Apple TV 4K aslında iTunes’dan 4K video indiremiyor

Apple’ın 4K TV’si olumlu eleştirilerin zenginliğine ulaştı, ancak 4K deneyiminin bazı garip ince baskılarla geldiği ortaya çıktı. Örneğin: Aslında iTunes’dan 4K filmleri indiremezsiniz, yalnızca onları akış halinde yayınlayabilirsiniz.

MacRumors, Apple Destek belgesindeki sıkıntıyı fark etti. Müşteriler, HD çözünürlükte HD filmleri hatta bazı HDR filmlerini indirebilir ancak 4K sadece akış halinde kullanılabilir.

Yani, akış çoğu zaman işe yarıyor, ancak istediğiniz en son şey, yoğun bir sahnede videonuzun ön plana çıkarılması içindir.

Diğer kullanıcıların, kötü bir kablosuz kurulumuna ya da sucky bir ISP’ye sahip olmaları nedeniyle, her zaman 4K’lık bir akışını sağlamak için yeterince hızlı bir İnternet bağlantınız olmayabilir. Apple’ın 4K’lık film fiyatlaması harika, ancak indirme deneyimini kısıtlamak, video deneyimini en üst düzeye çıkarmaya çalışan insanlar için bir utanç kaynağıdır.

Apple’ın neden 4K video indirmeyi engellediği belli değil. MacRumors’ın belirttiği gibi, bir lisans sorunu olabilir, çünkü film stüdyoları Apple’ın 4K içeriği için daha fazla ücret istemektedir.

Ancak, muhtemelen, Apple kendisini ayağa kaldırdı. Apple TV sadece 32 GB ve 64 GB yapılandırmaları ile gelir ve halkın büyük çoğunluğu eski sürümünü seçecektir. 4K video bir ton internet kotasını yiyor. Dosya boyutları sıkıştırma teknolojisine bağlıdır, ancak Netflix Örneğin, 2 saatlik bir film için yaklaşık 14 GB kullanıyor.

Fiyat aralığındaki diğer akış kutularının çoğu USB bağlantı noktası veya depolama alanını genişletmek için bir SD kart bağlantı noktası içeriyor olsa da, Apple TV’de sahip olduğunuz limitle sıkışmış olursunuz.

İlgisiz bir deyimle, Apple, şu anda 4K video için en büyük kaynak olan YouTube’un 4K videolarını bile izletmesi mümkün değildir. Çünkü Apple, Google’ın VP9 video codec bileşenini desteklememeye karar verdi. Ya Apple gelecekteki bir güncelleştirmede Apple TV’ye eklemek zorunda kalacak ya da YouTube Apple’ı rahatlatmak için farklı bir codec uygulamak zorunda kalacaktır. Her iki şirketin de düşünmesi için biraz zaman gerekebilir.

Yorum yapın