Neden Uzun Anahtar Kelimeler Kullanmalıyız?

Neden Uzun Anahtar Kelimeler Kullanmalıyız?

Uzun anahtar kelimeler, anahtar kelimeler için daha spesifik olan ve genellikle daha uzun olan anahtar kelimeleri ifade eder. Uzun anahtar kelimeleri daha az arama trafiği elde eder, ancak daha spesifik olduklarından genellikle daha yüksek bir dönüşüm değeri elde edecektir. Diğerleri kısa anahtar kelimeleri arasında rekabete girerken siz belirlediğiniz bir sorunun makalesini uzun insanların anlayacağı tarzda ve bunlara uygun anahtar kelime çıkarırsan farkın ortaya çıkacaktır.

Uzun anahtar kelimelerine odaklanan bir site anahtar kelime stratejisinden gerçekten kazanç elde edebilir. Çünkü insanlar araştırmak istedikleri şeyleri Google ‘ a uzun uzun yazmak isteyeceklerdir. Bu size fazlasıyla dönüşüm sağlayacağından emin olabilirsiniz. Ama daha öncesinde belirlememiz gereken kurallar vardır. Bunlara birlikte göz atalım.

Misyon Belirlemek

Bir şey satmak isterseniz, sadece iyi bir ürününüz olmalı! Ayrıca, ürününüzün veya web sitenizin kitlenize ne sunduğunun farkında olmalısınız. Sitenizin ya da herhangi bir ürünüzün neyi özel kılıyor. Bunu biliyorsanız ve anlarsanız, kitlenize siteyi beğendirmek çok iyi olacaktır. Bu nedenle, ürününüzün benzersizliğini düşünmek için zaman ayırıp yazmalısınız. Buna E-ticaret sitesini örnek verebiliriz. Belki bir bisiklet satan bir E-ticaret sitesi sahibisiniz. Müşterileriniz sizden neler bekliyor? Siz müşterilerinize neler sundunuz ve neler sunabilirsiniz? Bunları çok iyi belirlemeniz gerekir. Sitenize insanlar ne yazıp da bulmalılar. Sadece kendi açınızdan değil sitenizin müşterisiymiş gibi düşünün ben bir bisiklet almak istesem Google ‘ a ne yazardım?

Rekabet

Bazı pazarlarda, derecelendirmek  gerçekten zor. Bazı pazarlar, büyük şirketlerin arama sonuçlarına hakim olmalarıyla oldukça rekabet içindedir. Bu şirketlerin genel olarak pazarlamaya ve SEO‘ya özel olarak harcamak için çok büyük bir bütçeleri vardır. Bu pazarlardaki sıralamada zordur. Arama terimlerinin birçoğuna hakim olmaya çalışırlar. Siz bunlardan sıyrılmak için uzun anahtar kelimeleri tercih edebilirsiniz daha yeni yeni keşfedilmeye başlanıyor.

Uzun anahtar kelimeler ve sıralama

Uzun anahtar kelimeler için daha sık kullanılan anahtar kelimelerden daha kolay sıralama yapmak daha kolaydır. Uzun  anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşmanın bir diğer yararı da, bu anahtar kelimeler daha az arama kullanılırsa da, web sitenizi bunları kullanarak bulan ziyaretçinin hizmet veya ürününüzü satın alma olasılığı daha yüksektir.

Arama terimleri ne kadar uzun ve daha spesifikse, dönüşüm olasılığı o kadar yüksektir. Şu anda Bodrum’da  bir sonraki yaz tatili geçirmek için bir kulübe arıyorum. Aramaya “tatil Bodrum terimi ile başladık. Aramam hala devam ediyor, ancak şimdi [tatil evi bodrum] terimlerini kullanıyorum. Uzun kuyruk anahtar kelime. Bu anahtar kelimeyi kullanarak, tatil isteklerine daha yakından benzeyen yeni siteler buldum. Tatilimi ayırma şansım arttı. Buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz.

Uzun Anahtar Kelimelere Odaklanın!

Görevinizin artık kısa anahtar kelimelerden uzak  durmanın olduğunu anlamışınızdır. Ürününüzün, sitenizin veya sıralama yapmak istediğiniz anahtar kelimelerini seçmede merkezi olmalısınız. Belirli bir terim için web sitenizin sıralamasını sağlamaya çalışmak, bu belirli terim sattığınız ürüne çok yakın olduğu sürece oldukça karlı olabilir. Görevinizi tanımlamak için kullandığınız terimler, SEO stratejiniz üzerinde yoğunlaşmak için güzel bir şekilde kullanılabilir. Bu kelimeler, web sitenizi sıraya koymayı amaçlayan uzun anahtar kelimelerinde merkezi olmalıdır. Görevinizin şartlarını kullanan ve web sitenizi bulan insanlar nispeten küçük bir hacimde olacak, ancak bu insanlar ürününüzü satın almak veya düzenli ziyaretçiler yapmak için en yüksek şansa sahip olacak.

Yorum yapın