllı telefonlar için ideal pil kapasitelerinin nasıl seçileceği konusunda biraz bilgi verelim. Bu noktada seçim yaparken sadece pil kapasitesine önem vermek yanlış olur. Bunun dışında ideal bir kullanım süresi elde etmek için akıllı telefonların daha birçok kriterine dikkat etmek gerekiyor.

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu kriterleri tek tek inceleyeceğiz. Fakat genel olarak mAh değeri konusunda seçim yaparken 3000 mAh üzerinde pil kapasitesine sahip olan akıllı telefonları seçmek daha uzun süreli bir kullanım sunacaktır. Şimdi geçelim pil kapasitelerinin hangi kriterlere göre değiştiğine.

Akıllı Telefon Ekran Boyutu

Bir akıllı telefonun ekran boyutu pil kapasitesini değerlendirirken ilk dikkat edeceğiniz konulardan bir tanesi. Eğer akıllı telefonunuz geniş ekranlı bir modelse telefonda seçeceğiniz pil kapasitesinin de ona göre yüksek olması gerekir.

Hele ki uzun bir kullanım istiyorsanız ve 5.5 inç üzeri bir akıllı telefondan bahsediyorsak bu durumda en az 3000 – 3500 mAh kapasitesine sahip pilleri olan akıllı telefonlar tercih etmeniz uzun süre kullanım elde etmenizi sağlayacaktır. Daha düşük ekran boyutlu modellerde ise daha düşük kapasiteli piller hemen hemen aynı kullanım sürelerini sunacaktır. Bir örnek ile durumu açıklayalım.

Mesela iPhone 7 serisinde pil kapasitesi konusunda 1960 mAh değeri kullanılmakta. Oldukça düşük bir pil kapasitesi olsa da bu değer hem iPhone’un tasarruf teknolojileri hem de 4.7 inç gibi düşük ekran boyutu sayesinde daha az enerji ihtiyacı ile ideal kullanım süreleri sunmakta.

İnternet kullanımında iPhone 7 bu değerler ile 14 saat kullanım sunarken Samsung Galaxy S7 Edge serisinde 5.5 inç ekran boyutu nedeniyle 3600 mAh kapasiteli pillerle hemen hemen aynı değeri 16 saat bekleme süresini elde etmekte. Yani kısacası ekran boyutu ile pil kapasitesinin doğru bir orantı ile artığını da söylemek gerekiyor.

Donanım Özellikleri

Pil kapasiteleri değerlendirilirken dikkat edilecek bir diğer nokta ise donanım özellikleri. Bazı işlemci modellerinde geliştirilen yeni teknolojiler ile beraber çok daha az enerji tüketimi yapılmakta. Aynı durum sadece işlemciler için değil RAM bellek içinde geçerli.

Yani ne kadar tasarruflu bir donanım sistemine sahip akıllı telefon kullanıyorsanız pil tüketimi de o kadar az olacaktır. Bu durumda da şöyle bir örnek ile durumu açıklayalım. LPDDR4 RAM belleklere sahip olan akıllı telefonlarda LPDDR3 RAM bellek teknolojilerine sahip akıllı telefonlardan %40 daha fazla enerji tasarrufu sağlanmakta. Bu durumda akıllı telefonun pil kapasitesi daha düşük olsa da içerisinde daha tasarruflu olan işlemci modelleri bulunan ve daha tasarruflu RAM bellek teknolojilerine sahip olan akıllı telefonlar yüksek pil kapasitelerine sahip olan modellerden daha uzun süreli kullanımda sunabilmektedir.

Kullanılan Tasarruf Teknolojileri

Son olarak akıllı telefon pil kapasitelerini değerlendirirken dikkat etmeniz gereken son kriter akıllı telefonlarda yer alan teknolojiler olacaktır. Bazı modellerde güçlü pil tasarruf modları, çözünürlük değiştirme modları gibi birçok mod ile pil kapasitesi düşük olsa bile tasarruf sağlanarak daha düşük pil kapasiteli telefonlarla daha uzun süreli kullanım elde edilebilir. Bu noktaya da dikkat etmek en iyi seçim için oldukça önemli.

Yorum yapın