Bitcoin Neden Düşüş Gösterir?

Bitcoin’in geçtiğimiz haftalarda 19-20 bin dolar seviyesine çıkışının ardından beklenmeyen büyük bir düşüş yaşandı. Fiyatı 16 bin dolara kadar düşen Bitcoin’in düşüşünün sebeplerini birlikte inceleyeceğiz.

Bitcoin değerinin azalmasının temel sebebi devletler, hükümetler ve bankalar tarafından gerçekleştirilen algı operasyonları olarak görülüyor.

Vergilendirme, ülke yasakları gibi olumsuz gelişmeler Bitcoin yatırımcılarının korkmasına neden oluyor. Yatırımcılar bu gibi durumlardan etkilenip ellerindeki Bitcoin’i satıyorlar ve yapılan çoğul satışlar yüzünden fiyatlarda düşüş ortaya çıkıyor.

İşin aslında Bitcoin’in herhangi bir şekilde vergilendirilmesi ve takip edilmesi mümkün değil. Bilinçsiz yatırımcıların yaptığı bu hatalara ek olarak, büyük yatırımcılar bile yönlendirmeler doğrultusunda Bitcoin satın alıyorlar. Bahsettiğimiz türde haberlerin yayılması yatırımcıları korkutuyor.

Ne zaman dünya çapında Bitcoin ile ilgili olumsuz haberler yayılsa borsalarda Bitcoin satışları artış gösteriyor. Bitcoin’in takip edilemez olduğunu ve ülke yasaklarının Bitcoin’i hiçbir koşulda etkilemeyeceğini tekrar belirtelim. Yatırımcıları yanıltma amaçlı yapılan bu haberlere itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Yatırımcılara Tavsiyeler

Bitcoin’de yaşanan düşüşler en az yükselişler kadar olağandır. Son yaşanan düşüş miktarının %20 olduğunu ve bunu geçmiş düşüşler ile kıyasladığımızda durumun kabul edilebilir olduğunu fark ediyoruz.

Buna ek olarak Bitcoin fiyatlarında sıçrama yaşanmadan önce böyle düşüşlerin görüldüğüne daha önce şahit olmuştuk. 2018 yılında taze bir başlangıç yapması beklenen Bitcoin’in fiyatında bu düşüşün tersi bir sıçrama görülmesi oldukça muhtemel duruyor.

Bitcoin fiyatlarında düşüş yaşandığında telaşa kapılıp elinizdekini satmak yerine sabırla beklemenizi ve gelecek olan sıçramalarda hamlenizi yapmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın