Windows 10 Kullanıcı Hareketlerini Microsoft’a Gönderiyor

Windows işletim sistemi ilk çıktığı günden bu yana kadar büyük gelişimler göstermiş ve büyük değişimler içerisine girmiştir. En başarılı olduğu alan ise gelişen teknolojiye uyum sağlayarak yolunda ilerlemesidir. Özellikle de Windows 10 işletim sistemini mobil telefonlar ile oldukça uyumlu bir hale getirerek sektörde büyük bir adım atmıştır.

Windows 10 ile beraber birçok söylenti ortaya çıkmış durumda. Bu söylentilere değinecek olursak; verilerimizi, kullanıcı hareketlerimizi, ziyaret ettiğimiz web sitelerini Microsoft’a gönderdiği söylenmektedir. Bu ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışmasına hiç girmeden bu konuyu biraz inceleyelim.

Windows Casus Bir Yazılım Mı?

Windows özellikle son versiyonu 10 ile beraber kullanıcı verilerini anonim olarak, bizlere daha iyi hizmet sunabilme amacı ile veri merkezine gönderdiğini iddia ediyor. Özellikle de Windows 10 işletim sistemini ilk kurduğunuz zaman, kurulumun son adımlarına doğru kullanıcı ayarlarını yaparken “Hızlı Ayarlar” seçeneğini seçerseniz verilerimizi direkt olarak göndermektedir. Eğer ayarları el ile girmeyi seçerseniz “Daha iyi hizmetler için verilerin işlenmesi” gibi daha birçok soruyu hiç çekinmeden bizlere soruyor. Yine birçok kullanıcı da bunları okumadan direk “İleri, ileri” mantığı ile yükleme işlemini bitiriyor. Aslında Windows bunu yeni yapmıyor. Windows 8 ile beraber bunları yapmaya zaten başlamıştı. Windows 8 işletim sistemine getirmiş olduğu bir güncelleme vasıtası ile verilerimizi işlemeye başladığını biliyoruz.

Windows’tan Nasıl Korunabiliriz?

Bir gün bu soruyu soracağımız hiç aklımıza gelmezdi. Evet, Windows işletim sisteminin veri hırsızlığından kendimizi nasıl koruyabiliriz? Verilerimizi koruyabilmek için eğer Windows 8 kullanıyorsanız kesinlikle kurulum esnasındayken “Verilerin işlenmesi” gibi seçeneklerin “tik” işaretini kaldırın. Ayrıca güncelleme almayı devre dışı bırakmalısınız. Yeni bir güncelleme yazılımı ile veri gizliliğimizi ihlal edebilirler. Windows 10 da ise buna bir çözüm henüz üretilmiş değil her ne kadar piyasada Windows 10 için gizlilik koruyucu yamalar sunan siteler olsa da. Bizim size tavsiyemiz Windows 7 ve altı serileri kullanmanız olacaktır. Ayrıca en kaliteli çözüm Linux işletim sistemine geçmenizdir.

Yorum yapın