Şifreli Kapı Kilit Devresi (Ücretsiz)

Şifreli kapı girişleri ve bir çok şifreli sistemleriniz için kullanabileceğiniz hali hazırda pcb devresi ve software’sini sitemiz üzerinden ücretsiz olarak edinebilir, farklı projelerinizde kullanabilir ve geliştirebilirsiniz.
Şifreli Kilit PCB devresini şirketimiz’e telefon veya iletişim kısmından ulaşarak ücretsiz olarak talep edebilirsiniz, ihtiyacınız olan bu PCB devresini adresinize karşı ödemeli kargo ile gönderebiliriz.

 

 

Proje Dosyaları Download : (isis_simulator, Software, Kullanım kılavuzu)
https://teknoltan.com/files/sifreli_kilit.zip
Zip Pass : teknoltan.com

Malzeme Yerleşim Listesi
R1-R2 : 2,2K
T1-T2-T3 : BC237
MCU : Pic16F628A
C1 : 47mF/50V
c2 : 10uF/50V
c3 : 100nF
IC2 : LM7805
D1,D2,D3,D4,D5 : 1N4001
RL1 : 5V 2 Pollü Telecom Röle
ABC : 3 Pin Klemens PCB Tip
AC-DC input : 3 pin Klemens PCB Tip

şifreli kilit pcb devresi

ELEKTRONİK KAPI GİRİŞ SİSTEMİ

KULLANIM KLAVUZU

 Cihaz Özellikleri

Çalışma Voltajı AC veya DC 12 Volt. 100mA.
Ters Voltaj Koruma
1 Yönetici kodu 8 Haneye Kadar Tanımlama.
50 Kullanıcı kodu 4 Haneli.
Kullanıcı kodu Silme
Hafıza Silme
Kullanıcıların Kendi Kodlarını Değiştirme
Tuş sesi Aktif – Pasif Edebilme
Normalde Açık ve Normalde Kapalı Kontak Çıkışı
Kontak Çekme Zamanı Ayarlama
Sesli ve ışıklı uyarı

Kurulum

Cihaz montajı ve bağlantıları yapıldıktan sonra enerji vererek çalıştırılır. Cihaz sesli  uyarı vererek çalışmaya başlar. Cihazın üzerinde bulunan yeşil uyarı ışığı yanıp söndüğü sürece cihaz kod girmek suretiyle kapı açma işlemine hazırdır. İlk kurlumda sistem de kullanıcı tanımlı değildir. Sistemin kapı açma işlevini yerine getirebilmesi için kullanıcı tanımlamak gereklidir.

Programlama

Cihazın Programlama menüsünde 6 seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler cihazın tüm ayarlarının yapılmasını sağlar. Cihazın programlama menüsüne girmesi için yönetici kodu kullanılır. Programlama menüsüne girdikten sonra menü içeriğinde bulunan seçenekler ve bu seçeneklerin kullanımı aşağıda örneklerle birlikte açıklanmıştır.

1 Kullanıcı Ekleme : Cihaza hafızasına yeni bir kullanıcı eklenmesi işleminde kullanılır. Toplam 50 kullanıcı ilave edilebilir.

2 Kullanıcı silme  : anımlanmış bir kullanıcının cihaz hafızasından silinmesini sağlar.

3 Tuş sesi açma kapama : İsteğe bağlı olarak tuş sesinin aktif veya pasif edilmesi için kullanılır.

4 Röle çekme zamanı ayarlama : Cihaz çıkışındaki rölenin kapı açma esnasında kontağın çekik kalma süresinin ayarlanması için kullanılır.

5 Yönetici kodu değiştirme : Yönetici kodunun değiştirilmesi işleminde kullanılır.

6 Hafıza silme : Tüm kullanıcı tanımlarının silinmesi için kullanılır. Bu işlemden sonra yönetici kodu silinmez.

Programlamaya Giriş
Cihazın programlamaya girmesi için Menü Yönetici kodu Giriş tuşlarına basmak yeterlidir. Cihaz programlamaya girdiğinde yeşil ve kırmızı ışıklar aynı anda yanar ve sesli uyarı sistemi ile sinyal verir. Cihazın varsayılan yönetici kodu 0000  dır. Bu kod değiştirilebilir ve sekiz haneye kadar tanımlanabilir.

1 Kullanıcı Ekleme

Kullanıcı ekleme işlemi için önce programlamaya girilir ardından kullanıcı ekleme seçeneği 1 tuşlanır. Ardından iki haneli kullanıcı sırası girilir. (Kullanıcı sırası cihaz hafızasında 01 den 50 ye kadar ayrılmış bir hafıza bölümüdür kullanıcı sırası 01 den 50 ye kadar verilebilir) ardından dört haneli kullanıcı kodu tuşlanır ve ardından giriş tuşuna basılır.  Kullanıcı kodu dört haneden az veya fazla olamaz sadece dört haneli olarak girilmelidir

Kullanıcı ekleme işlemine devam etmek için tekrar programlamaya girmeye gerek kalmadan işlem seçeneği 1 seçilerek ard arda kullanıcılar tanımlanabilir.

Tanımlama işlemi bittikten sonra 1 defa menü tuşuna basarak programlamadan çıkılır. Yeşil ışık yanıp sönmeye başladığında cihaz normal konuma geçmiş olur.  Kullanıcı 1234 yazarak giriş tuşuna bastığında kapı açma işlemi gerçekleşir.

2 Kullanıcı Silme

Kullanıcı silme işlemi için önce programlamaya girilir ardından kullanıcı silme seçeneği 2 tuşlanır ardından iki haneli kullanıcı sırası girilir ardından giriş tuşuna basılır. Bu işlemden sonra sistem girilen sıradaki kullanıcı kodunu siler ve programlamadan çıkar ve normal konuma geçer. Her silme işlemi için programlamaya giriş yapmak gereklidir.

3 Tuş sesi Açma – Kapama

Cihazın sesli uyarı ve tuş sesi iptal edilmek istenildiğinde bu işlem yapılır. Tuş sesi ayarı için önce programlamaya girilir ardından tuş sesi ayarlama seçeneği 3   tuşlanır ardından tuş sesini iptal etmek için 0 aktif etmek için 1 tuşlanır ardından giriş tuşuna basılır. Bu işlemden sonra tuş sesi ayarı hafızaya kaydedilir ve sistem otomatik olarak programlamadan çıkar normal konuma geçer.

4 Röle çekme zamanı ayarı

Cihaz çıkışındaki rölenin kapı açma esnasında kontağın çekik kalma süresinin ayarlanması için kullanılan bu seçenekte girilecek olan değer iki haneli ve 00 ile 99 arasında seçilir. Bu işlemi yapmak için önce programlamaya girilir ardından röle çekme zamanı ayar kodu 4 tuşlanır ardından iki haneli süre girilir ardından giriş tuşuna basılır. bu işlemden sonra röle çekme zamanı hafızaya kaydedilir ve sistem otomatik olarak programlamadan çıkar ve normal konuma geçer.

5 Yönetici kodu değiştirme

Cihazın programlanması için gerekli olan yönetici kodu varsayılan değeri 0000 dır. Bu kodu değiştirmek için önce programlamaya girilir, ardından yönetici kodu değiştirme seçeneği 5 tuşlanır, ardından yeni yönetici kodu girilir. (bu kod sekiz haneye kadar verilebilir eğer hiç kod girilmez ise yönetici kodu iptal edilmiş olur.) ardından giriş tuşuna basılır ardından aynı kod tekrar girilir ardından giriş tuşuna basılır böylece yönetici kodu değiştirilmiş olur. Bu işlemden sonra sistem yeni yönetici kodunu hafızaya kaydeder ve otomatik olarak programlamadan çıkar normal konuma geçer.

Bu işlemden sonra yönetici kodu 064713 olarak değiştirilmiş olur. Bu andan itibaren programlamaya girmek için bu kod kullanılır ve eski kod iptal edilmiş olur. Dikkat edilecek olursa yönetici kodu altı haneli olarak verilmiştir bu sayı sekiz haneye kadar verilebilir. Sekiz haneyi geçmemek şartıyla herhangi bir kısıtlama yoktur. Yönetici konun değiştirilmesi esnasında kodun iki defa tekrarlanmasının sebebi hataları önlemek içindir.

6 Hafıza Silme

Tüm kullanıcı tanımlarının silinmesi için kullanılır. Bu işlemden sonra yönetici kodu silinmez. Hafıza silme işlemi için programlamaya girdikten sonra hafıza silme seçeneği 6 tuşlanır. ardından hafıza silme kodu 2277 tuşlanır ardından giriş tuşuna basılır. Bu işlem 1-2 sn. kadar sürer ve tüm kullanıcı tanımları hafızadan silinmiş olur. Sistem otomatik olarak programlamadan çıkar ve normal konuma geçer.

Kapı Açma İşlemi

Tanımlı olan kullanıcı dört haneli kodunu yazıp ardından giriş tuşuna basmak suretiyle kapı açma işlemi gerçekleştirir. Bu sırada ince uyarı sesi duyulur. Girilen kod hatalı olduğunda kalın uyarı sesi ile hata uyarısı verilir.

Kullanıcının Kendi Kodunu Değiştirmesi

Kullanıcılar Kendi kodlarını değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Bu işlem her kullanıcının kendi kodunu değiştirmesi ile sınırlıdır.

Dört haneli eski kullanıcı kodu ardından Menü ardından giriş ardından dört haneli yeni kullanıcı kodu ardından giriş tuşuna basmak suretiyle kullanıcı kendi kodunu değiştirmiş olur.

Cihaz Bağlantı şeması

şifreli kilit devresi bağlantı şeması

“Şifreli Kapı Kilit Devresi (Ücretsiz)” üzerine 2 yorum

  1. Merhabalar.

    Böyle güzel bir devreyi herkesle paylaştığınız için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

    Hayırlı çalışmalar dilerim.

    Cevapla

Yorum yapın