Akılı Telefonlarda Yaşanan Pil Sorunları Neden Kaynaklanıyor?

Akılı Telefonlarda Yaşanan Pil Sorunları Neden Kaynaklanıyor?

Son yıllarda akıllı telefon serilerinde çok üst düzey teknolojiler görmeye başladık. Bu artık hemen herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Şu an için oldukça üst düzey gösterilse de hala geliştirilmeye de devam den akıllı telefon teknolojileri ne kadar gelişirse gelişsin hala akıllı telefon sistemlerinde sıkça yaşanan sorunlarda yok değil. Bu sorunlar arasında en çok dikkat çekeni ise Apple akıllı telefon serisi iPhone ile bir kez daha gündeme gelen pil sorunları son dönemde en çok yaşanan sorunlardan biri olarak gösteriliyor. Kullanıcı geri bildirimlerine göre değerlendirecek olursak yaşanan sorunlar genelde anlık pil tükenmeleri şeklinde ortaya çıkmakta. Peki iPhone 6s serileri ile beraber gündeme gelen bu pil sorunları aslında neden kaynaklı bakalım.

Üretim Hatası Kaynaklı Nedenler

Akıllı telefonların pil bölümlerinde yaşanan sorunların nedeni üretim hataları. Donanımsal olarak yaşanan sorunlarda ortaya çıkan donanım hataları pillerin anlık olarak bitmesine hatta bu sorunlar kimi durumlarda yine son zamanlarda sıkça yaşanan telefonların alev alması sorununa bile neden olabilmekte. Eğer yaşadığınız sorun gerçekten donanımsal bir üretim hatası sorunuysa vakit kaybetmeden doğrudan telefonunuzun servisine başvurmanız gerekiyor. Zira Apple’ın serisinde de üretim sırasında pillere hava temas ettiği için böyle bir sorun yaşandığının da açıklandığı ve pillerin birebir değişime girdiğini belirtelim.

Sahte Şarj Cihazı Kullanmak

Pil sorunları akıllı telefon üreticisinden kaynaklanmıyorsa akla gelen ikinci neden yanlış kullanım. Özellikle merdiven altı olarak tabir ettiğimiz sahte şarj cihazları da çok kısa bir süre içerisinde pillerinizin kullanılmaz hale gelmesine neden olmakta. Özellikle telefonun tam şarj edilmesinden sonra sahte şarj cihazları ile şarj edilmeye devam etmesi pil sorunları ile karşı karşıya kalmanızın ana nedeni.

Yazılım Kaynaklı Sorunlar

Gelelim akıllı telefonların anlık olarak pil bitmesi şeklinde yaşanan sorunların bir başka nedenine. Bu neden aslında çok sık karşılaştığımız nedenler arasında. Kimi zaman yayınlanan bir güncellemeden sonra kimi durumlarda akıllı telefonların sisteminde oluşan bir sistem hatası nedeniyle de pil sorunları yaşanmakta. Son olarak Google Pixel serisinde de gördüğümüz bu tip yazılım kaynaklı pil sorunlarını çözmek için en iyi yöntem ise telefonu sıfırlamak ya da kurtarma yaparak eski sisteme geri dönmek. Her iki şekilde de güncellemeyi geri döndürmek pil sorunlarının önüne geçmek anlamına geliyor.

Fiziksel Etki Nedeniyle Yaşanan Sorunlar

Son olarak akıllı telefon pillerinde yaşanan sorunların nedenlerinden birinin de fiziksel hatalar olduğunu belirtelim. Özellikle lityum iyon temelli pillerde dış bir etkiye bağlı olarak deforme sorunu yaşanabiliyor. Telefonunuzu düşürdüğünüzde bile pilin koruma kabının zarar görmesi pil sorunlarını gündeme getiriyor.

Yaşanan pil sorunları özellikle dahili pil kullanımı yapılan akıllı telefonlarda ortaya çıkmakta. Eğer telefonunuzu düşürdüyseniz ve dahili pile sahip bir model kullanıyorsanız telefonun arka kısmında kullanım yapılmasa bile aşırı ısınma sorunları yaşanıyorsa hemen yetkili bir servise başvurmanız gerekiyor. Zira bu gibi durumlarda pillerin arızalanması nedeniyle kısa devre kaynaklı olarak telefonda alev alma sorunları bile yaşanmakta.

Akıllı telefonunuzun pil durumu anlık olarak düşüyorsa, bir anda şarj bitmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorsanız bu durumda doğrudan yetkili servislere başvurmanız gerektiğini bir kez daha belirtelim. Zira yaşanan sorun yukardaki nedenlerden herhangi biri dolayısıyla ortaya çıkmış olabilir. Ve pil sorununa neden olan durum telefonun çok daha ciddi arızalar oluşturmasına da neden olabilir.

Yorum yapın