En İyi Selfie Çeken Telefonlar Nasıl Belirlenir?

Akıllı telefonlarda artık birçok özelleştirme dikkat çekmeye başladı. Ekran boyutları, işlem gücü, Ram bellek miktarları, hafıza boyutları, pil kapasiteleri derken akıllı telefonlarda en çok dikkat edilen kriterlerden birisi de kamera özellikleri olarak biliniyor. Hele ki son dönemde sosyal medya uygulamaları ile beraber fotoğraf çekim özelliğine verilen önemi düşünecek olursak akıllı telefonlarda kamera özellikleri iki kat daha önem kazanmaya başladı. Son yıllarda çıkan akıllı telefonlarda da zaten bu konuya ne kadar önem ve özen gösterildiğini de telefon modellerinde net bir şekilde görebiliyorsunuz. Tüm bunlarla beraber akıllı telefon kameralarında yeni modanın En İyi Selfie Çeken Telefonlar olarak karşımıza çıktığını da söylemek gerek.

En İyi Selfie Çeken Telefonlar Neden Önem Kazandı?

Selfie çekimlerinin sosyal medyanın büyük bir bölümünde kullanılması ve Instagram gibi fotoğraf temelli uygulamalarda en çok paylaşım yapılan fotoğraf türünün de selfie olarak karşımıza çıkması akıllı telefonlar içinde selfie çekme özelliğini öne çıkarmaya başlamış durumda. Haliyle artık En İyi Selfie Çeken Telefonlar yeni bir sınıfında ortaya çıktığı gerçek. Peki En İyi Selife Çeken Telefonlar seçilirken nelere dikkat etmek gerekli? Telefonlarda hangi ayarlar değişiyor da böyle bir seçim karşımıza çıkıyor?

Ön Kameranın Megapiksel Değeri

Aslında genel olarak dikkat edeceğimiz konu bu değil. Fakat kullanıcıların aklına ilk takılan kriterlerden biri olması nedeniyle öncelikle MP değerinden bahsedelim. Tabi ki ön kamerada yüksek bir MP değeri sunulması telefonun çok daha yüksek kalitede bir çekim sunması anlamına geliyor. MP değeri ne kadar yüksek ise bu noktada o kadar net ve o kadar yüksek değerli fotoğraf elde edebilirsiniz.

Tek başına yeterli olmasa da selfie çekimi için akıllı telefonların ön kamerasının megapiksel değeri ilk dikkat edeceğiniz kriterler arasında. Bu noktada ise daha çok akıllı telefonların 5 MP değeri sunduğunu görüyoruz. Fakat gerçekten iyi bir selfie istiyorsanız bu durumda 8 MP ön kamera değeri eğer ekstra bir ön kamera teknolojisi yoksa alt sınırınız olmalı.

En İyi Selfie Çeken Telefonlar Nasıl Belirlenir?

Ön Kamerada Flaş Işığının Önemi

Geçelim bir diğer konu olan flaş ışığı noktasına. Birçok akıllı telefonda ön kamerada flaş ışığı göremiyoruz. Fakat selfie çekimlerinde aslında bu durum önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Özellikler düşük ışıklı ortamlarda kullanıcıların yüzlerinin daha net algılanabilmesi için ön kısımda flaş ışığı kullanan akıllı telefonları tercih etmek çok daha yararlı olacaktır. Fiziksel bir LED ışığı bulunmasa bile eğer selfie çekimlerinde üst düzey kalite vermesini istediğiniz bir telefon almak istiyorsanız en azından ön kamerada sanal flaş ışığının bulunduğu telefonları tercih etmek gerekiyor.

Geniş Açı Özelliği

En İyi Selfie Çeken Telefonlar içerisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer noktamız ise geniş açı desteği. Kamera içerisinde yer alan sensörler sayesinde geniş açı çekim yapabilmek selfie çekimlerinde oldukça olumlu sonuçlar verebiliyor. Çok daha ilgi çeken çok daha geniş kadrajlı selfieler için geniş açılı çekim modu oldukça yüksek önceliğe sahip. 88 derece ve üzerinde açı değerine sahip olan selfie kameralarının bu nedenle bir tık daha önde bir teknoloji olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

En İyi Selfie Çeken Telefonlar Nasıl Belirlenir?

HDR Çekim Modları

Selfie çekimlerinin kalitesini arttırmak için akıllı telefonların kameralarında kullanılan bir diğer teknoloji ise HDR çekim modu. Yüksek çözünürlüklü ve detayların daha belirgin olarak ortaya çıktığı kamera teknolojileri olarak bilinen HDR teknolojileri çok daha başarılı selfie çekimleri elde etmenizi sağlamakla beraber fotoğraflarda maksimum detayı yakalamayı sağlayacaktır. Birçok akıllı telefon ön kamerasında HDR modu yer almıyor. Fakat selfie için özel üretilmiş ön kameralara sahip olan akıllı telefonlarda bu özelliği bulmanız ve kullanmanız mümkün kılınıyor.

Panorama Selfie Özelliği

Son olarak akıllı telefon kameralarında dikkat çeken bir başka özelliğin panorama selfie özelliği olduğunu ekleyelim. Bu özellikle beraber selfie çekimlerinizin arka planlarına çeşitli manzara resimleri ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede takipçilerinizin ilgisini kısa sürede çekebilecek selfie çekimleri yapabiliyorsunuz. Yine üst segment akıllı telefonların birçoğunda, orta segment akıllı telefonların bazılarında yer alan bu özellik En İyi Selfie Çeken Telefonlar için aranan kriterlerden biri olarak geliyor.

Yorum yapın