Kişi Bulma / İnternet Üzerinden Bilgi Toplama

Merhaba TEKNOLTAN.COM  Okurları ; Bu gün ki konumuzda elimizde numarası, resmi , ismi soyismi, TC Kimlik numarası bunlardan birinin bulunması halinde , bir şahsı internet üzerinden nasıl bulabiliriz bu konuda elimizden geldiğince bilgi vereceğiz.

Öncelikle araştırma metodları her konuda farklıdır yani doğru şekilde arama yapabilmek aslında kendi başına bir uzmanlık alanıdır.  Aradığınız her ne olursa olsun doğru şekilde arama yaparak gerçek kaynaklara ulaşabileceğinizi unutmayın,  aradığınız şey farklı kelimelerle, farklı cümleler ile internette olabilir veya ingilizce yada farklı dillerde gelişmiş teknikler ile arama yapmanızı öneririz.

Numaradan İsim Soyisim Bulma

Numaradan isim bulma olayı güzel olduğu kadar tehlikeli ve can sıkıcı noktaları’da bulunmaktadır. Çalışma mantığı şu şekildedir ;  mobil uygulamayı telefonunuza indirirsiniz sorgulamak istediğiniz numarayı sorgular sonucu alırsınız, ancak bu sırada siz farkında olmadan arka planda sizin telefon rehberinizde çoktan o uygulamanın sunucusuna ulaşmış olmaktadır.
Bulunan sonuçta aynı şekilde çıkacaktır, örneğin 05xx xxx xx xx numarasını sorguladınız bu numara herhangi birinde kayıtlıdır bu kişide bu uygulamayı indirip kullanıyordur dolayısı ile rehberi  uygulamanın sunucusunda yer almış olmaktadır bu kişi bu numarayı Ahmet tamirci diye kayıt ettiyse bu şekilde size sonuç verebilir.
Bu tarz uygulamaların direkt internet sayfası üzerinden hizmet verenleri de bulunmaktadır bunlar daha sağlıklıdır.
Numaradan isim bulmak için kullanabileceğiniz uygulamardan bazıları şu şekildedir : Getcontact ,  truecaller , ducaller , duscanner bu uygulamalara playstore üzerinden rahatlık ile ulaşabilirsiniz.

Bu uygulama veya sorgulama siteleri dışındaki bir diğer yöntem ise soysal medya üzerinden numarayı sorgulatmak olacaktır. En etkili yöntemlerden birisi, Facebook kişi engelleme kısmına giriş yaparak kişi engelleme kısmına numara yazarak kişinin profiline ulaşabilir , kişinin profili üzerinden arkadaşlarına ailesine veya adresine vs. ulaşabilirsiniz bu konuyu kendinizde geliştirerek çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz (Tiwitter, İnstagram , Google) gibi sitelerden’de aratabilirsiniz.

Numaradan Resim Bulma

Numaradan kişinin resmini bulmak için tek yöntem, GetPicture isimli uygulamadır, bu uygulama üzerinden kişinin resmine %90 ihtimal ile ulaşabilirsiniz. Bu uygulamaya Play Store üzerinden GetPicture şeklinde aratarak ulaşabilirsiniz.
Web sayfası üzerinden’de  :  www.gp.teknoltan.com üzerinden ulaşarak sorgulama yapabilir ve kişinin resmine ulaşabilirsiniz.
Diğer bir yöntem ise yine Sosyal Medya siteleri üzerinden numarayı sorgulatmak olacaktır.

İsim Soyisimden kişiyi Bulma

Bu konuda google başta olmak üzere tüm sosyal medya siteleri üzerinden detaylı ve geniş çaplı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. veya soyisim , şehir, okul, vb. bilgiler ile yakınlarına ulaşabilir mantık yürüterek kişiyi bulabilirsiniz , kendinizde bu araştırma metodunu detaylandırabilirsiniz.

Resmi olan kişiyi Bulma

Elinizde resmi olan bir kişiyi bulmanın en etkili yolu google amcadır.  Google amcaya giriş yaptıktan sonra bu kişi resmi olmayabilir herhangi bir resimde olabilir, bu resmi kimin paylaştığını da bulabilirsiniz. Bunun için google giriş yaptıktan sonra görsel arama kısmına geçiş yapıp elinizdeki resmi sürükle bırak yöntemi kullanarak  chrome üzerinden aratmak olacaktır, google o resmi paylaşan veya ekleyen yada benzer resimlerle ilgili olan sosyal medya hesaplarını veya  barındıran siteleri sizlere listeleyecektir.

TC Kimlik Numarasından İsim Bulma

Aslında bu yöntem bir açık sayılabilir,  elinizde bulunan TC kimlik numarasını https://bilgiedinme.osym.gov.tr/onBasvuru.aspx  bu site üzerinden sorgulatarak kişinin isim soyismine ulaşabilir isim soyisimlede yine sosyal medya üzerinden araştırma yaparak çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kendiniz’de mantık geliştirerek emin olun ki bir çok bilgiyi elde edebilirsiniz. ve kendi arama metodlarınızı geliştirmiş olursunuz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın