CES 2017 Fuarı Sonrasında Akıllı Arabalar Ortaya Çıktı

Araç teknolojileri, teknolojik gelimeler sonrasında zaten çok farklı bir noktaya geldi. Sürücüsüz çalışan araç modellerini ve otonom araç sistemlerini bir yana bırakın bunun dışında artık orta sınıf araçlarında bile kullanılan birçok yeni teknoloji var. ACT olarak bilinen aktif silindir teknolojisi, araç içerisinde kullanılan çevre görüş kameraları, ekstra birçok yeni sensör sistemi derken araç içi multimedya sistemlerinde de çok hızlı bir gelişim yaşandı.

Buna ek olarak motor teknolojileri ve yakıt sistemlerinde de ne kadar gelişim olduğu bir gerçek. Tüm bunlarla beraber bu yıl için ise tanıtılan araç teknolojileri aslında bu alanda çok daha fazla gelişim göstereceğini de görmüş olduk. Özellikle CES 2017 serisinde tanıtılan araç teknolojileri bu noktada gelecekte nasıl araçlarla karşılaşacağımızı da ortaya koydu.

Yapay Zekaya Sahip Araçlar Geliyor

CES  2017 fuarına da damga vuran araç teknolojileri içerisinde en çok dikkat çeken teknoloji ise yapay zeka sistemi oldu. Öncelikle Amazon tarafından kullanılan Alexa adı verilen yapay zeka sisteminin artık araçlara entegre edileceğinin açıklanmasıyla ilgi çeken konuyla beraber araçlarda artık nasıl teknolojiler kullanılacağı da kesinleşti. Söz konusu yapay zeka sistemlerinin ne gibi yenilikler barındıracağı ise fuarla beraber oraya çıktıktan sonra ilk olarak hangi araçlarda yapay zekayı göreceğimizde belli oldu. İlk olarak Ford araçlarında kullanılacak olan yapay zeka sistemlerinde ise hemen her şeyi aracınızla iletişime geçerek kullanabileceksiniz.

Sesli Komut İle Araç Teknolojisi

Araçlarda yapay zeka sistemlerinin kullanılması ise birçok ayrıcalık sağlayacak gibi. Şöyle ki CES 2017 fuarında da yapılan tanıtımlara bakılacak olursa artık araçlarınızı doğrudan sesli komutlar ile yönetmeniz mümkün olacak. Yeni teknolojilerle araç içerisinde sesli komut kullanarak kullanıcıların araçlarını internete bağlayabilecekleri hatta bunun dışında araçların akıllı ev sistemleri ile bile bağlantı kurabileceği düşünülüyor.

Sadece sesli komut vererek aracınızdan evinizdeki akıllı ev eşyalarını kontrol edebileceksiniz. Kontrol edilecek olan tüm bu sistemler doğrudan araç ile uyumlu da olacak. Yani aracınıza vereceğiniz sesli komut sistemleri sayesinde aracınızın özelliklerini de kullanabiliyor olacaksınız. Sesli komut ile aracı çalıştırma, benzin ve konum durumu öğrenme gibi sistemler artık mümkün olacak.

Yapay Zeka Sistemleri Ne Kadar Tercih Edilir?

Tüm bunlarla beraber ilk örneklerini görmeye başladığımız akıllı araç sistemlerinin yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayacağı da belirtiliyor. Söz konusu yapay zeka sistemleri ise sadece lüks araçlarda kullanılmayacak. Bunun yerine yapılan açıklamalara ve var olan sistemlere bakacak olursak akıllı araç teknolojileri lüks araçların yanı sıra orta sınıf aile araçlarında bile yer alabilecek.

Tabi bu şu anlama geliyor yakın gelecekte otomobil teknolojilerinin de akıllanması durumunda artık trafikte insanlara düşen iş gücü bir hayli azalacak. Söz konusu sistemlerin sadece standart araçlar için uygulanacağını da düşünmemek gerekiyor. Zira son dönemin gözdesi olan otonom araç teknolojisinde de artık akıllı araç sistemlerinin kullanılması bekleniyor.

Belki şimdilik hayal gibi gözükse de sadece ev içerisinde yer alan sistemlerle beraber arabanızın motorunu çalıştırıp benzin durumunu kontrol edebileceğiniz akıllı araç sistemleri ile belki de araçları sadece sesli komutlar ile sürebilme imkanına kavuşacağız. Hem sürücüsüz araç teknolojilerinin hem de akıllı araç teknolojilerinin birleştirilmesi durumunda ortaya nasıl bir sistem çıkacak? Yeni nesil araçlarda daha ne gibi teknolojiler sürücüleri bekliyor? Tüm bunlar için teknolojiyi takip etmek gerekli.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın