NVIDIA, TITAN X, Yeni DIGITS Eğitim Sistemi ve DevBox ile Derin Öğrenmeyi Sürdürüyor

NVIDIA, TITAN X, Yeni DIGITS Eğitim Sistemi ve DevBox ile Derin Öğrenmeyi Sürdürüyor

Günümüzün en gelişmiş teknoloji sorunlarından birine değinerek, yeni öğrenme araştırmalarına benzersiz hız, kolaylık ve güç kazandıran yeni donanım ve yazılımlar NVDIA tarafından sunulmaya devam ediyor.

Yapay zekanın hızla büyüyen bir parçası olan derin öğrenme, gelişmiş tıbbi ve farmasötik araştırmalar kadar çeşitli alanlarda bilgi işlem inovasyonunun tam özerk, otonom çalışmaya olanak sağlayacak yenilikleri ile bizleri karşılamaya devam ediyor. Derin öğrenme dünya çapında büyük ses getirmeye devam etmekle beraber, çoğalan kütüphaneler ve biriken veri madenleri derin öğrenmenin tamamen otonom bir hal alması için gerekli ve mutlu edici gelişmeler arasında yer almaktadır.

NVIDIA CEO’su ve kurucularından Jen-Hsun Huang, GPU Teknoloji Konferansı’ndaki 4000 katılımcının açılış konuşması sırasında derin öğrenmeyi güçlendirecek üç yeni teknolojiyi sergiledi:

  • NVIDIA GeForce GTX TITAN X – derin sinir ağları eğitiminde kullanılan en güçlü işlemcidir.
  • DIGITS Derin Öğrenme GPU Eğitim Sistemi – veri bilimcileri ve araştırmacılarının yüksek kaliteli derin sinir ağları oluşturmalarını kolaylaştıran bir yazılım uygulaması.
  • DIGITS DevBox – dünyadaki en hızlı deskside derin öğrenme cihazı – bu amaç için geliştirilmiş, dört TITAN X GPU’yu destekleyen ve sezgisel kullanımlı DIGITS eğitim sistemi ile yüklenmiştir.

TITAN X’in bir başka yüzü

1 2

Çift yaşam: Titan X, sanal dünyaları ayrıntılı bir şekilde tarayabilir veya ağır bilimler biliminde patlama yapabilir.

TITAN X , yeni amiral gemisi GeForce oyun GPU’ muz, ancak aynı zamanda derin öğrenme için de benzersiz.

İki hafta önce San Francisco’daki Oyun Geliştiriciler Konferansı’nda,  “The Hobbit” den ejderha Smaug’a dayanan “Gölgelerde Hırsızlık” adlı çarpıcı bir sanal gerçeklik deneyimini sürdükten sonra, TITAN X’ in mükemmelliği birçok kişi tarafından gizlice göz önüne alındı.

En yeni AAA başlıkları 4K’da TITAN X’de nefes kesici. Orta Dünya: Örneğin, Mordor’un Gölgesi , yüksek ayarlarda FXAA etkinken saniyede 40 kare ve Eylül ayında piyasaya sürülen GeForce GTX 980’deki 30fps ile çalışır.

NVIDIA Maxwell GPU mimarisine dayanan TITAN X, 7 teraflop en üst düzeyde tek hassasiyetli performans için 3,072 işlemci çekirdeğini 12GB dahili bellek ile birleştirerek iki kat daha fazla performans ve iki kat daha fazla güç verimliliği sunar.

Bu işlem gücü ve 336.5GB / sn bellek bant genişliği sayesinde, derin sinir ağları yetiştirmek için kullanılan milyonlarca veri parçalanabilir. Örneğin, TITAN X’in endüstri standardı bir model olan AlexNet’te, modeli 1.2 milyon görüntü ImageNet veri seti kullanarak eğitmenin üç gününden daha az zaman aldı, buna karşın 16 çekirdekli CPU için 40 günden fazla zaman kaldı.

Bugün piyasaya sunulan TITAN X sadece 999 dolara satılıyor.

DİGİTLER: En İyi Derin Sinir Ağına Hızlı, Kolay Geçiş

Nesneleri sınıflandırmak ve tanımak için kendilerine öğrenecek bilgisayarları eğitmek için derin sinir ağları kullanmak, zahmetli, zaman alan bir görev olabilir.

DIGITS Derin Eğitim GPU Eğitim Sistemi yazılımı, kullanıcılara mümkün olan en iyi derin sinir ağlarını oluşturmak için ihtiyaç duydukları şeyi baştan sona sağlayarak değiştirir.

2 2

DIGITS, kullanıcıları derin sinir ağları kurma, yapılandırma ve eğitme süreci boyunca yönlendirir – bilim adamlarının araştırma ve sonuçlara odaklanabilmesi için ağır kaldırma işlemlerini gerçekleştirir.

DIGITS ile eğitim verilerinin hazırlanması ve yüklenmesi – yerel bir sistemde olsun web üzerinden olsun – sezgisel kullanıcı arayüzü ve iş akışı yönetimi özellikleri sayesinde basittir.

Gerçek zamanlı izleme ve görselleştirme sağlamak için kendi türünün ilk ürünü olan sistem kullanıcıların çalışmalarını ince ayar yapabilmelerini sağlar. Ve birçok bilim adamları ve araştırmacılar tarafından günümüzde sinir ağları oluşturmak için kullanılan popüler çerçeve olan Caffe’nin GPU hızlandırılmış versiyonunu desteklemektedir.

3 1

DIGITS, kullanıcıları derin sinir ağları kurma, yapılandırma ve eğitme süreci boyunca yönlendirir – bilim adamlarının araştırma ve sonuçlara odaklanabilmesi için ağır kaldırma işlemlerini gerçekleştirir.

DİGİTLER DevBox: Dünyanın En Hızlı Deskside Derin Öğrenme Makinesi

NVIDIA derin öğrenme mühendisliği ekibi tarafından kendi Ar-Ge çalışmaları için kurulan DIGITS DevBox, derin öğrenme araştırmalarını hızlandıran bir platformun hepsi bir arada bir güç merkezidir.

DevBox’un dört TITAN X GPU’su ile başlayarak, bellekten G / Ç’ ye, güç kaynağına kadar her bileşen en zorlu öğrenme araştırması için yüksek verimli performans sunmak üzere optimize edilmiştir.

4

Derin Gitmeye Hazır  DIGIT DevBox’un her bileşeni derin öğrenme araştırması için optimize edilmiştir.

Bilim adamları ve araştırmacıların kendi derin sinir ağlarını geliştirmelerini gerektiren tüm yazılım verileri ile önceden kurulmuş olarak gelir. Bu, en popüler derin öğrenme çerçeveleri olan Caffe, Theano ve Torch’tan oluşan DIGITS yazılım paketini ve NVIDIA’nın güçlü GPU hızlandırılmış derin öğrenme kitaplığı olan cuDNN 2.0 yazılım paketini içeriyor .

Ve hepsi bir masanın altına sığan ve sıradan bir duvar soketine takılan, enerji açısından verimli, sessiz, serin çalışan ve mükemmel görünümlü bir paketle kaplanmış. Bu araştırma merkezini 15.000 dolara satılmaktadır.

Çoklu GPU eğitiminin çok erken sonuçları, DIGITS DevBox’ un anahtar derin öğrenme ölçütlerinde tek bir TITAN X’den yaklaşık 4 kat daha yüksek bir performans sergilediğini gösteriyor. Eğitim AlexNet, DIGITS DevBox ile yalnızca 13 saat içinde, en iyi tek GPU PC’si ile 2 günde, CPU-only sistemle bir ayda işlem tamamlanmakta idi.

 

Yorum yapın