CUDA Nedir?

CUDA Nedir?

 

Farkında olmayabiliriz, ancak GPU’lar, video oyunları ve bilimsel araştırmalardaa çok fazlasıyla iyi performans vermektedir ve sıkça kullanılmaktadır. Aslında, günlük yaşamınızın GPU kullanımı konusunda olumlu yönde ilerlediği söylenebilmektedir.

 

Mobil uygulamalar, bulutta sunucuları tarafından kullanılan GPU’ lar ile çalışmaktadır. Mağazalar perakende ve web verilerini analiz etmek için GPU’yu kullanır. Web siteleri, reklamları daha doğru yerleştirmek için GPU’yu kullanır. Mühendisler, bilgisayar destekli mühendislik uygulamalarına zamanlarının büyük bölümlerinde yer verirler. GPU’ları kullanarak hızlandırılmış bilgi işlem hacmi artmaya devam ediyor.

Artık sadece yüksek performanslı bilgi işlem (YPB) bizler için çok fazla bir sonuç ifade etmemektedir. Bunun yerine CUDA’nın faydaları ana hatlarıyla büyümektedir.

 

Peki, CUDA Nedir?

Bu yaygın ve genişleyen ilgiyle bile, Birleşik Devletler genelinde seyahat ederken araştırmacıları ve öğrencileri GPU ivmesinin faydaları konusunda eğitiyor; rutin olarak “CUDA nedir?” sorusunu soruyorlar.

 

Çoğu insan bilmeyerek veya şaşırarak CUDA’ yı bir dil ya da belki bir application olarak düşünmektedir. Fakat bunlar değildir. Bundan fazlası. CUDA, genel amaçlı bilgisayar kullanımı için basit ve zarif bir GPU kullanan bir paralel bilgi işlem platformu ve programlama modelidir. Geliştirici yine de tanıdık. C, C ++, Fortran’ da veya desteklenen dillerin genişleyen bir listesinde programlar ve bu dillerin uzantılarını birkaç temel anahtar kelime şeklinde birleştirir.

 

Bu anahtar kelimeler, geliştiricinin büyük miktarda paralellik ifade etmesini ve derleyiciyi GPU’ya eşleyen uygulamanın bölümüne yönlendirmesini sağlar.

 

Basit bir kod örneği aşağıda gösterilmiştir. Önce düz “C” ve daha sonra “C’de CUDA uzantılarıyla” yazılmıştır.

 

gorpycuda3

 

Daha fazla CUDA Kaynakları

 

CUDA paralel programlama modelini kullanarak programlamayı öğrenmek kolaydır. CUDA Developer Zone web sitesinde web seminerleri ve kendi kendinize yapabileceğiniz egzersiz çalışmaları var .

 

C, C ++ ve Fortran için araç setlerine ek olarak, GPAC’ler ve OpenACC yönergesine dayalı derleyiciler gibi diğer programlama yaklaşımları için optimize edilmiş tonlarca kütüphane vardır .

 

Bunları araştıraracak işinizi ilerletmek için CUDA’yı nasıl kullanabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

CUDANNLOGO

Yorum yapın