Kaliteli Youtuber Olma Rehberi

Hayalinizde youtuber olmak ve büyük kitlelere ulaşmak varsa, bu yazıdan sonra hayallerinize nasıl ulaşacağınızı öğreneceksiniz. İlk olarak youtuber olmak için gerekli ekipmanlara sahip olmalısınız. En önemlilerinden birisi kamera ve mikrofondur. Bunlar her youtube kategorisinde geçerli ve izleyiciyi sıkmak adına gerekli eşyalardandır. Kamera ve mikrofonunuz var ise hangi kategoride video paylaşacaksınız? Bunu belirlemeniz gerekmekte. Günümüzde bilgi veren kanallar genellikle pek fazla izlenmiyor. Ülkemizde bilgi veren kanallara ihtiyaç olsa da bütün izleyiciler eğlenceli şeylere ilgi duyuyor. Eğer kategorinizde eğlenceli videolar paylaşacaksanız ve kişiliğiniz eğlenceliyse mutlaka youtuber hayallerinize ulaşacaksınız. Amacınız bilgi vermek ise, ilginç şeyleri eleştirerek ve onlar hakkında ilginç başlıklar bularak gelişebilirsiniz.

Youtube Kanal Nasıl Açılır?

Youtuber olmak için bir gmail. Hesabı gerekmektedir. Bu gmail hesabı ile youtube’a giriş yapmak ve kanal oluşturmanız gerekmektedir. Kanalı oluştururken izlenecek yolları sırası ile yazacağım:
Kayıt olduğunuz gmail ile youtube’a girin>sağ üstte oturum açın ve oradan kanalım seçeneğini seçin. Karşınıza “Youtube’u şu hesapla kullanın” başlıklı sekme geldi.burada yapmanız gereken sekmenin altında “Bir işletme adını veya başka bir adı kullan” yazısına tıklamak. Tıkladıktan sonra “Marka Hesap Adı” bölümüne hesap adınızı yazın ve oluştur butonuna basın. Kana adınızı keyword veya yaratıcı bir kelime seçmeniz gerekmektedir. Hangi kategoride video üretmek istiyorsanız bu kategoriye uygun bir isim olmalı. Artık bir kanalınız var ve youtuber sayılırsınız, tek eksik video üretmek. Kanalınızı özelleştir diyerek  kanal resimleri ve sayfa düzeni ile oynayabilirsiniz.

Bu yazımızda bir oyun kanalının nasıl açılacağını ve nelere gereksinim duyulduğundan bahsedeceğiz. İlk olarak kamera,mikrofon ve günümüz oyunlarını kaldıran, video çekerken zorlanmayacak bir bilgisayar lazım. Bunlardan her şey tamamsa artık video çekip, büyük kitlelere ulaşma hayaliniz gerçeğe dönüşüyor. Eğer oyun videoları çekecekseniz büyük kanalların çektiği oyunlardan hangisi çok fazla izleniyorsa onlardan çekin. Ayrıca farklı ve değişik oyunlar oynayarak,videoda enerjili ve sempatik olarak izleyiciyi kendinize bağlamanız gerekmektedir. Bu konuda da büyük kanalları analiz ederek nasıl davrandıklarını, izleyiciyi nasıl kazandıklarını ve video çekerken neler kullandıklarını öğrenin. Bunlar ve hepsi tamamlandı, bilgisayarda video çekmek için bir programa ihtiyacını olacak. Bu programlardan ilki ve vaz geçilmez olanı OBS’dir. Oyun içinde yaptıklarınızı veya masa üstünde yaptığınız bütün şeyleri kaydeder. Bazıları ekran kartlarının sunduğu video çekme aracını kullansa da, OBS her açıdan kolaylık saplamaktadır. Dilediğiniz zaman canlı yayın açabilir ve video çekebilirsiniz.Artık bir programınızda var, geriye kalan tek iş video çekmek.

Nasıl video çekeceğinizi,nasıl davranacağınızı ve neler yapmanız gerektiğini yukarıda anlattım. Bütün bunları yaptınız, oyun videolarınız tuttu ve izlenme sayınız her geçen gün artmakta. Bütün bunların sadece video çekmekten ibaret olmadığını biliyoruz.Bütün bu emeklerin karşılığını bir şekilde almak ve motivasyonunuzu bu şekilde arttırmak istiyorsunuz. İlk olarak youtube kanallarında ilk 100 videodan sonra reklam almanızı öneririz. İlk başta reklam alırsanız reklamlar çıkarak izleyici kitlenizi rahatsız eder. Rahatsız edici bu reklamları, izleyici kitleniz arttıkça yavaş yavaş vermeniz gerekmekte. İlk başta video öncesi vs, çıkan reklamları kapatın. Sadece banner olarak çıkan reklamlar kalsın. Ardından kitleniz artmaya başladıkça video öncesi veya sonrasında çıkan reklamları açabilirsiniz. Fakat bu kadar reklamdan bahsettik ama Nasıl Reklam Alınır dan bahsetmedik.  İlk olarak sağ üstte bulunan hesabınız menüsünü aşın ve içerik stüdyosuna tıklayın. Ardından sağda bulunan “KANAL” sekmesine tıklayın ve para kazanma kısmından ülkenizi seçin. Tekrardan “Kanal” sekmesine gelin ve para kazanmayı etkinleştirin. Etkinleştirmeden önce kanalınızda videolarınızın olduğunu varsayıyorum.  Sizi birkaç adımdan sonra adsense’e bağlamak için hesabınızdan giriş yapmanızı istiyorlar. Hesabınızdan giriş yapın ve gerekli bilgileri girdikten sonra, adsensenizin onaylanmasını bekleyin. Onay sürecinde size çeşitli mail gönderilecektir bunlar hesabınızın ne durumda olduğu gibi şeyler olabilir. Adsensenizide aldığınıza göre, artık youtubeden para kazanabilirsiniz.Adsenseniz onaylandıktan sonra ilk 50TL ‘nizde evinize bir pin mektubu gönderiliyor. Gelen pini adsense de gerekli yerlere girdiğiniz taktirde paranızı çekebiliyorsunuz. Fakat ilk başta 200TL limit vardır. 200 TL hesabınızda biriktikten sonra parayı çekebilirsiniz ve alt limiti oluşturabilirsiniz. Bu adımdan sonra her şey olumlu gidecektir ve youtube hesabınız günden güne büyüyecektir.

Artık para kazanmaya da başladığınıza göre artık tek yapmanız gereken youtuberlar ile görüşüp fikir almaktır. Youtube piyasasını çözümlemek ve anlamak için diğer youtuberlardan yardım isteyin. Bu adımları kısa sürede okudunuz ve her şeyin olumlu gideceğini düşünüyorsunuz. Bu yazıda sizlere bu işlerin nasıl ilerlediğini anlattım. Fakat yukarıda yazdığım adımlar emek ve zaman istemektedir. Bir youtuberde olan en önemli özelliklerden birisi ise sabırlı ve çalışkan olmalarıdır.Sizlerinde sabırlı ve istikrarlı bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Eğer sabrınız yoksa ve bu işlerin çabuk olmasını istiyorsanız bence yanılıyorsunuz.Bu iş şuna benziyor, bir çocuk kibrit çöpünden ev yapmış ve siz bunu gördünüz. Ne var bende yaparım diyip başına geçtikten sonra o kadar kolay olmadığını görüyorsunuz. Eğer bir youtuber olmak istiyorsanız ilk başta azim sonrasında çalışma ve sonucunda ise mutluluk geliyor.

Kanalımı Nasıl Büyütebilirim ?

İlk başta çektiğin videoları sosyal medyada yay. Yaydığın yerler genç kesimlerin olduğu oyun grupları vs olabilir. Bu işlemden sonra biraz bütçe ile youtube da öne çıkmak için reklam al. Reklam almayı AdWords Google birimi ile alabilirsiniz. Bu sayede önerilerde , ana sayfada ve aldığınız reklama bağlı video içerisinde çıkabilirsiniz. Bu sizin kanalınızın tanınmış olmasını ve kaliteli görünmesini sağlayacaktır. Kanalınıza giren kişiyi kaliteli ve eğlenceli videolar çıkarsa kısa sürede büyüyebilirsiniz. Youtube da ucuz içerikler ile büyüyebilmeniz için bir seneye yakın zamanı gözden geçirmeniz lazım. Her işe sağlam adımlar ve sağlam bir şekilde başlayın ki size de büyük bir yararı dokunsun.  Youtube un algoritmasına yönelik çalışarak kitle sahibi olabilmeniz de mümkün. Youyube un değişik algoritmaları vardır, mesela haftada 7 video atıyorsunuz. Bu videolardan 1 tanesi ünlü bir youtuber ın. Mutlaka bir haftada olmasa bile diğer ki haftada o ismi aratan kişiler sizin videonuzu görecektir. Merak edip videonuza girerek enerjinizi severse abone olacaktır ve kanalınızı inceleyecektir. Çeşitli algoritme yöntemleri vardır bunların hepsini bir yazıda yazmam mümkün değildir. Diğer ki yazılarda algoritma hakkında değineceğim.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın