OnePlus 5 Beklenen Tüm Özellikler Ve Çıkış Fiyatı

Üst segment akıllı telefonlar sınıfına sürekli olarak yeni seriler eklendiğini görüyoruz. Henüz MWC 2017 etkinliğinde tanıtılan yeni seri akıllı telefonların özellikleri tartışılmaya devam ederken bir yandan da yeni seri üst segment akıllı telefonlarda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Samsung ve Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarına bile cevap olabilecek serilerden biri olarak gösterilen akıllı telefonlardan birisi de OnePlus 5. Çok iddialı bir akıllı telefon olan OnePlus 5 serisinin yine eski serisi gibi akıllı telefon amiral gemisi canavarı olacağı düşünülüyor.

OnePlus 5 İçin Beklenen Tasarım Özellikleri

Bu noktada ilk olarak yeni serinin tasarım özellikleri için beklentilerden biraz bahsedelim. Tasarım konusunda modelin iki taraflı kavisli ekranlara sahip olması bekleniyor. Ekran kısmı konusunda çok fazla detay yok ama asıl tasarım konusunda dikkat çeken kısımda zaten kasa kısmı.

Telefonun aslında tam metal kaplama ile gelmesi bekleniyordu. Fakat son ortaya atılan iddialardan sonra metal kasaya ek olarak telefonun seramik kaplama ile beraberde geleceği belirtiliyor. Haliyle tasarım konusunda rakiplerini epey bir geri planda bırakacak bir telefon bizleri bekliyor gibi.

OnePlus 5 çıkış tarihi

OnePlus 5 Ekran Beklentileri

Tasarım konusunda şu an için netlik kazanan detaylar bununla sınırlı. Bunun dışında telefonun ekran teknolojileri konusunda da belli başlı detayların ortaya çıktığı konuşuluyor. İlk olarak ekran teknolojisi için 5.5 inç boyutu gündemde. Yeni nesil üst segment akıllı telefonlarda çok sık tercih edilen 5.5 inç ekran boyutunun bu seride de karşımıza çıkması bekleniyor.

Bunun dışında ekran teknolojisi olarak Full HD AMOLED ekranların kullanılacağı düşünülmekte. Ayrıca ekran kısmında ne gibi bir teknoloji kullanılacağı özel renk modlarının olup olmayacağı gizemini koruyor. OnePlus tarafından da tüyolar verilse de yine bu alanda da netlik kazanmış bir detay yok.

OnePlus 5 yenilikler

Teknik Özellikler Amiral Gemisi Serileri Geçecek Mi?

Şimdi gelelim telefonun en öne çıkan iddiasına. Teknik özellikler kısmında şimdiye kadar oluşturulan algıya bakacak olursak OnePlus 5 serisi diğer amiral gemisi akıllı telefonlardan da yüksek özelliklere sahip olacak bir telefon olarak dikkat çekmekte.

iPhone 8 hatta Samsung Galaxy S8 serilerinden bile daha yüksek bir sisteme sahip olması beklenen akıllı telefonun bu noktada ortaya atılan teknik özelliklerinde ise Snapdragon 835 serisi işlemciler başı çekiyor. 2.4 GHz hız değerine kadar çıkabilecek olan işlemcilerle gelmesi beklenen akıllı telefonun işlemcilerinin dışında 8 GB RAM bellek ile gelecek nadir telefonlardan biri olması bekleniyor.

Snapdragon 835 serisi işlemcilerle 8 GB RAM bellek miktarının gelecek olması telefonun zaten ne kadar yüksek bir performans sunacağının da kanıtı. Tabi hemen ekleyelim bellek miktarı 8 GB olunca depolama biriminde de karşımıza 128 GB iddiaları çıkmakta. Yükseltilebilir hafıza konusunda ise herhangi bir iddia bulunmuyor.

Kamera Konusunda İddia Devam Ediyor

OnePlus 5 teknik özellikleri için konuşulan iddialar bunlar olmasına karşın telefonun kamera teknolojileri kısmında da bazı iddialar gündeme gelmedi değil. Özellikle arka kamera konusunda Google Pixel ve iPhone 7 Plus gibi rakiplerini geride bırakacak 23 MP bir kamera ile geleceği söylenen OnePlus 5 akıllı telefonlarının çift arka kamera tercihi mi yapacağı yoksa tek arka kamerasının mı bulunacağı da yine gizemini koruyan bir başka bir detay. Ön kamera konusunda ise yine çok alışık olmadığımız 16 MP değerinin bulunması bekleniyor.

OnePlus 5 özellikleri

Çıkış Tarihi ve Fiyat Tahminleri

Tüm bu iddiaları değerlendirdiğimiz zaman akıllı telefon dünyasına kesinlikle renk getireceği belirtilen akıllı telefonun çıkış tarihinin yılın ikinci yarısında belirsiz bir tarih olduğu biliniyor. Yılın ikinci çeyreğinde geleceğinin dışında fiyat konusunda ise bilgi bulunmamakta.

Fakat OnePlus 5 serisinin amiral gemilerine kafa tutmasının bir diğer nedeninin ise fiyatı olacağı düşünülüyor. Daha önceki OnePlus serilerinde de fiyat rekabetinin ne kadar etkili olduğunu görmüştük. Bu seride de benzeri bir durum beklenmekte.

Yorum yapın