Porsche 911 GT3 (2018) Tasarımı, Özellikleri Ve Satış Fiyatı

Araç devlerinden biri olan Porsche uzun tarihinde birçok özel seri lüks araçları ile sürücülerin karşısına çıktı. Tüm bu seriler içerisinde efsane olan bir seri var ki o da Porsche 911 serisi. Hem mini tasarımları hem de yüksek performansları ile yarış otomobili sınıfında bile yer almayı başaran Porsche 911 serisinin uzun bir süre sonra ise yeni bir modeli daha ortaya çıktı.Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan yeni Porsche 911 GT3 2018 modeli ile beraber marka uzun süre sonra yeniden beklenen maksimum performans değerlerini ortaya koydu. Peki Porsche 911 GT3 2018 nasıl bir araç oldu?

Porsche 911 GT3 Motor Teknolojileri

Porsche dediğimiz zaman akla ilk olarak performans geliyor. Yeni seri içinde bu durum aynen geçerli. Otomobil fuarında ortaya çıkan yeni modelde de motor seçimi oldukça başarılı. Araçta 4 litre hacminde heybetli bir motor sürücüleri karşılamakta. Hacim olarak spor araçlardan beklendiği gibi bir değeri sunan aracın beygir gücü olarak ise 500 beygir sunduğunu belirtmek gerekli.

Sadece bu iki değer bile aslında aracın ne kadar performanslı bir seri olduğunu göstermekte. Fakat bunun dışında motor yapısını daha iyi anlamak için diğer detaylara da bakmak gerekiyor. Bu noktada hızlanma ve çekiş gücü konusunda en önemli değer olarak gösterilen tork değerinde ise aracın 460 Nm tork değeri sunuluyor.

Aracın maksimum hız değeri ise 320 km. Tabi ki merak edilen bir diğer değer olan hızlanma sürelerinden de biraz bahsedelim. İki farklı şanzıman seçeneği bulunan Porsche 911 GT3 modelinde otomatik versiyonda 0-100 arası hızlanma değeri 3.4 saniye olarak açıklanırken, manuel şanzıman modelinde ise bu süre 3,9 saniye değerine çıkıyor.

Yani yeni teknolojilerle beraber üretilmiş olan otomatik şanzıman daha başarılı bir hızlanma oranı sunmakta. Son olarak şunu ekleyelim otomatik vites seçeneğinde 7 ileri vites, manuel vites seçeneğinde ise 6 ileri vites seçeneği sunuluyor.

Porsche 911 GT3

Porsche 911 GT3 Tasarım Detayları

Motor teknolojilerinden bahsettikten sonra diğer dikkat çeken konu tasarıma geçiş yapalım. Aslında tasarım konusunda Porsche 911 serilerinden çok farklı bir tasarımın ortada olduğunu söylemek yanlış olur. Porsche 911 tasarımını yeni teknolojilerle modernize eden bir seri ile karşılaştığımızı söylemek daha doğru olur.

Ön tamponda daha geniş havalandırma ızgaraları Porsche serisi ile özdeşleşen ön farlar yine bu araçta da yer alıyor. Yenilenmiş LED gündüz farları ile ön kısımda daha göz alıcı bir tasarım sunan Porsche 911 GT3, arka kısımda da bu şıklığı devam ettiriyor.

Spoyler kısmında tüm kasayı kaplayan geniş kanatları tercih eden marka hem spoyler üzerinde hem de arka stop lambalarında kullandığı ince LED farlar ile tasarımı tamamlıyor. Ayrıca aracın arka kısmında tam ortalanmış olan çift egzoz çıkışının da tasarımı tamamlayan detaylardan olduğunu ekleyelim.

Arka Aks Yönlendirme Sistemi

Porsche 911 GT3 içerisinde birçok yeni teknolojide bulunuyor. Bunlar içerisinde en çok dikkat çeken teknolojilerden birisi ise aks yönlendirme teknolojisi. Aracın hız durumlarına göre değişen kontrol seviyelerini ayarlamak için kullanılan teknolojide aracın hız durumuna göre arka ve ön tekerlerin beraber mi yoksa ayrı ayrı mı yönlendirileceğini belirleyen teknoloji ile beraber çok yüksek sürat seviyelerinde de düşük hızlarda da araçların maksimum kontrol sunması sağlanıyor. Ayrıca elektrik destekli direksiyon teknolojisi de bu sistemi desteklemekte.

Porsche 911 GT3

İç Donanım Ve İç Tasarım

Aracın artık iç kısmına geçecek olursak öncelikle tasarımdan bahsetmek gerekiyor. Son dönem spor araçlarında çok sık gözlenen geniş arka kısma kadar uzanan LCD ekranlı orta konsol Porsche 911 GT3 araçlarında da ilk dikkati çeken detay oluyor. Direksiyon kısmında ise biraz daha kalın bir tasarıma sahip olan direksiyon simidi ve nostaljik tasarımın yanı sıra dijital sistemlerinde entegre edildiği gösterge paneli görüntüleniyor.

Koltuk kısmında da oldukça şık bir renk uyumu ve tasarım sunan aracın iç teknolojilerine geçelim. İçerde dijital birçok kontrol sistemi bulunan aracın koltuklarında dijital olarak ayarlama sistemleri bulunuyor. Her koltuk için bel ayarından yan yastık ayarına kadar her şeyi ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca orta konsolda yer alan multimedya sistemi ile eğlence uygulamalarından navigasyon uygulamalarına ve sürüş sistemlerine kadar hemen her ayarı kontrol edebiliyorsunuz.

İç donanım teknolojisinde yer alan bir diğer farklı sistem ise Track Precision. Bu sistem benzerlerinden oldukça farklı. Öyle ki bu teknoloji ile beraber aracın tüm sürüş dinamiklerini kayıt altına alabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman özel değerlendirme sistemi ile beraber bu sürüş bilgilerini akıllı telefonlarınıza gönderip inceleyebiliyorsunuz.

Porsche 911 GT3 Yollara Çıkış Tarihi ve Satış Fiyatı

Tüm bu özellikleri ile beraber bir efsanenin geri dönüşü olarak nitelendirebileceğimiz Porsche 911 GT3 2018 araçlarının çıkış tarihi için Sonbahar ayları gösteriliyor. 2018 yılından önce satışa çıkacağı açıklanan araçların satış fiyatı ise 143 bin dolar. Tabi bu rakam araç için tercih edebileceğiniz konfigürasyonlara ve paket değişimlerine göre farklılıklarda gösterecek. Yani bu rakam sadece başlangıç paketi için sunulan rakam.

Araç İçin Yayınlanan Resmi Videoyu Aşağıdan İzleyebilirsiniz.

https://youtu.be/A4PB-BDOTe0

Yorum yapın