Telefon Nasıl Sıfırlanır

Telefon Nasıl Sıfırlanır Konusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde hemen herkesin cebinde bulunan cep telefonları çok büyük bir kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Teknolojinin insanların kullanımına sunmuş olduğu cihazlardan birisi olan cep telefonları, kısa zaman içinde çok büyük gelişme sağlamış ve günlük yaşamın merkezine yerleşmiştir. Önceleri sadece insanların birbiriyle haberleşmesini sağlayan telefonlar, gelişen teknoloji sayesinde internete erişim başta olmak üzere farklı amaçlar içinde kullanılabilmektedir. Öyle ki, cep telefonları olmadan kimse dışarıya dahi çıkmamakta hatta cep telefonunu yanına almayı unutanlar kendilerini eksik hissettiklerini belirtmektedirler. Bundan dolayı da telefon nasıl sıfırlanır gibi konular oldukça merak edilmektedir.

Cep telefonun çok fazla kullanılması her elektronik cihazda olduğu gibi zaman içinde farklı sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Akıllı cep telefonları bilgisayarlarda bulunanlara benzeyen işletim sistemlerine sahiptir. Söz konusu sistemler yoğun kullanımdan dolayı zaman zaman etkilenmektedir. Etkilenmeler genellikle telefonun daha yavaş çalışmasına ya da zaman zaman donmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı eskisi kadar rahat kullanılamayan telefonların bu durumdan kurtulmaları ya da farklı nedenlerden dolayı sıfırlanması gerekmektedir. Sıfırlama işlemi sayesinde telefonda görülen sistemsel sorunların büyük bölümü çözülmektedir. Telefon nasıl sıfırlanır sorusunun cevabı bundan dolayı oldukça önemlidir.

Telefon Nasıl Sıfırlanır, Sırasıyla Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Yavaşlayan, donmaya başlayan ya da farklı sistemsel hatalar veren telefonların mutlaka sıfırlanması gerekmektedir. Telefon nasıl sıfırlanır sorusunun farklı cevapları bulunsa da insanlar en kolay seçeneği kullanmaktadır. Cep telefonu sıfırlanması için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

• Cep telefonun menüsündeki ayarlar kısmına girilmelidir.

• Ayarlar kısmından “Yedekle ve Sıfırla” bölümüne geçişyapılması gerekmektedir.

• Bu bölümde “Cihazı fabrika ayarlarına döndür”ya da buna benzer bir ifade çıkmaktadır. Bunun onaylanması ile birlikte sıfırlanma işlemi başlamış olmaktadır.

• Sıfırlama işlemi başlamadan önce şifre ya da desen sorulabilmektedir.

• İşlem başladıktan sonra “Her şeyi sil” şeklinde bir seçenek gelmektedir. Bu seçenek onaylanarak .depolama alanında bulunan her şeyin silinmelidir.

• İşlemtamamlandığında telefonun yeniden başlatılması sonrasında, telefon kullanıma hazır olacaktır.

Telefon nasıl sıfırlanır sorusunun cevabı genel hatlarıyla böyle olup bahsedilen bölümlerin isimleri cihazlarda farklılık gösterebilmektedir. Sıfırlama işleminden önce bilinmesi ve yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Söz konusu hususlara dikkat edilmesi, sıfırlama işleminin daha sağlıklı yapılmasını sağlayacaktır.

Telefon Nasıl Sıfırlanır ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Telefon sıfırlama işlemi sonucunda telefonda bulunan bütün veriler silinmektedir. Bundan dolayı önemli olan verilerin yedeklenmesi, sıfırlama işleminden sonra sıkıntı yaşanmamasını sağlamaktadır. Telefonda bulunan rehber, resimler gibi önemli veriler telefonda bulunan “yedekle” bölümü kullanılarak rahatlıkla bilgisayara aktarabilmektedir. Bilgisayar dışında “Google” hesabına da yedekleme yapılabilmektedir. Bununla birlikte telefonda bulunan bütün hesaplarda gideceği için bu durum içinde hazırlık yapılması gerekmektedir. Eğer hesapların şifreleri unutulmuşsa yönergeleri kullanarak şifrelerin bulunması gerekmektedir. Telefon sıfırlama yapılırken buradaki hususlar çok büyük bir önem arz etmektedir.

Telefon nasıl sıfırlanır konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka husus daha bulunmaktadır. Sıfırlama işlemi yapılan cihazın işlem sırasında kapanmaması gerekmektedir. Bundan dolayı ya şarj en az %70 olmalı ya da doğrudan şarja takılı olmalıdır. Sıfırlama işlemi bitmeden telefonun şarjının biterek kapanması sistemin tam yüklenememesine sebep olmakta bu da farklı bir soruna neden olmaktadır.

Yorum yapın