Mavi Işık Teknolojisi Nedir? Nasıl Daha Etkili Kullanılır?

Akıllı telefonlarla beraber kullanılan çok fazla teknoloji bulunuyor. Sadece yüzeysel baktığımızda dokunmatik ekranlar, kırılmaz ve hatta çizilmez paneller, su geçirmez sistemler gibi akıllı telefonların birçok dış sistemi olduğunu gibi yüksek Ram teknolojileri, çok daha düşük boyutlara sahip yeni işlemci teknolojileri, göz netliğinde kamera sistemleri gibi birçok teknik teknoloji de görebiliyoruz.

Tüm bu sistemle artık akıllı telefon tercihinde de doğrudan etkili oluyor. Bu teknolojilerde kim önde? Hangi marka daha ayrıcalıklı sistemler sunuyor? Gibi birçok nokta kullanıcıların tercihlerini doğrudan etkilemekte. Tüm bunlarla beraber son dönemde yeni ekranlarla beraber gündeme gelen mavi ışık teknolojisini de unutmamak gerekiyor.

Nedir Bu Mavi Işık Teknolojisi?

Şimdi ilk olarak son dönemde akıllı telefonlarda aranan özelliklerden biri olan mavi ışık teknolojisinin ne olduğuna net olarak bakalım. Bu teknoloji doğrudan kullanıcıların göz sağlığını korumak için geliştirilmiş bir sistem olarak karşımıza çıkmakta. Asus, Samsung, HTC, Lenovo gibi birçok teknoloji markasının kullanmayı tercih ettiği teknolojide ana amaç dediğimiz gibi kullanıcının ekranların göze olumsuz olan etkisinden en az derece de zarar görmesini sağlamak.

En az derecede diyoruz çünkü mavi ışık teknolojisi kullanılmış olsa bile ekran ışıklarının göze verdiği zararı sıfıra indirmek mümkün değil. Zira bunun için geliştirilen özel gözlükler bile tam olarak ekranın zararlı ışın etkilerini engellemiyor. Fakat mavi ışık gibi teknolojiler sayesinde hem göz yorgunluğu hem de göz hasarı en aza indirilmekte.

Sistemin çalışma mantığı da aslında oldukça basit. Sadece akıllı telefonlar içinde değil bilgisayar ve monitörlerde de kullanıldığı gibi mavi ışık teknolojisinde ekranlarda yayılan mavi ışık seviyesi minimuma indiriliyor. Şöyle ki gözü en çok yoran ışınlardan biri olan mavi ışıkların en az %70 oranına kadar azaltılması göz yorgunluğunu da bu şekilde en aza indiriyor. Bunun dışında birçok markanın özel filtrelemeler ile bu teknolojiyi de detaylandırdığını da söylemek gerekiyor. Haliyle biraz daha profesyonel sistemlerde yok değil.

Nasıl Kullanılmalı Mavi Işık Teknolojisi?

Mavi ışık teknolojisini sağlayan markaların genelde kullanıcılara sundukları filtreler bulunuyor. Bu filtreler sayesinde aslında en ideal mavi ışık teknolojisi seçimi yapılabiliyor. Bunun dışında ekran teknolojisini kullanmak için bilinmesi gereken noktalarda yok değil. Bu noktalar arasında sizin en çok dikkat etmeniz gereken nokta sistemin kullanıldığı saat.

Zira genelde gece modu olarak bilinen modlar ile beraber kullanılan mavi ışık güneşin etkisinin az olduğu haliyle ekran parlaklığının ışığa göre çok fazla olduğu durumlarda yüksek seviyede kullanılmalı. Bunun dışında gündüzleri bu teknolojiyi kullanmanın ekranda görüntü seçme konusunda zorluklara neden olabiliyor. Bu nedenle aslında söz konusu teknoloji için Asus, Samsung gibi markaların sunduğu özel filtrelemeleri kullanmanın çok daha yararlı olduğunu da belirtelim.

Yorum yapın